Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rząd obroni reformę OFE? Ważne głosowanie

Rząd obroni reformę OFE? Ważne głosowanie

Money.pl / 2013-12-06 10:01
Komentarze do wiadomości: Rząd obroni reformę OFE? Ważne głosowanie.
Wyświetlaj:
Grzegorz Rosiak / 83.4.215.* / 2013-12-06 12:36
Uchwalenie tej ustawy to jest największy przekręt w Polsce. Nikt z dupków sejmowych nie rozliczył, gdzie i do kogo poszły dziesiątki miliardów z OFE. Wszyscy premierzy i ministrowie finansów po 1997,będą siedzieli w p******
Waniek / 2013-12-06 12:25 / Bywalec forum
To nie jest reforma to skok urzędników na kasę emerytów!!!!
Ktos403 / 62.21.110.* / 2013-12-06 12:25
Macie za swoje wyborcy, ja i tak nie licze na ZuS, ale masa się pewnie przejedzie na nich. Tusk kłamie o długu publicznym, teraz zamiast OFE nasze obligacje trafią w ręce zachodnich inwestorów i ich łaski.
Mr Bear / 83.13.156.* / 2013-12-06 12:17
1. Pracownik pracuje na wynagrodzenie brutto.

2. Pracodawca potrąca składkę emerytalną (i dopłaca swoją część za pracownika), która jest odprowadzana do:
a) ZUS - 80%
b) OFE - 20% (z której ZUS potrąca sobie jeszcze za przelew).

3. OFE z otrzymanych pieniędzy kupują obligacje Skarbu Państwa - czyli pożyczają Państwu Nasze ciężko zapracowane pieniądze - dosłownie - robią przelew do NBP.

4. Dzisiaj Rząd Polski uchwalił, że nie odda nam tych pieniędzy w takiej wysokości, w jakiej nam potrącił, chyba że nadejdą lepsze czasy.

Generalnie uważam, że OFE źle inwestują moje pieniądze, a przede wszystkim otrzymują zbyt wysoką prowizję za zarządzanie powierzonymi środkami. Jak dla mnie ta prowizja powinna wynosić 1zł rocznie + success fee (3,5%) od wypracowanego zysku, a nie 3,5% bez względu na to czy się stoi czy się leży.

Pomijając jednak wspomniany fakt uważam, że dzisiejsza uchwała Sejmu jest czystą nacjonalizacją, w obliczu zasad wolnego rynku - kradzieżą, i jednocześnie cofnięciem w rozwoju gospodarczym Polski. Z uchwałą tą bliżej nam do Korei Północnej niż do Niemiec.

Do tego reakcja na rynkach finansowych może być taka, że jutro EUR/PLN będzie wynosić 6,00, a USD/PLN 5,00. I co wtedy? Wrócimy do ZSRR?
moni908 / 78.88.77.* / 2013-12-06 13:04
na moje euro może być i po 10 zł a ofe to złodzieje gorsze od zusu ja emerytury i tak nie dozyje wiec wszystko mi jedno co sie z ta kasą dziej ja i tak jej nie odzyskam
Mr Bear / 83.13.156.* / 2013-12-06 13:19
Dopóki Polska nie będzie producentem dobrych samochodów, telewizorów i paliwa, dopóty nie chcę aby za 1 euro płacić 10 zł.

Poza tym masz rację.
Floyd / 2013-12-06 14:42 / Tysiącznik na forum

Dopóki Polska nie będzie producentem dobrych samochodów, telewizorów i paliwa,

CO to znaczy dla Ciebie słowo Polska która w dodatku ma być producentem.
To Ty masz masz być producentem tych super samochodów. Zabrania ci ktoś? A, może liczysz na rząd czy bliżej nie określonych jakiś innych?
Coś mi się wydaje, że swoją rolę ograniczasz jedynie do narzekania.
Problem w tym, że wszyscy potrafią narzekać, a mało kto potrafi zrobić coś sensownego i dającego duże zyski.
6868 / 88.199.162.* / 2013-12-06 14:56

To Ty masz masz być producentem tych super samochodów. Zabrania ci ktoś?

produkcja bez kapitału? Floyd chyba z Lenina coś cytuje - Kanał Biełomorski i sianie kukurydzy na syberyjskich bagnach oraz zawracanie rzek też może zaproponujesz?
Floyd / 2013-12-06 15:45 / Tysiącznik na forum
Co ma piernik do wiatraka?
Ja też nie mam kapitału ale i pomysłu więc też nie produkuję.
W odróżnieniu od Ciebie gościu nie uważam, że to wina rządu tego czy innego. Ty pewnie uważasz, że przy innym rządzie byłbyś miliarderem. Takich jak Ty mędrków, to jest pewnie ze 30 milionów.
barg / 91.193.208.* / 2013-12-06 13:00

Generalnie uważam, że OFE źle inwestują moje pieniądze, a przede wszystkim otrzymują zbyt wysoką prowizję za zarządzanie powierzonymi środkami. Jak dla mnie ta prowizja powinna wynosić 1zł rocznie + success fee (3,5%) od wypracowanego zysku, a nie 3,5% bez względu na to czy się stoi czy się leży.

Decyzję o tym, że OFE otrzymują prowizję za zarządzanie środkami podjął rząd Buzka. Przez kolejne lata ŻADEN rząd nie pomyślał o tym, że OFE powinny pobierać prowizję od wypracowanego zysku. W efekcie można powiedzieć, że obecna sytuacja jest dziełem wszystkich kolejnych rządów, począwszy od rządu Buzka.
szklarek / 2013-12-06 12:24
Ad 2) proporcja obecnie to 86% do 14%. Do kwietnia 2011 było to 63% do 37%.

No i wedle projektu obecnie w sejmie:

85% do 15%
pajchiw / 2013-12-06 12:16 / Tysiącznik na forum
Jedno jest dobre w tej wiadomości - wiadomo już na kogo nigdy nie wolno głosować.
akbar / 91.233.199.* / 2013-12-06 12:16
Brawa dla rządu, za to że zdjął z uczestników OFE garb długu wygenerowanych przez OFE - każdy uczestnik OFE byłby posiadaczem ogromnych długów, nie oszczędności.
SCHIZOFRENICZNA OPOZYCJA - krytykuje OFE, a głosuje przeciw zmianom, takie to ŚPRYTNE.
speedbandit / 37.109.106.* / 2013-12-06 12:11
ZŁODZIEJE !!!
Autor_Widmo / 5.226.69.* / 2013-12-06 10:01
"Reformę"?! użycie tego słowa na określenie procesu zagarnięcia cudzych pieniędzy uważam za wyjątkowe szyderstwo z obywateli.
burak 290 / 89.68.251.* / 2013-12-06 10:07
Jakie cudze?twoich tam nie ma.Część ZUS powruci na swoje miejsce.Dawałeś z swojej kieszeni?
Mr Bear / 83.13.156.* / 2013-12-06 12:08
A żebyś wiedział, że z własnej kieszeni dawałem. Bo są to pieniądze potrącone z mojego wynagrodzenia.
korekta161 / 80.53.46.* / 2013-12-06 12:07
Dawałem ze swojej pensji. To nie wystarczy? Składka emerytalna to pieniądze wypracowane PRZEZE MNIE! Więc jakim sposobem nie są moje?
Gdyby jeszcze ta "reforma" miała jakiekolwiek uzasadnienie merytoryczne, że OFE nie dają rady, że malwersują te pieniądze, ale nie - zostało wprost powiedziane, że one są potrzebne na ratowanie budżetu oraz na to, żeby mieć wkład i dostać kasę z UE. To jest zwykła kradzież!
szklarek / 2013-12-06 12:11
Nie wystarczy. Tak samo dawałeś zaliczkę PIT, a zadecydować możesz jedynie o przekazaniu 1% należnego podatku w rozliczeniu rocznym.

Więc na podobnej zasadzie nie są Twoje, i państwo za Ciebie decyduje, że za podatki masz np. edukację, dofinansowanie transportu publicznego lub drogę gminną, a za składki - emeryturę, rentę, zasiłek chorobowy, macierzyński usługi i refundacje NFZ.
pr rp / 192.193.116.* / 2013-12-06 12:06

Jakie cudze?twoich tam nie ma.Część ZUS powruci na swoje miejsce.Dawałeś z swojej kieszeni?


Stary ogarnij się! Skąd niby ZUS ma kasę?
Luknij na swój pasek z wypłatą i zobacz gdzie idą pieniądze
Waniek / 2013-12-06 10:41 / Bywalec forum
Do polityków też te pieniądze nie należą co nie przeszkadza im ich przehuśtać na własne zachcianki!!! (zus większość składek wypłaca nie wpłacającym do niego ani grosza)
pr rp / 192.193.116.* / 2013-12-06 12:19
chodzi Ci raczej o przywileje emerytalne
wiwan / 2013-12-06 11:33
Niby komu ? Tak jest tylko w przypadku renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym- fakt wypłaca się ją dzieciom, które często w ZUS nie są. JESZCZE. Bo w znakomitej większości będą. No i w przypadku żony. Jaki procent wdów po ubezpieczonym w ZUS nie płaci i nie będzie płacić składek do ZUS ?
bocioo / 188.33.172.* / 2013-12-06 12:22
Jak to komu? Kombinatorom, którzy specjalnie utrzymują wysokie podstawy wymiaru składek, a potem "chorują" na potęgę. Wtedy dostają wysokie wypłaty z ubezpieczenia chorobowego, jednocześnie płacąc tylko małą część składek społecznych. Zamiast zabierać pieniądze uczciwym obywatelom, niech się wezmą za krętaczy, oraz za lekarzy wystawiających lewe L4, a szybko się dodatkowe pieniądze znajdą.
Waniek / 2013-12-06 12:31 / Bywalec forum
ŻADEN POLITYK ANI PREZYDENT BURMISTRZ WOJEWODA I MARSZAŁEK NIE PŁACI ZUS!!!! TO SAMO JEST Z SĘDZIAMI PROKURATORAMI I CHYBA KOMORNIKAMI. DO TEGO DODAJ PRZYWILEJE EMERYTALNE A WYJDZIE CI ŻE MAMY NORMALNĄ NADWYŻKĘ W ZUS TYLKO PRZETRACONĄ PRZEZ WYMIENIONYCH!!!
szklarek / 2013-12-06 12:39
Skąd wziąłeś takie bzdury ?

Prokuratorzy i sędziowie NIE mają żadnych świadczeń wypłacanych z ZUS.

Uposażenia urzędników samorządowych, poselskie są normalnie 'ozusowane'. Nawet premiera.
last starfighter / 83.25.104.* / 2013-12-06 16:20
Podatki i "składki" płacone przez żyjących z budżetu to fikcja, rodzaj fiskalnej iluzji. Nie znam ani jednego urzędnika, który orientował by się, że żyje z podatków, natomiast de facto podatków nie płaci. I "składek" też. Równie dobrze państwo mogłoby płacić budżetówce pensje netto. Nie robi się tego, bo chodzi o utrzymanie w masach przekonania, że "wszyscy są równi" i "wszyscy płacą podatki". Jest to bzdura. Od mieszania herbata nie robi się słodsza, a miesza się po to, by mącić ludziom w głowach. Z powodzeniem.
Waniek / 2013-12-06 12:48 / Bywalec forum
Sprawdź dobrze bo jak mnie pamięć nie myli to ci ludzie mają zabezpieczenie jak emeryci mundurowi.
kris705 / 193.22.252.* / 2013-12-06 13:21
co ty za bzdury opowiadasz , widać że nie wiele kumasz
Waniek / 2013-12-06 14:00 / Bywalec forum
to poczytaj http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,18,33,255,12755,20130101,uprawnienia-czlonka-korpusu-sluzby-cywilnej.html
szklarek / 2013-12-06 19:50
No i zalinkowałeś, tylko nie przeczytałeś. Niby z którego artykułu ustawy wynika zabezpieczenie emerytalne 'jak emerytów mundurowych'.

Art. 98 ? Jasno stoi napisane emerytura na zasadach powszechnych. E. wcześniejsza dla starych roczników tylko w razie likwidacji urzędu. Zatem od 2008 r. już w praktyce nikogo nie dotyczy.

Poza tym pisaliśmy o burmistrzach, wojewodach, marszałkach którzy nie są członkami owego korpusu.
Waniek / 2013-12-06 20:41 / Bywalec forum
Art. 96. 1. W razie wygaśnięcia stosunku pracy urzędnika służby cywilnej z powodu tymczasowego aresztowania, dyrektor generalny urzędu, w którym urzędnik ten wykonywał pracę, jest obowiązany ponownie zatrudnić go, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a urzędnik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się orzeczenia.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.

3. W razie odmowy ponownego zatrudnienia w służbie cywilnej, przysługuje odwołanie do sądu pracy.

Art. 97. 1. Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni.

2. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.

3. Rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia ustala dyrektor generalny urzędu według zasad określonych, w drodze rozporządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów. Dni tygodnia niebędących dniami pracy w urzędzie nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.

4. Wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 3, Prezes Rady Ministrów powinien brać pod uwagę potrzebę zapewnienia sprawnej pracy urzędu, w tym obsługi interesantów oraz zróżnicowany charakter zadań wykonywanych przez członków korpusu służby cywilnej.

5. Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.

6. Pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.

7. Urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.

8. Urzędnikowi służby cywilnej za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto przysługuje inny dzień wolny.

9. Na wniosek członka korpusu służby cywilnej czas wolny, o którym mowa w ust. 6 i 7, oraz dzień wolny, o którym mowa w ust. 8, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

10. Przepisów ust. 2 i 5 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz - bez ich zgody - do członków korpusu służby cywilnej sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do lat ośmiu.

Art. 98. 1. Członkowi korpusu służby cywilnej przysługują świadczenia emerytalne i rentowe na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

2. W razie rozwiązania z pracownikiem służby cywilnej stosunku pracy z powodu likwidacji urzędu, pracownikowi temu przysługuje emerytura, jeżeli mężczyzna ukończył 60 lat, a kobieta - 55 lat oraz jeżeli ma wymagany okres zatrudnienia.

3. Przepis ust. 2 stosuje się do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.
Waniek / 2013-12-06 20:44 / Bywalec forum
dokładnie z tego Art. 98. 1. Członkowi korpusu służby cywilnej przysługują świadczenia emerytalne i rentowe na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
szklarek / 2013-12-06 20:49
Nie osłabiaj mnie. Skoro FUS to system powszechny, a nie mundurowy.
Waniek / 2013-12-06 21:04 / Bywalec forum
Tak tylko czy ty dostajesz z fus emeryturę???
szklarek / 2013-12-06 21:15
Ja szczęśliwie nie jestem jeszcze emerytem. I nie ma to nic do rzeczy. Emerytura z FUS to właśnie emerytura ubezpieczonych w ZUS.
To zaczyna być nużące.

Zamykając kwestię- burmistrzowie, wojewodowie, marszałkowie mają wynagrodzenia podlegające na zasadach ogólnych składkom ZUS, a w efekcie i świadczenia z tego powszechnego systemu- czyli z FUS.

Prokuratorzy i sędziowie jako wymienieni niczego z ZUS nie przetracają, bo żadnych świadczeń z ZUS, a precyzyjniej z FUS nie mają wypłacanych. Ani tych ostatecznych- tj.emerytur, ani tych krótkoterminowych- typu zasiłek chorobowy, macierzyński.
Waniek / 2013-12-06 21:19 / Bywalec forum
To nie jest nużące tylko ty dostajesz emeryturę z zus. Sędziowie prokuratorzy dostają za przejście w tak zwany stan spoczynku od (fus)wojewodowie burmistrzowie marszałkowie również z fus. To taka mała różnica a jaka ważna nie????
Waniek / 2013-12-06 21:25 / Bywalec forum
Tak tylko jeżeli się przyjrzysz to ich żadne reformy nie obejmują podobnie jak mundurowych. (!)
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy