Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rząd rozgrabi pieniądze z OFE i podniesie podatki. Jeszcze w tym roku

Rząd rozgrabi pieniądze z OFE i podniesie podatki. Jeszcze w tym roku

Wyświetlaj:
ananalityk / 213.195.172.* / 2013-03-22 10:58
PODNIEŚĆ VAT DO 100% WIEK EMERYTALNY DO 120 LAT A JAK KTOŚ NIE DOŻYJE 120LAT TO RODZINIE KAZAĆ PŁACIĆ ZGODNIE Z PRAWEM DZIEDZICZENIA !!BRAVO BRAVO -BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!!!
Dżako / 194.24.1.* / 2013-03-22 10:58
Niestety Rostowski to typowy księgowy. Człowiek bez żadnej wizji na przyszłość a zabranie pieniędzy z OFE było typowym złodziejstwem. Już wtedy było wiadomo, że pieniądze przepadną w bezkresnej dziurze budżetowej. Żadnych poważnych reform, rozdęta biurokracja, nieudolni ministrowie, marnotrastwo pieniędzy. Oto smutny obraz po kilku latach rządów PO.
Nie pozostaje nić innego jak gromko zawołać: Balcerowicz wróć !!!
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 11:02

Człowiek bez żadnej wizji na przyszłość

Co to ta wizja? Napisz, żebyśmy wiedzieli co to znaczy. Że w tym zawarta jest jakaś myśl a nie bezmyślnie używane stereotypy.
Dżako / 194.24.1.* / 2013-03-22 11:19
Wizja to wizja. Możesz sprawdzić w wikipedii co to znaczy.
W tym przypadku to patrzenie na gospodarkę w nieco dłuższej perstektywie niż tylko domknięcie kolejnego budżetu. Np. zabranie pieniędzy z OFE było niczym innym jak zabiegiem księgowym. Ofiarą padł system, który dawał nadzieję przynajmniej na częściowe uwolnienie się od tej piramidy finansowej jaką jest ZUS.
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 11:57

W tym przypadku to patrzenie na gospodarkę w nieco dłuższej perstektywie

No tak jak myślałem. Myślisz o planowaniu, o analizach gospodarczych a piszesz wizja. Bo to lepiej brzmi i dowartościowuje piszacego Daje mu poczucie, ze tekst jego staje się lepszy i mądrzejszy.
Np. zabranie pieniędzy z OFE

Wpłacanie tak wysokiej składki na OFE było głupotą, ekonomicznym samobójstwem. Jeśli byłoby tak, że pieniadze na OFE idą z różnicy między wpływami ze składek a wypłatami swiadczeń to bardzo proszę. Ale jeśli przekazujemy ze składek pieniądze do OFE a nie starcza na wypłaty rent i emerytur a brakujące pieniądze pożycza się od OFE które dają wpłacone im wcześniej pieniądze ale już z odsetkami no to jest paranoja a nie ekonomia. Ty wiesz, że wysokość naszego długu publicznego jest ściśle związana z tym ile zostało pożyczone od OFE w celu wypłat rent i emerytur? Co z tego, ze nawet jak w przyszłości emeryt dostałby wyższą emeryturę z OFE jeśli tę jego emeryturę zeżarła by obsługa zaciągniętego od OFE długu?
Dżako / 194.24.1.* / 2013-03-22 13:37
oto pierwsza lepsza definicja słowa wizje, w tym przypadku wizja przedsiębiorstwa ale równie dobrze można odnieść je po gospodarki państwa.
"Skrystalizowany obraz przyszłości przedsiębiorstwa, możliwie szczegółowa "fotografia" jej stanu i sytuacji w ustalonym punkcie przyszłości"
Naprawdę tak trudno Ci to ogarnąć?

Odniośnie OFE, oczywiście każdy może mieć swoje zdanie. Słynna debata Rostowski - Balcerowicz najlepiej obrazuje to, że nawet najważniejsi ekonimiści maja zupełnie skrajene punkty widzenia.
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 14:26

Naprawdę tak trudno Ci to ogarnąć?

Tak. Dlatego pytam: co to jest ta wizja? Ale tak bez wyłgiwania się. Nie lubię paplaniny.
No dobra nie bedę się nad tobą znęcał. Nam jest potrzebna codzienna praca. Dokładanie każdego dnia do naszego wspólnego. Procencik po procenciku powiększanie gospodarki tak aby nasze PKB było coraz większe. Jak potrzeba więcej energii to budowa elektrowni, jak miejsc w szpitalach to budowa szpitali itd. itp. Ale też edukacja. Rzecz w naszym plebejskim, wieśniackim, zacofanym kraju ważna jak mało co. Ale też opieka psychologiczna i leczenie wscieklizny i chorych emocji. Jak już wiele z tego zrealizujemy to możemy zacząć marzyć o wizjach. Np. Polska od morza do morza, przyłączenie Litwy i Ukrainy itd. itp.
Dżako / 194.24.2.* / 2013-03-22 14:47
Widzę, że nadal nie kumasz o co chodzi więc podejmę jeszcze jedna próbę. Wizja nie musi kojarzyć się od razu z mrzonkami o których piszesz. Polityk będący v-ce premerem a tak naprawdę rząd powinien mieć wizję tego, jak Polska będzie wyglądała za powiedzmy 5-10 lat. Podejmować działania, które mają zrobić z Polski kraj nowoczesny i zamożny. Wg mnie tego właśnie brakuje. Są tylko dzialania doraźne, gaszenie pożarów.
Czy teraz rozumiesz co mam na myśli pisząc o braku wizji?
A co do znęcania to mam wrażenie że w zasadzie znęcasz się raczej na sobie.
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 16:04

Polska będzie wyglądała za powiedzmy 5-10 lat

I to ma być ta wizja? Są plany rządu do roku 2030 ale Ty oczywiście tego nie wiesz. Ale to też nie żadna wizja tylko planowanie. Są i były specjalnie powołane ośrodki które zajmuja się trędami występującymi w swiecie oraz stawianiem diagnoz w jakim kierunku powinna zmierzać polska polityka w tym gospodarcza i zagraniczna. to nie jest tak, ze przychodzi rząd taki czy inny i wszystko zaczyna od nowa. To tylko tym co z daleka od szosy tak się wydaje. Więc nie wygłupiaj się i nie kombinuj jak koń pod górę. Nie staraj się być mądrzejszy jak ładniejszy bo nic z tego nie wyjdzie. Nie dołaczaj do tych nawiedzonych którym sie wydaje, ze mogą wymyślić proch. Proch już wymyślili. Najważniejsze dla ciebie aby o tym wiedzieć i nie ośmieszać się.
Mnie oczywiście twoje poszukiwania wizji nie przeszkadzają. Tylko chciałbym konkret a nie paplaninę. Jakby cię coś naszło to zamelduj. Oczywiście niezwłocznie. To może być ważne.
Antoni Masłowiec / 2013-03-22 14:30
No proszę nei spodziewałem się tak szczerego artykułu... samo określenie "rząd rozgrabił OFE" mnie zaskoczyło... no prosze może jednak coś plus zmienia się w tym kraju...
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 16:06

prosze może jednak coś plus zmienia się w tym kraju...

Zeby mówić o plusie to trzeba zaczekać do czasu kiedy oprócz tego, że pisza to jeszcze będą pisać z sensem. A w tym co cię tak zachwyciło sensu brak.
Synapsa_2013 / 77.255.58.* / 2013-03-22 12:14
Poznaj lepiej historię reformy z 1999r. Podział składki był jedynie jej częścią. Kluczowym elementem dla całości była reforma KRUS i znoszenie przywilejów emerytalnych. Niestety w najlepszym do zrobienia tego momencie, czyli dobrej koniunktury gospodarczej w latach 2004-2007 ani rządzący wtedy SLD czy późniejszy PiS nie zrobili w tym kierunku absolutnie nic.
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 12:47
Ale zmiana w wysokości przekazywanej części składki do OFE była oparta o realia a nie o założenia sprzed dziesięciu lat. Decyzje nie podejmuje się w oparciu o mrzonki i pobożne życzenia. Trzeba sankcjonować rzeczywistość. Z przyjemnością czytam takie komentarze jak Twój, bo on dostarcza wiadomości. W odróżnieniu od przytłaczającej liczby zwykłych pyskaczy którzy na tym forum piszą, ale ich komentarze nic do dyskusji nie wnoszą.
Elektro Devil / 2013-03-22 10:58 / Tysiącznik na forum
ciekawe jak wytłumaczą teraz lemingom podwyżkę podatków ? Kryzys został zrzucony do nas z zachodu z samolotów ? Komuchy też na końcu za całe zło i biedę obwiniali ten straszny Zachód
USA)man / 178.23.108.* / 2013-03-22 10:56
PO-zostanje mi PO-dziękować niedouczonym ekonomicznie naiwniakom, którzy zagłosowali na PO-pulistów z PO!
ekomputer / 89.228.126.* / 2013-03-22 10:55
Vincent [...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###

[...]
dlaczego nie ogłosisz podobnie jak FED programu wykupu obligacji ... Ryzyko inflacji małe,na rynku brak pieniądza .. Podwyżka podatków jeszcze bardziej dobije polską gospodarkę ..
ktos ukradl moj nik / 83.20.207.* / 2013-03-22 12:25
A za co [...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###

[...]

? Za szczw i mirabelki Niesiolowskiego czy wibrator i swinski ryj Palikota.A moze za ruda czupryne Tuska?
antyelektorat / 2013-03-22 10:53 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Miliard sześćset milionów zł rocznie wydawane jest na nauczanie religii. Niech religia zniknie ze szkół i przedszkoli. Już będzie oszczędność.
ekokoko / 159.245.16.* / 2013-03-22 11:13
likwidacja szkół i przedszkoli da jeszcze większe oszczędności
ry / 85.11.73.* / 2013-03-22 11:25
a podatki z hipermarketów dałyby jeszcze większe
emeryt emeryt / 93.105.94.* / 2013-03-22 10:41
I SUPER. Donek podnoś podatki, wydłuż wiek emerytalny do 90 lat i wypłacaj kolesiom nagrody po 5 mln zł a nie nędzne 1,5 mln - przecież z takiej jałmużny kolesie nie wyżyją.
Bytków / 79.188.232.* / 2013-03-22 10:41
Teraz potrzebna jest amnestia, aby... zwolnić cele dla rudego i jego bandy!!!! Konfiskaty mienia - po aresztowaniu!!! Jarkacza z jego sforą też nie można dopuścić do koryta, bo się świnie pozagryzają, a kanalizacja nie odprowadzi takiej ilości juchy.
guru122 / 83.4.246.* / 2013-03-22 10:38
Obowiązkowe OFE wogóle nie powinno istnieć, to ograbianie pieniędzy publicznych przez prywatne koncerny ubezpieczeniowe. Polska postsolidarnościowa tzw. klasa polityczna powinna odpowiedzieć przed trybunałem stanu za wprowadzenie przymusowych prywatnych ubezpieczeń emerytalnych.
Synapsa_2013 / 77.255.58.* / 2013-03-22 11:47
Większej głupoty już dawno nie czytałem - a jest tu z czego wybierać. Nie masz bladego pojęcia o temacie w którym się wypowiadasz, co zresztą jest typowe dla większości na tym blogu.
Składka emerytalna to są TWOJE a nie PUBLICZNE pieniądze. OFE w przeciwieństwie do ZUS je inwestuje, a nie wydaje na bieżąco o kosztach utrzymania całej armii urzędników i infrastruktury ZUS nie wspominając. Waloryzacja składek i kapitału początkowego w ZUS od 1999 r. to ok. 160% przy średnio 230% wzroście ceny jednostki uczestnictwa w OFE, w przypadku śmierci uczestnika OFE przed emeryturą jego kapitał jest dziedziczony i to co najważniejsze - OFE NIE JEST ŻADNYM UBEZPIECZENIEM tym bardziej prywatnym, choć może być zawierane i prowadzone m.in. poprzez firmę ubezpieczeniową. Na emeryturę prywatnie - w różnych formach - inwestuje maks. 15% Polaków (reszta obudzi się z przysłowiową ręką w nocniku).
Oczywiście z samego OFE też będą niewielkie świadczenia, bo składka wynosi zaledwie 2,3% pensji (do niedawna 7,3%), a w założeniu miało być inaczej - składka na OFE miała rosnąć kosztem składki na ZUS a nie spadać.
To, co zostało zapoczątkowane w 1999r. i było doskonałym rozwiązaniem w zakresie zmiany systemu emerytalnego niestety nie doczekało się kontynuacji m.in. w postaci kluczowej dla tego rozwiązania reformy KRUS. W 2001 r. do władzy doszedł SLD - zero działań w tym kierunku. 2005 r. - PiS - to samo, a właśnie w latach 2004-2007 był idealny czas na takie reformy, bo był to okres doskonałej koniunktury.
WIĘC NAJPIERW NIEUKU POZNAJ FAKTY - WTEDY NIE BĘDZIESZ WYPISYWAŁ TAKICH BREDNI.
yrtytytyyr / 83.12.121.* / 2013-03-22 12:18
to co piszesz miałoby sens gdyby wynagrodzenie OFE uzaleznione było od osiaganych przez nie zysków (naliczanych w perspektywie np 5-10 lat)Zarobilismy na jednostkach np 60% w ciągu 5 lat? Ok - bierzemy z tego 5 % prowizji za wyniki. A teraz to odbywa sie tak ze przychodzi do pracy pan Maciuś i wypija poranna kawę. potem kupuje akcje GTC za 50 milionów, dostaje na nich po dupie, klnie pod nosem a w nastepnym tygodniu kupuje akcje Midasa. Traci na nich 60% w skali roku ale co tam? Może w przyszłym miesiącu akurat trafi w trend na innej spółce. Grunt ze fundusz swoje 4% zgarnął od wpłaconej kasy.
Synapsa_2013 / 77.253.99.* / 2013-03-22 13:18
Widzisz, cały problem polega na tym, że to nie jet tak.
1. Pierwsza rzecz - opłata jest od wartości aktywów, a nie wpłaconej kasy, więc każde PTE (Powszechne Towarzystwo Emerytalne - zarządzający funduszem) jest zainteresowane jak największym wzrostem tych aktywów.
2. Każde OFE musi osiągnąć tzw. średnią warzoną stopę zwrotu. Jeśli tego nie zrobi, to PTE (nie fundusz!) DOPŁACA do aktywów OFE do osiągnięcia właśnie tej stopy. Taki P. Maciuś na drugi dzień ląduje na bruku ...
3. Opłata za zarządzanie jest uwzględniona w cenie jednostki, co oznacza, że podawany wzrost ceny jednostki już jest "netto". Taki właśnie wzrost przytoczyłem - 230% OFE vs 160% ZUS
4. Moją intencją było pokazanie zdecydowanie lepszego wyniku finansowego dla inwestycji w OFE niż waloryzacji ZUS co potwierdzają fakty.
A opłaty za zarządzanie ? Pewnie, ze każdy wolałby jak najniższe, ale jeżeli OFE daje wynik lepszy niż ZUS to niech sobie swoje bierze :-)
dfeqerqeqerqe / 83.12.121.* / 2013-03-22 14:32
brzmi logicznie. przekonałeś mnie.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX / 83.6.57.* / 2013-03-22 10:38
ZACZNIJ CZŁOWIEKU OD TYCZ SPÓŁEK KTÓRE OKRADAJĄ LUDZI I MANIPULÓJĄ KURSAMI A NIE OD GRABIEŻY OFFE
Johnny B / 2013-03-22 10:36
Nie wiem jak to nazwać, czy nasz POfesor naprawde jest taki krótkowzroczny, czy przesadnie optymistyczny czy po prostu pajacowato przygłupawy. Nie trzeba być profesorem by wiedzieć, iż zalożenia rządu na 2013r sa nierealne. Bez nowelizacji się nie obejdzie. Na początek zabiorą OFE, bo to pojdzie gladko. Nastepnie docisna srube na VAT, a jak trzeba bedzie to POfesor na pewno jeszcze cos znajdzie. I założe się, że Premier odpowiednio wytłumaczy lemingom że to nie wina rządu tylko odpowiedź na słabą koniunkture w Europie. Ze oni nie chcą ale muszą! I wyjdzie ze Zachód jest 'be' bo znow sobie nie radzi i ciągnie w dół naszą kochaną, zieloną wyspę. W ten sposób Pinokio i Gargamel zrobią z siebie bohaterów ratujących biedne lemingi przed przed Europejskim kryzysem!
zamorro / 77.252.236.* / 2013-03-22 11:08
Po pierwszym ruchu raczej nie będzie mial szansy komukolwiek czegokolwiek tłumaczyć....
uhir / 86.169.203.* / 2013-03-22 11:24
Nikt kupra nie ruszy!Beda siedizec przed telewizorami klan ogladac i klnac po d nosem :))
Wyborca płatnik / 37.31.253.* / 2013-03-22 10:36
I d******..i nam mandatów i kar co nie miara. Na szczęście to już ostatni raz, byle do wyborów...
A Mafia dyma rząd na dużą kasę na VAT itd. - nie robia nic!
Pilsener / 2013-03-22 10:33 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Fajnie się czyta obietnice Tuska sprzed iluś tam lat. Co prawda nie głosowałem na niego (na innych też nie) ale i tak czuję się oszukany i zrobiony w wuja przez tego człowieka.

A opozycja ma jakieś projekty reform czy choćby ogólne propozycje jak wybrnąć z błędnego koła biedy, które kręci się już od ponad 10 lat? Nietrudno zauważyć, że wzrost gospodarczy coraz mniejszy a podatki coraz większe.

Gdzie jest opozycja? Nie ma jej, bo u nas nie ma normalnej opozycji tylko sami nawiedzeni lewacy którzy na wyścigi z Tuskiem licytują się na świadczenia socjalne, populistyczne hasła czy brną w chore debaty ideologiczne.
jam to ekonomista / 2013-03-22 13:33 / Bywalec forum

A opozycja ma jakieś projekty reform czy choćby ogólne propozycje

tak ma, 100mld rocznie na dzieci (400-450tys w jednym roczniku x 18 x 12 (miesięcy) x 1 tys.) i dobrobyt będzie w całym kraju.
Chyba trzeba zagłosować na PIs spłodzić z piątke dzieci, dostawać od państwa 5tys miesięcznie, do tego pensja i można spokojnie żyć, tylko pytanie co jak po roku, dwóch, trzech PIS powie że nie stać państwa na to?
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 10:56

Co prawda nie głosowałem na niego (na innych też nie) ale i tak czuję się oszukany

Nie głosowałeś a czujesz się oszukany? Nie rozumiem.
Ja głosowałem i nie czuję się oszukany. Powiem wiecej. Ja jestem szczęśliwy, że to Tusk rządzi w tych trudnych czasach. Aż skóra cierpnie jak się pomyśli, że u władzy mogliby być ci drudzy.
Pilsener / 2013-03-22 11:22 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jak się coś obiecuje to wypadałoby słowa dotrzymać. A głosowanie negatywne mnie nie interesuje bo przez takie właśnie myślenie jest coraz gorzej - ludzie głosują nie dlatego, żeby było lepiej, tylko żeby "jak najmniej mi zabrali". Ja nie zamierzam brać w czymś takim udziału.

A ja byłbym szczęśliwy, gdybym miał rząd na miarę Szwajcarii czy Australii w tych trudnych czasach. Poza tym nie można utożsamiać polityki z rządzeniem bo prędzej czy później kończy to się patologią typu 50 tysięcy ważnych stanowisk z klucza partyjnego.

Politycy mają nas reprezentować a nie nami rządzić. Jak Tusk, Kaczyński czy Palikot chcą mną porządzić to niech jadą do Korei Północnej czy na Kubę zrobić karierę w stylu wielkiego wodza - zbawcy narodu.
debos / 83.6.53.* / 2013-03-22 12:30

A ja byłbym szczęśliwy, gdybym miał rząd na miarę Szwajcarii czy Australii

Oni to pieszczochy. Im jest łatwo Marzeniem jest rządzenie w takich krajach. Ciekawe jak te pieszczoch daliby sobie radę w Polsce? I tamte narody jakby sobie poradziły z pokomunistycznym dziedzictwem. Podejrzewam, ze nas by nie przeskoczyli. My Polacy mocniejsi tylko podatni na manipulacje. Z tego co jest sukcesem i osiągnięciem zamiast się cieszyć to my szydzimy. Krzywimy japy. Skoczymy 2,40 to krzyczymy mało. My chcemy więcej. My chcemy 3m. Ale 3 m nie skoczy się. Bo po prostu się nie da. Jesteśmy skazani na to, ze skaczemy 2,40 a w głowach mamy taki mętlik, że wierzymy w to że 2,40 to nie skoczyliśmy wcale wzwyż tylko w dal.
Politycy mają nas reprezentować a nie nami rządzić.

Politycy mają rządzić. Maja podejmować decyzje. I oni podejmują te decyzje. I to z pomocą wybitnych specjalistów prawników, konstytucjonalistów, ekonomistów, znawców prawa międzynarodowego. Kazda decyzja jest przerabiana na sto sposobów. Myślę, że w 99,9% decyzje te są własciwe. Ale naród nasz plebejski małe mający o czymkolwiek pojecie ale za to niezdrowe emocje wszystko spostponuje, obśmieje, wyszydzi. Ot taka paranoja. I tak trwa ten nasz polski chocholi taniec. Widocznie dobrze z tym wielkiej części naszego ludu.
rozbiegane oczy rudego / 78.131.154.* / 2013-03-22 10:22
A czemu tu się dziwić !!!! Przez 3-4 lata wszelkiej maści politycy i psełdoekonomiści (Rybiński etc.) straszą kryzysem to w końcu ludzie uwierzyli i przestali kupować ciułając kasę gorsze chwile. Popyt spadł, musi spaść produkcja a co za tym idzie również ludzie zaczeli tracić prace. Coraz więcej bez pracy to mniej kasy na rynku i dalszy spadek popytu. A potem już tylko efekt "śnieżnej kuli" i pozamiatane. Te nasze GNIDY potrafią wszystko spieprzyć byle tylko dokopać rządzącym i samym dorwać się do koryta. A później to już tylko komisje i dochodzenia prokuratorskie !!!! zwiń
nanader1 / 129.12.102.* / 2013-03-22 13:10
To nie strachy na lachy, ale kryzys! Lepiej oszczędzać niż zapędzić się owczym pędem w kozi róg jak Grecy, Hiszpanie, Włosi, Islandczycy, Irlandczycy, Cypryjczycy, Portugalczycy... W Hiszpanii bezrobocie jest na poziomie 26%
648679679 / 85.202.52.* / 2013-03-22 11:58
dokładnie !! gdzie rozmowa o gospodarce w mediach ?? zamiatają tylko temat pod dywan.
profi4 / 212.126.28.* / 2013-03-22 10:22
Niech opodatkują sieci marketów, które nie płaca podatku w Polsce.

Najnowsze wpisy