Forum Polityka, aktualnościKraj

Rząd zapomniał o wielomiliardowym długu

Rząd zapomniał o wielomiliardowym długu

Money.pl / 2008-02-29 08:52
Komentarze do wiadomości: Rząd zapomniał o wielomiliardowym długu.
Wyświetlaj:
zdzichu77 / 83.17.215.* / 2008-05-26 16:46
a co jesli nie zlozylem wniosku o ugodę do października 2007 roku ??? czy jesli powstana przepisy regulujace wycene obligacji to sprawa przedawnienia bedzie caly czas aktualna?
e-inwestor / 83.29.200.* / 2008-05-09 22:28
Na tych obligacjach nie ma przpypadkiem swastyki gdzieś na marginesie, czy sierpa i młota, a może na orle sa jeszcze 5-ramienne gwiazdki masońskie. Te papiery to bool-shit, wyprodukowany na maszynach zajetych w czasie okupacji przez okupanta - i za ten bool-shit jeszcze ta szarańcza chce odszokodowań - koniec świata i mogiła, chyba to symptomy III zawieruchy nuklearnej i zagłady zdegenrowanego homosapiens
Maturzysta Bartoszewski / 81.190.146.* / 2008-03-03 10:45
A JAKBY INACZEJ? RZUCANE SA TEMATY ZASTEPCZE PRZEZ NIEUDOLNY RZAD TUSKA, ABY ODWROCIC UWAGE OD SERII NIEUSTAJACYCH I PORAZAJACYCH PORAZEK !!!! KOMUSZE RZADY WIEDZA CO ROBIA: NIE NA DARMO BYL OKRAGLY STOL A POZNIEJ OBALENIE RZADU OLSZEWSKIEGO !!!
jhfj / 217.153.241.* / 2008-03-01 23:01
czy czasem nie minęło przedawnienie? bo zaraz nam się jakiś król upomni o koronę
za komuny nie pamiętali że mają takowe papierki? toż to hipokryzja
pilon80 / 82.177.232.* / 2008-03-01 21:04
To jawne kpiny. Mam 28 lat i muszę ciężko pracować na długi, które pozostawiła nam komuna. A teraz dowiaduję się o tym, że ze swoich podatków muszę znowu finansować jakieś śmieszne zdewaluowane papierki. Przecież za coś trzeba było odbudowywać ten kraj by pseudo spadkobiercy i niby posiadacze mogli w nim dalej mieszkać. Może będziemy też płacić za straty duchowe i materialne poniesione przez społeczeństwo w czasie wojny, komuny, transformacji, zlicytujmy się i wyjedźmy wszyscy za granicę?
AŚka 123 / 77.253.83.* / 2008-03-11 05:08
Pilon nie wiem czy tak samo będziesz mówił za trzydzieści lat jak twój fundusz emerytalny nie będzie wypłacał ci emerytury bo zbankrutuje. Przecież fundusze emerytalne lokują swoje środki w obecne obligacje skarbu państwa. Jeśli za trzydzieści lat następne pokolenie Polaków uzna tak jak ty teraz, że poco Skarb Państwa ma wykupywać obligacje, to przecież wszystkie fundusze emerytalne poniosą klapę i z czego w tedy będziesz żył.
podatnik / 217.11.139.* / 2008-03-03 11:14
Pilon nie rozumiesz , ze Państwo to ciągłość.Państwo musi spłacić zaciągnete kredyty zarówno w Bankach jak i u obywateli. W tym kraju popełnia sie ciagle te same błędy , niema poszanowania dla prywatnej wlasności , nie przeprowadzono reprywatyzacji , nie oddaje sie przedwojennych dlugów zaciągniętych przez Państwo , nie oddaje się właścicielom lasów .Pomyśl ,że o tym ,że to trzeba zrobić dlatego aby już w przyszłości żadne oszołomy o przekonaniach komunistycznych nic nikomu zabierały , aby było wiadomo , ze długi sie oddaje obojętnie kto je zaciąga , czy zwykły człowiek , czy instytycja czy Państwo.
W Polsce dynastia wygasła, a ostatnich królów wybierano na Wolnej Elekcji , więc powrót króla nam nie grozi , chyba ,że w wybierzemy w wyborach po zmianie konstytucji.
Ci którzy posiadają obligacje przedwojenne , też ciężko pracowali , płacili podatki i pożyczyli Państwu zaoszczędzone pieniądze, naszemu Państwu.Na wykup dzisiaj wykupionych 10-cio letnich obligacji też będą płacić podatki nasze dzieci.
waz(usa) / 64.21.104.* / 2008-03-02 07:08
pilon80 - to nie zadni "pseudo spadkobiercy", ani zadne "smieszne papierki" i wcale ci spadkobiercy (prawdziwi) nie musza w tym kraju mieszkac. A ty nie musisz, jak ci sie nie podoba, pracowac.
nn / 195.205.2.* / 2008-03-01 22:52
poczekajmy na cuda donalda:)
Izydor / 88.156.160.* / 2008-03-01 20:19
Ja mam ( nawet w dobrym stanie) obligację 50 zł z 15 maja 1936 r. Na 4 procent. Nigdzie jej nie zgłaszałem. Mam jakąś szansę a pieniążki od jej wykupu. ?
Bogumił Ciborowski / 213.17.180.* / 2008-03-01 13:33
Wartości przedwojennych obligacji nie da się wycenić
(w art.ykule przyjmuje się zapewne nominał obligacji w wysokości 100 zł przedwojennych).
Określenie dochodów z tych obiigacji wg podwójnej in-
deksacji w procentach i w stosunku do pierwotnej ich wartości w złocie czy w innych walutach niż złoty polski) jest ekonomicznym i intelektualnym nadużyciem. Nikt nie wie jak to funkcjonowało w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Za dochody z tych obligacji uznawano
kwoty wynikające z załączonych rocznych lub półrocznych
odcinków dywidendy. Zapewne nie aktualizowano wartości kwoty tych odcinków odnosząc ich wysokość do równowartości w złocie w chwili wypłaty. Tak działo się w innych krajach, które po I wojnie światowej wymyśliły - jak im się zdawało -skuteczny antyinflacyjny instrument finansowy w postaci lokat czy też właśnie obligacji skarbowych (ale także municypalnych) w złocie (np. frank w złocie czy marka w złocie). Niestety wybuch, przebieg i skutki II wojny światowej obróciły w niwecz wszystkie kalkulacje. Wystarczy wspomnieć, że w Polsce w latach
1939 - 1945 mieliśmy do czynienia z 900 proc. inflacją.
Czy ktoś może wskazać przykład jakiegokolwiek kraju obecnej Unii Europejskiej, który po 1944 r. wrócił do papierów wartościowych czy innych instrumentów finansowych funkcjonujących na podobnej zasadzie?
Gdybyśmy przyjęli założenie, że w każdym roku ostatniej wojny światowej wartość obligacji miedzywojennych malała o 20 proc., to ich wartość zaktualizowana wyniosła po zakończeniu wojny 0 (zero) złotych. Rząd Generalnego Gubernatorstwa pod "światłym" kierownictywem doktora
Hansa Franka nie obsługiwał obligacji, a mógł to czynić każdy rząd powojenny? W jaki sposób? Czy może zwalniając posiadaczy tych obligacji z płacenia podatków?
Powojenne denominacje waluty krajowej (wspomniane chyba w wyroku Trybunały Konstytucyjnego ) nie mają tu nic do rzeczy.
Czy obecnie Anno Domini 2008 mamy realizować hasło
zamiast "cały naród buduje swoją stolicę" -"cały naród odbudowuje zasoby finansowej przedwojennych posiadaczy (ich wątpliwych spadkobierców) mniejszych lub większych fortun? W imię czego? W imię sprawiedliwości dziejowej?
Czy ktoś jeszcze pamięta, że w aktywach przedwojennych banków np. PKO znajdowały się należności wynikające z zakupów bankowych obligacji państwowych w w ys. około 60% lewej strony bilansów. Te 60% zasobów znajdowało swoje odbicie w pasywach banków obejmujące głównie oszczędnościowe wkłady ludności. Czy te wkłady też należałoby obecnie waloryzować?

Bogumił Ciborowski, bcibmc@wp.pl
podatnik / 217.11.139.* / 2008-03-03 11:27
Obligacje Rządowe to nie akcje ich wartośc nie maleje.
Obligacje Rządowe to pożyczka zaciągana przez Państwo u obywateli i jej zwor jest gwarantowany wraz z odsetkami.
podatnik / 217.11.139.* / 2008-03-03 11:24
Jaka była siła nabywcza 100 zł przedowjennych w sierpniu
1939 roku wiadomo , i tak należy wartość tych obligacji wycenić na rok 1945 i zaproponować jakąś rekompsatę za zwłokę w ich wykupie. I nie w imię sprawiedliwości dziejowej , a w imie poszanowania prywatnej własności.
Do puty do puki nie zrozumiemy , tego naturalnego prawa
, poszanowania prywatnej wlasności , obowiązku dbania o
swoje zycie samemu , a nie wyciagania rąk po cudze nie będzie w tym kraju dobrze. Ciągle komuch siedzi w wiekszości społeczeństwa. Tej zarazy , która zatruła umysły
nie udało się przez 20 lat wyplenić , ale na chyba trzeba trzech pokoleń , bo jedno za mało.
forrestgump / 83.31.25.* / 2008-02-29 11:54
hehehe - te obligacje nie maja prawie w ogole zabezpieczen przed falszerstwem, niewiadomo ile z nich dokladnie przetrwalo wojne, wiec wyglada na to, ze troche sie ich dodrukuje i odpowiednio spreparuje i juz mozna zostac nowym miliarderem

a wszystko z mocy prawa i calkowicie legalnie
Wiechs / 77.253.84.* / 2008-03-01 12:06
Znowu mydlenie oczu i nowy temat zastępczy ?
poligraf / 83.31.3.* / 2008-03-01 12:11
wyglado na to, ze tak

PS. Powinenes bardziej zajac sie nauka i doksztalcaniem niz interesowac sie co tam majstruja pokatnie w polityce
diuk / 83.25.65.* / 2008-02-29 23:15
Chyba nie widziales na oczy zadnej przedwojennej obligacji.Jezeli chcesz zablysnac to znajdz sobie dyscypline na ktorej sie choc troche znasz. Moze to bedzie pasanie swin?
poligraf / 83.31.3.* / 2008-03-01 10:56
technika troche poszla do przodu i na prawde nie potrzeba wielkiego zachodu aby spreparowac te obligacje - troche techniki i sie gubimy, co?

szacuje koszt jednostkowy preparacji przy zalozeniu milionowej produkcji: 5 zl za obligacje
co przy cenie 3-5 tys daje................. 600 krotny zysk!!!
waz(USA) / 64.21.104.* / 2008-03-02 07:02
poligraf - ty to jestes naprawde madry. Tak jak ten Fjedia, ktory ukradl beczke z wodka, beczke sprzedal a pieniadze przepil.

Wyprodukuj sobie od razu walute, ktora ci sie najbardziej podoba, zamiast krecic sie wokolo!
poligraf / 83.31.61.* / 2008-03-02 15:59
?

chyba za bardzo sie zasymilowales w USA pod wzgledem intelektualnym....

wspolczesne waluty maja takie zabezpieczenia, ze nie oplaca sie je drukowac - a jak juz to jest ogromne ryzyko wpadki
diuk to baran / 83.31.58.* / 2008-03-01 10:51
hehehe - ktos sie chyba zawiodl
forrestgump / 83.31.58.* / 2008-03-01 10:51
ty jestes pierwsza
kretyn / 91.94.193.* / 2008-02-29 20:09
Mam parę tysięcy przedwojennych złotych. Czy wymienią mi na obecne, czy też rzucić do ogniska?
Matros61 / 217.113.229.* / 2008-02-29 20:01
Słusznie i naukowo masz Pan racje
Lezy przedemną taka obligacja która stanowiła dla mnie wartość czysto historyczną Jakoś przetrwała i teraz zacząłe patrzeć na nią pożądliwym okiem i myśleć ile będzie mnie kosztowało jej sklonowanie Muszę teraz bardziej zainteresowac sie co rząd może zrobić dla mnie bo myślenie co ja mogę zrobić dla rządu już mnie nie bawi
man13 / 2008-02-29 11:13 / Tysiącznik na forum
A niby z jaqkiego powodu rzad ma pozbawiac obywateli wsperajacych nasz kraj poprzez zakup przedwojennych obligacji prawdziwych kwot jakie wynikaja z przeszacowania przez ekspertow. Kosciol dostal swoje z nawiazka, kompatanci z Solidarnosci biora pelnymi garsciami, to i posiadacze obligacji powinni tyle ile wynika to z przelicznikow bankowych.
JAW / 87.207.207.* / 2008-02-29 08:52
Spoko wodza. Zaraz do tych ludzi zgłoszą się banki spadkobioercy przedwojennych kas pożyczkowych i zażądają zwrotu kredytó z odpowiednim oprocentowaniem za 60 i więcej lat. Natura nie lubi próżni. Już tak było ze zwrotem domów. Nagle kolejki spadkobierców się skończyły bo postanowiono posprawdzać hipoteki sprzed wojny i wyszło, że potencjalni kamienicznicy będa musieli sprzedać te domy i jeszcze dopłacić.
A jeśli nie - to zaraz rząd poprosi o podatek Belki od zwrotów kapitałowych.
mrc / 83.22.0.* / 2008-02-29 12:03
Nie poprosi - prawo nie dziala wstecz (w zalozeniu ) - tak wiec nawet jesli masz obligacje z 1995 i teraz je sprzedasz to nie zaplacisz.
Adam222 / 77.88.184.* / 2008-02-29 17:34
Jeśli prawo nie działa wstecz to tymi obligacjami można sobie dupę podetrzeć. Bo niby dlaczego ja jako podatnik mam płacić za czyjeś długi sprzed 80 lat. Wojna wszystko zaorała. A wojnę wywołali Niemcy. To oni powinni teraz za to płacić a nie ofiary wojny czyli my.
podatnik / 217.11.139.* / 2008-03-03 11:32
Ale Państwo , które zaciągnęło zobowiązania zostało.
Pajchiwo / 2008-02-29 20:17 / Tysiącznik na forum
hehehe - nie bardzo tak to wygląda - te obligacje emitował Skarb i w zamian za nie dostał gotówkę.
Czas pożyczki jednak minął - teraz pożyczkodawcy chcą swój kapitał wraz z odsetkami.
Czy Cię to dziwi?
Bo mnie nie.

To jest niesamowita inwestycja - dajesz gotówkę na przyszłe pokolenia, nie na siebie - teraz już takich instrumentów Skarb nie emituje, i może dobrze, ponieważ przy dzisiejszej niepewności co do spłat

Co do kwoty to i tak ma SP szczęście, że wojna większość wierzycieli i papierów zniszczyła - zostało tylko kilka procent dokumentów. W/g tego artykułu posiadaczy jest około 500 - tych którzy złożyli pozew o ugodę z SP.
Pajchiwo / 2008-02-29 20:23 / Tysiącznik na forum
Nie skończyłem myśli, jest:
i może dobrze,
ponieważ przy dzisiejszej niepewności co do spłat

a miało być
"i może dobrze,
ponieważ przy dzisiejszej niepewności co do spłat po pierwsze każdy Rząd emitował by chętnie obligacje, które spłaciły by przyszłe pokolenia - nie musieli by się dzisiaj bać o budżet, a znacie ich niefrasobliwość - mieli by gdzieś spłatę i wszystko co dostaną w "spadku" następne ekipy...
Po drugie (z powodu pierwszego) ich odsetki musiały by być olbrzymie, żeby zrównoważyć niepewność otrzymania w ogóle jakichkolwiek pieniędzy w przyszłości.
ck16@wp.pl / 78.30.72.* / 2008-03-03 08:52
Pozdrawiam
Ten kto ocenia sprawę przedwojennych obligacji musi wiedzieć, że w latach 50-70 Rząd PRL na podstawie tajnych umów spłacił zachodnich właścicieli obligacji (oraz właścicieli w USA) nie spłacono w zasadzie tylko Polaków (z jednym wyjątkiem w latach 70-tych).
Niby dlaczego Polacy mają być przez własny rząd traktowani gorzej niż np Francuzi.
Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku dopuścił możliwość sądowej waloryzacji świadczenia, co oznacza, że właściciele dostaną około 40-60 % ich wartości. TK dał ponadto Skarbowi Państwa rok czasu na ustawowe uregulowanie kwestii przedwojennych obligacji, ale Skarb Państwa nie wydał ustawy i raczej nie wyda.
Pamiętajmy, że tych obligacji zapewne nie przetrwało więcej niż 15-20% i zapłacenie przez Skarb Państwa nawet kilkudziesięciu milionów złotych nie ma żadnego znaczenia dla samego Państwa .
Sprawa zapłaty za przedwojenne obligacje jest to raczej sprawa uczciwości i wiarygodności państwa wobec własnych obywateli. Myśle, że te osoby, które obecnie kupują obligacje Skarbu Państwa oczekują, że zostaną one wykupione.
Pozdrawiam
Lakyluk / 83.28.182.* / 2008-05-13 11:26
Mój dziadek - podoficer wojska polskiego kupił obligacje z myślą o zapewnieniu przyszłości swoim bliskim. Zmarł w obozie jenieckim. Babcia była torturowana i poddawana nieludzkim eksperymentom medycznym w obozie koncentracyjnym. Moja mama tułała się w czasie wojny po rodzinie i obcych ludziach. Z majątku ocalało tylka kilka papierów - między innymi obligacje. Mam wszelkie moralne prawo żądać zwrotu tych pieniędzy. Zwłaszcza że Państwo cichaczem oddało je już innym w latach 70 a teraz nadal oddaje ziemię i nieruchomości pełzając brzuchem przed Niemcami i Żydami. Oddajcie Polakom co polskie!!!

Najnowsze wpisy