Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Sam.ciężarowy w księdze przych.i rozch.-korekta

Sam.ciężarowy w księdze przych.i rozch.-korekta

fiat22 / 2007-11-11 12:54
Wprowadziłam niestety całą kwotę za samochód ciężarowy do księgi przychodów i rozchodów jako zakup i jednocześnie go amortyzuję.Włąsnie się dowiedziałam,ze to błąd,jak zrobić korektę?Jak to wyprostować?To bardzo duża suma!
Wyświetlaj:
BogdaC / 85.219.142.* / 2007-11-17 21:35
Przesyłam Ci tekst z Gazety Podatkowej
Co prawda jest na trochę inny temat jednak da Ci obraz jak można amortyzować środki trwałe.
Jeśli coś znajdę na temat sposobu korygowania to prześlę..

"Kupujemy środki trwałe

Aby zmniejszyć interesujące nas obciążenia podatkowe, można zwiększyć stan firmowego majątku, nabywając środki trwałe. Jednak - uwaga! Środki trwałe opłaca się kupić najpóźniej w listopadzie. Jeżeli nabędzie się składnik majątku o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł, można wybrać pomiędzy możliwością zaliczenia go bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów i jednorazowym odpisem amortyzacyjnym. W tym drugim przypadku składnik majątku należy jednak wprowadzić do ewidencji środków trwałych.

Szczególne „fory” przydatne przy obniżaniu listopadowo-grudniowej zaliczki otrzymali podatnicy uprawnieni do tzw. jednorazowej amortyzacji. Przedsiębiorcy, którzy zgodnie z przepisami ustawy o pdof mogą być uznani za małych podatników, mają prawo zaliczyć bezpośrednio w koszty wydatki na nabycie środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej równowartości 50.000 euro w jednym roku podatkowym (w 2007 r. jest to kwota 199.000 zł). Przy ustalaniu tego limitu nie wlicza się jednorazowych odpisów od składników majątku, których wartość nie przekracza 3.500 zł. Z jednorazowej amortyzacji skorzystać mogą również podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w roku jej rozpoczęcia. A zatem w bieżącym roku możliwość tę zyskali przedsiębiorcy, którzy działalność podjęli w 2007 r.

Jednorazowego odpisu podatnicy mogą dokonać już w miesiącu, w którym środki trwałe podlegające tej preferencyjnej amortyzacji, zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Przyspieszona amortyzacja dotyczy środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Warto wspomnieć, że w następnym roku podatkowym, po zastosowaniu jednorazowego odpisu, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych (w części nieobjętej tym odpisem) według metody liniowej lub degresywnej. Suma odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych."
BogdaC / 85.219.142.* / 2007-11-17 20:45
Myślę, że jednak błąd. Z tego co napisałaś - raz wrzuciłaś go w całości w koszt a drugi raz wrzucasz w koszty jako odpisy amortyzacyjne czyli odpisujesz dwa razy. Myślę, że powinnaś zrobić korektę do odpisów amortyzacyjnych bo wydaje mi się że samochód ciężarowy możesz jako mały podatnik zamortyzować( czyli wrzucić w koszty) jednorazowo.. czyli po prostu wpisać w księdze kwotę odpisów amortyzacyjnych jednorazowo ze znakiem minus ( zakładam ze zakup był w tym roku) w kwocie netto jeśli nie jesteś Vat-owcem. Vat raczej pozostaje bez zmian bo odliczasz go jednorazowo w miesiącu, z którego jest faktura. Takie jest moje zdanie choć zaznaczam że nie jestem ekspertem...
BogdaC / 85.219.142.* / 2007-11-17 20:48
oczywiście przejęzyczenie - " jeśli jesteś Vat-owcem"
Mikuś / 83.20.197.* / 2007-11-13 16:20
Dlaczego błąd ja właśnie kupiłem dopiero się ucze ale chcę zrobić tak jak ty całośc wpisać do podatku

Najnowsze wpisy