Forum Forum dla firmKsięgowość

samozatrudnienie interpretacja

samozatrudnienie interpretacja

petro81 / 31.6.133.* / 2012-04-02 19:00
Witam,

Szukam interpretacji przepisu odnosnie samozatrudnienia otóz po kolei:

pracuje obecnie w firmie na umowe o prace na stanowisku inzynier budowy jestem na wypowiedzeniu 3 mce które zakończy sie na koniec czerwca, szef firmy zlikwiduje w/w firmę jest to zwykła działanosc ktorej jest właścicielem. Jakis czas temu założył z 2 wspólnikami nowa firme która jest spółką jawną o podobnym profilu działania (branża budowlana). Dogadałem się z szefem iz mogłby mnie zatrudnic w nowej firmie (spółce jawnej) na zasadzie samozatrudnienia - uprzednio za porozumieniem stron rozwiązalibysmy obecną umowę. Kwestia dotyczy uzyskania ulgi dla nowo powstałych firm odnosnie ZUS wiem że nie przysluguje ona samozatrudnionym u tego samego pracodawcy, jednakże mam pytanie czy to ma zastosowanie także do w/w sytuacji. Dodatkowo moge zostac zatrudniony na innym stanowisku nie jako inzynier budowy (w znaczeniu osba pracująca na budowie) ale jako projektant w biurze (inna specyfika pracy).

Bardzo proszę o pomoc i jesli to możliwe zamocowanie w prawie

Serdecznie dziękuje!
szklarek / 2012-04-02 20:10
Może Pan skorzystać z ulgowego ZUS.

Przedmiotowa regulacja zawarta jest w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w art.18a, ust. 2 pkt. 2.

Ustawa nie definiuje "pracodawcy", choć definiuje szereg innych pojęć w art.4 i 8. Czyli należy przyjąć definicję z prawa pracy (np. art 3 KP), która sprowadza się do tego, że jest to podmiot zatrudniający, strona umowy o pracę. W tym rozumieniu nie ma znaczenia, że fizycznie będzie to ta sama osoba, skoro nastąpi zmiana podmiotu. Spółka ta będzie innym podmiotem, niż był były pracodawca jako osoba fizyczna. Nie będzie więc byłym pracodawcą.

Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby nowa firma powstała przez przejęcie firmy( lub jej części) starej w trybie art.23'1 KP. Tu to nie zajdzie.

Poza tym pojawia się druga kwestia, że jednak i zakres nowych czynności będzie inny (nie tylko formalnie) niż poprzednio.

Najnowsze wpisy