Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Sejm bardziej hojny dla bogatszych rodzin

Sejm bardziej hojny dla bogatszych rodzin

Money.pl / 2011-08-23 12:16
Komentarze do wiadomości: Sejm bardziej hojny dla bogatszych rodzin.
Wyświetlaj:
Bernard+ / 83.27.79.* / 2011-08-23 15:57
Przeczytałem kiedyś takie wyjaśnienie konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa. Cytuję "RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA NIE OZNACZA JEDNAKOWEGO TRAKTOWANIA WSZYSTKICH OBYWATELI ZAWSZE I W KAŻDEJ SYTUACJI, ALE IDENTYCZNE TRAKTOWANIE OBYWATELI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W TAKIEJ SAMEJ SYTUACJI LUB W TYM SAMYM POŁOŻENIU”.
Słowa te napisał ktoś uchodzący za autorytet w świecie prawników, szkoda, że nie pamiętam, kto może ktoś przypomni.
Ale cytuję te słowa, bo wydaje mi się, że szczególnie w stanowieniu obciążeń i dolegliwości publicznych mających zasadniczy wpływ na poziom materialnego zaspokojenia podstawowych potrzeb obywateli, prawo powinno być szczególnie starannie stanowione w zgodności z takim jak wyżej cytowane rozumieniem równości obywateli wobec prawa.
Czym bowiem różni się sytuacja człowieka, który nie ma ziemi ani pracy i prowadzi z udziałem członków rodziny pozarolniczą działalność gospodarczą i człowieka, który ma ziemię i również prowadzi z udziałem członków rodziny pozarolniczą działalność gospodarczą oprócz tego uprawiając minimalny areał uznawany za gospodarstwo rolne? Kto z tych dwóch obywateli jest w lepszej sytuacji materialnej? Czy ten, który ma dochody tylko z pozarolniczej działalności gospodarczej czy też może w lepszej sytuacji jest ten obywatel, który ma dwa źródła dochodów i z działalności i z uprawiania ziemi? Jeżeli prawo nakazuje bezwzględne opłacanie składki osobie prowadzącej działalność pozarolniczą nie bacząc na to czy osoba ta w ogóle posiada pieniądze, aby ten obowiązek wykonać i nawet, jeżeli przez cały rok działalność przynosi stratę to składki są egzekwowane pod przymusem prawnym z majątku podatnika. Dlaczego więc inny Polak, który otrzymał od państwa, czyli od społeczeństwa kilka hektarów ziemi na mocy reformy rolnej po 1945 roku jest w lepszej sytuacji i od niego państwo nie domaga się bezwzględnego płacenia takich samych składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej a wielokrotnie niższe w stosunku do wysokości później wypłacanych świadczeń? (Przypomnę, że składki osób ubezpieczonych w KRUS pokrywają tylko 7% wypłacanych świadczeń). Czyżby w praktyce stanowienia prawa po 1990 roku Polska wróciła do zasad 17 wiecznych, w których posiadacz ziemi był obywatelem i miał prawa a człowiek, który jej nie miał nie był obywatelem tylko poddanym?
Bardzo chciałbym usłyszeć odpowiedź na moje pytania z ust liderów partii politycznych zasiadających w parlamencie.
Adam222 / 77.88.138.* / 2011-08-23 15:35
Bandytyzm i wyzysk rośnie. Skończy się to tragicznie. Liczę na to, że dla złodzieji, którzy to wprowadzali.
tesa1959 / 2011-08-23 13:55 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
No tak. polska rzeczywistość: jak najwięcej dla siebie. a Francuzi odwrotnie:
http://manager.money.pl/news/artykul/najbogatsi;francuzi;apeluja;opodatkujcie;nas,231,0,895719.html
demokracja? - rezygnuję / 88.199.162.* / 2011-08-23 12:17
chyba już tylko dynamit i karabin może tu coś pomóc.
tesa1959 / 2011-08-23 16:39 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
A na czym ma polegać pomoc najbiedniejszym, Twoim zdaniem? Chyba nie sądzisz, że rozbudowanie socjalu jest pomocą. Już dawno najbiedniejsi są nastawieni roszczeniowo: wszystko im się należy z urzędu. Czas dać wędkę a nie rybę, bo to nie rozwiązuje problemu.

Najnowsze wpisy