Silny opór

Money.pl / 2006-05-17 08:36
Komentarze do wiadomości: Silny opór.
Wyświetlaj:
nosi / 2006-05-18 09:10 / Bywalec forum
Jak to jest z tym CF PDA??to jest jak normalna akcja?do czego upowazaniaja PDA bedac w ich posiadaniu?Bylbym wdzeiczny jesliby ktos mi to wytlumaczyl.
arbusto / 2006-05-18 09:11
http://bossa.pl/edukacja/prawo_poboru/
gabrik / 2006-05-18 09:05 / portfel / Wierny Forumowicz
system mi nie działa - zaczynam ćwiczyć jogę @#$%^&*
Rocky / 195.94.201.* / 2006-05-18 09:28
Gabrik. Kiedyś Batman grał przeciw rynkowi na spadki kiedy WIG20 wzrastał i kiepsko na tym wyszedł. Wydaje mi się, że obecnie trend się zmienia (przynajmniej krótkoterminowo) i chyba lepszym rozwiązaniem jest gra na kontraktach na spadki lub też wyjście z długich pozycji. Gwałtowność ostatnich spadków może spowodować panikę i powrót do wzrostów może być w krótkim okresie dość trudny.
gabrik / 2006-05-18 10:08 / portfel / Wierny Forumowicz
tak staram się grać z trendem ,batman grał na kontraktach raczej średnioterminowo ja natomiast częsciej DT ,moje ostatnie niepowodzenia wynikają ze splotu złych zdarzeń nie związanych z giełdą,pozdrawiam
nowicjusz / 80.55.227.* / 2006-05-18 09:20
witam grabik
czy możesz podać jakieś linki do stron, gdzie są Twoim zdaniem najlepsze notowania bieżące/informacje nt kontraktów terminowych?
ps. chodzi mi o stronki free..

dzieki i pozdrawiam
gabrik / 2006-05-18 10:04 / portfel / Wierny Forumowicz
sorki ale generalnie do obserwowania notowań mam nol3 w BM BPH
marpaw / 2006-05-18 09:02
Dzisiaj w USA powinno ( a raczej na pewno ) być do góry bo wszystkie futy u nich są na zielono i to niemało 0.50 %
marpaw / 2006-05-18 09:05
Londyn i Paryż też na plus tylko na Węgrzech z powodu zamieszania w budżecie ( co nas nie dotyczy ) BUX na minus
Raczek / 195.117.38.* / 2006-05-18 08:50
na bz wbk_wkrótce b. mocno "up".
gabrik / 2006-05-18 08:36 / portfel / Wierny Forumowicz
no cóż z życzeń nici więc trzeba zacisnąć zęby,przełknąć stratę i spokojnie starać się odrobić.
gabrik / 2006-05-18 08:38 / portfel / Wierny Forumowicz
jeszcze jedno podczas lutowej korekty dużą częsć kapitału miałem w JAGO i tym razem też ten papier rewelka
arbusto / 2006-05-18 09:10
Gabrik, jaką przyjąłeś na chwilę obecną cenę docelową na JAGO?
Krzych1 / 83.22.254.* / 2006-05-18 08:29
Kto wie kiedy ma być split akcji Bioton i GTC.
Dzięki.
gabrik / 2006-05-18 08:24 / portfel / Wierny Forumowicz
witam wszystkich i proszę na otwarciu o jak najmniejszy wymiar kary tak 3075 to byłoby pięknie.
podobnie jak ORZEŁ- UNIMIL,MNI i BOREK trzymam dopiero jak zobaczę panikę na tych papierkach to puszczę aby odkupić,
no to powodzenia na dzisiaj (nikt nie lubi tracić ale to element tej gry i trzeba to czasami zaakceptować)
norma / 82.139.47.* / 2006-05-18 01:51
W USA znieśli wizy dla Polaków.Pakujmy walizki i lecimy zrobić im porządek na ich giełdzie:-)
Igor | Evil Empire / 2006-05-18 06:26 / Ja sem gieldowy nietoperik
nie zniesli , spokojnie, zostala zgloszona poprawka jak prazejdzie to znisa do 60 dni bedzie mozna "wyemigrowac" legalnie :D.

Wiec narazie nic pewnoego, a swoja droga coraz bardziej mam ochote wyjechac ale coz, pozyjemy zobaczymy.
orzeł / 2006-05-18 00:32 / Uznany Gracz Giełdowy (2474 postów)
witajcie ludkowie :)
siedzę sobie i tak myślę jak to się te emocje ludzkie kotłują niesłychanie !
myślę że jest jutro "szansa" na zejście poniżej 3000
emocje są złe - a to służy produkcji dobrych młotków (im dłuższy trzonek tym mniejszą siłę użyć trza choć może z precyzją gorzej)
nieszczęściem byłaby jakaś potężna luka na otwarciu
co do ultimate to na tygodniowym jest jeszcze sporo miejsca do dolnego ograniczenia kanału (od maja począwszy nie mówiąc o spojrzeniu znacznie bardziej wstecz bo wtedy - na dziś może to przemilczę :)
z nieco większą dozą pewności siebie cicho szepnę że odbicie od 2970 to jest to co niestety pewnie nas czeka :( (docelowo nie jutro chyba :)
pytanie o maluchy - hm no cóż Strokuś tu nie jestem tak opty jak Ty - emocje podpowiadają mi że niektóre spółki nie powinny drastycznie spadać ( no przynajmniej nie tak jak rel - już się śmieję z tego nic mi innego nie pozostaje jedni łapią spadające noże ja go trzymam hehe- no oczywiście wiem Brydziu że mogę selnąć:) ale emocje innych uczestników pozwalają im sprzedawać tim po 13,7 i to może oni będą wygrani ? (to taki przykładzik )
koncentruję się na 6 papierach (czwórka musi być :)
computerland, mosty warszawskie,wandzia,techmex,pbg,unimil i kosztem pozostałych będę kupował te właśnie gdyby jednak choroba je tknęła! niepewność się we mnie narodziła spora i chęć sprzedaży wszystkiego w piguły tak więc nie powinno być źle :)
no i jak Stroke fajnie zauważył Batman wrócił więc coś jest na rzeczy:)
ps pozdrowienia dla Batmana (pozostałym Państwu również:)
strokuś / 2006-05-18 08:34 / Uznany Bywalec forum i giełdy
wziąwszy pod uwagę informację, że spółki z W20 w 1kw06 zarobiły jedynie 16% więcej niż rok temu (z uwzględnieniem wagi w indeksie) to w uproszczeniu uzasadnione jest nawet 2100 pkt na WIG20 :-)
Batman / 2006-05-17 23:44 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Czas udać się na spoczynek. Jutro będzie z pewnością ciekawa sesja.

Pozdrawiam wszystkich i życzę dobrej nocy
mari / 2006-05-17 23:48 / Achi
Pa i oby nam się broń boże giełda nie przyśniła:-)
warren buffet / 2006-05-17 23:51 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
mi sie juz zdarzało :) dobranoc
Sokół / 2006-05-17 23:31
Witam
Jak myślicie co będzie sie działo z Lentexem, Jupiterem i Biotonem w najblizszych dniach ??
Na Lentexie straszne zawirowania dzisiaj....korekta korektą, ale, żeby tak skakać z dziesiąciu na plusie do pięciu na minusie...no tak to się nie robi :)))
pawgos00 / 2006-05-17 23:36 / Bywalec forum
z Biotonem to moze dziac sie absolutnie wszystko.mysle jednak ze do splitu cena bedzie rosla.
Sokół / 2006-05-17 23:52
O Bioton też jestem raczej spokojny, nawet myślę, żeby dokupić, kiedy sie tak szczęsliwie złozy, że ewentualna chwilowa korekta pokryłaby sie z posiadanem wolnych srodków ....
warren buffet / 2006-05-17 23:34 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
jupiter jeszcze pokaze na co go stac. wartosc ksiegowa jest 3,99 zl ..


pokaz mi spolke o takim wskazniku ?
Sokół / 2006-05-17 23:47
A swoją drogą, to mogliby ustalić i podać cenę tych nowych akcji, bo to wstrzymuje JEDYNIE SŁUSZNY kierunek marszu
Sokół / 2006-05-17 23:44
Mam nadzieję, że pokaze, tylko wolalbym zeby pokazal mozliwie szybko :] A jak już pokaże to tak, żeby ludzie patrzyli, oczy przecierali i nie wierzyli, że można tak wyrwać... na północ oczywiście :]
warren buffet / 2006-05-17 23:52 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
kolo 8 mysle bedzie za niedlugo :) marzenia sie czasem spalniaja :)
warren buffet / 2006-05-17 23:52 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
kolo 8 mysle bedzie za niedlugo :) marzenia sie czasem spalniaja :)
gabrik / 2006-05-17 23:11 / portfel / Wierny Forumowicz
panowie USA czerwone i to sporo to gdzie ci inwestorzy do chin uciekają? To mi zaczyna coraz bardziej żle wyglądać i tą moją długą 3118 to powinienem chyba szybko zamknąć i w spokoju próbować odrobić ( choć ostatnio zbyt szybkie zamykanie pozycji nie było dobrym pomysłem)
Mam jeszcze iskierkę nadzieji że wykręcili czwartkowy numer tylko w drugą stronę i jutro jednak banki pójdą na północ a KGHM tak mocno nie spadnie ( to bardziej modlitwa a nie przekonanie) no i BIO myślałem że dojdzie do 40 - 45 (nie mam w portfelu jak wiecie)
Jarg / 2006-05-17 23:38 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Oni już nie szukają rynków, po prostu napychają kieszenie szmalem. Dla mnie interesujące jest inne zagadnienie:
na ile obecna cena miedzi odzwierciedla rzeczywiste zapotrzebownie na ten kluczowy metal. Otóż, jeśli w dużym stopniu wynika ona wykupywania w celach spekulacyjnych to przy ochłodzeniu rynku jej cena powinna wyraźnie spaść, a to zatrzyma wzrost kosztów produkcji w najważniejszych
gałęziach gospodarki światowej. Jeśli jednak jej cena związana jest z rzeczywistym zapotrzebowaniem, to wkrótce
mamy problem: wzrost kosztów produkcji, wyższe ceny i spadek sprzedaży, a więc gorsze wyniki firm. A to może już oznaczać przejście w recesję. Trzeba pamiętać, że wydobycie miedzi zwiększyć jest o wiele trudniej niż ropy czy gazu.
warren buffet / 2006-05-17 23:28 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
grabik, inwestorzy nie zdyskontowali wygranej barcy :)
gabrik / 2006-05-17 23:33 / portfel / Wierny Forumowicz
taaa może choć ją odreagują, na dodatek system rejczaka gdy kurs wzrośnie +81 od otwarcia odwrócić na długą to nie możliwe przy obecnych nastrojach załatwili mnie jak nic
warren buffet / 2006-05-17 23:34 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
bedzie dobrze ;)
strokuś / 2006-05-17 23:02 / Uznany Bywalec forum i giełdy
po takim dniu w Stanach jutro na otwarcie to okolice 3050 W20 strawi chyba bez problemu, a później zacznie się testowanie 3000 (heh, a liczyłem że dzisiaj 3085 się obroni)
ale na koniec dnia może z tego jakieś ładne doji wyjdzie, albo młotek (gdyby jednak nie to napisz Gabrik jaki chcesz wieniec)
miło byłoby się zamknąć w okolicach lub powyżej 50% zniesienia ostatniej fali, tj. 3033
ultimate na granicy linii łączącej minima z maja, października i lutego - fajnie byłoby zobaczyć jutro odbicie od tej linii
jutro albo pojutrze powinniśmy dostać (albo i nie :)) wsparcie od nasdaq, który zbliża się do linii prawie 2-letniego trendu (nasdaq w tydzień stracił cały półroczny zysk)
wszędzie piękne spadki, ale na dłuższą metę wydaje się to jednak nie do utrzymania
poza tym Batman znowu wrócił do formy, więc mamy dodatkową szansę :-)

a najważniejsze, że małe i średnie spółki radzą sobie już nieźle i to nie tylko u nas - FTSE SmallCap i SDAX spadły dzisiaj wyraźnie mniej od swoich większych braci
gabrik / 2006-05-17 23:23 / portfel / Wierny Forumowicz
cóż mi to strokuś teraz znów musi spokój wrócić w poniedziałek miałem otwierać krótką na otwarciu niestety z córą wróciłem dopiero w południe ze szpitala i było pozamiatane a wczoraj i dziś chciałem na "siłę" zarobić a miałem krótką 3159 i zamknąłem 3156 bo myślałem że trend się odwraca a potem to sam wiesz co się działo a ja byłem przekonany że robią szybki spadek do -1,5% aby jutro sobie korbę w górę zafundować a tu taka sraka za przeproszeniem
warren buffet / 2006-05-17 23:20 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
rowniez sie z tym zgadzam. dzis DWS TOP +2%.

mysle ze nie bedzie zle. pare spadkow i juz panika. zobaczymy co bedzie od poniedzialku bo mysle ze jutro jeszcze w plecy.
bruce / 2006-05-17 23:11 / Bywalec forum
witam Pana...nie bede wazeliniarzem jesli sie zgodze z ta analiza choc celowalbym troche wyzej ...jakies 15 pkt jako wsparcie. Pozarabialem troche ostatnio ale od poniedzialku jednak zaliczylem wtope :( suma sumarum jestem 65% + wkurzam sie na ten BIO polecony przed miesiacami ale jak tu walczyc z rynkiem ??? wiec nie placze ...pozdrawiam
Batman / 2006-05-17 23:06 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Gratulację przewidzenia szczytu na WIG20! Mój szacunek.

Pozdrawiam
bruce / 2006-05-17 23:20 / Bywalec forum
to tylko tabela wynikow i jedna funkcja w excell'u :) ale dziekuje za uznanie :)
bruce / 2006-05-17 23:20 / Bywalec forum
to tylko tabela wynikow i jedna funkcja w excell'u :) ale dziekuje za uznanie :)
bruce / 2006-05-17 23:24 / Bywalec forum
tak sobie mysle, ze jutro bedzie troche nerwowo ale zakonczymy dzionek na jakims 3170 - 3180 a pozniej jeszcze polecimy :( zaczyam grac na kontraktach i czytam Twoje i Wasze instrukcje - sa bardzo przydatne dzieki :)
gabrik / 2006-05-17 23:28 / portfel / Wierny Forumowicz
stary jakby tak się stało to DHL ci przywiezie odemnie dobry browar
bruce / 2006-05-17 23:47 / Bywalec forum
ok umowa stoi :)gabrik podam Ci namiar jak tak bedzie :)
gabrik / 2006-05-18 00:00 / portfel / Wierny Forumowicz
ok stoi
Batman / 2006-05-17 22:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
(źródło www.futures.pl)

PUŁAPKI PSYCHOLOGICZNE

Grający na rynkach terminowych najczęściej słyszą dwie podstawowe zasady postępowania - "ucinaj straty jak najszybciej" oraz "pozwól zyskom rosnąć". Być może tak częste ich powtarzanie może budzić irytację, jak jednak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród .użytkowników serwisu futures.pl (w okresie maj - lipiec 2002), nie jest to bezcelowe.

Pytanie zadane w ankiecie brzmiało:
Jaki błąd z wymienionych najczęściej popełniasz
(lub najtrudniej Ci sobie z nim poradzić)?

Najczęściej wybieraną odpowiedzią było zbyt długie utrzymywanie stratnych pozycji (20,7% odpowiedzi). Wynika z tego, że największym problemem jest zastosowanie pierwszej (i uważanych przez większość graczy) z wymienionych reguł - "ucinaj straty możliwie szybko". Pogodzenie się z faktem, że działalność na rynkach kończy się czasem stratami z inwestycji jest bardzo trudne. Po podjęciu decyzji o otwarciu pozycji inwestor jest przekonany, że jego decyzja jest błędna. Gdy rynek rusza w przeciwnym kierunku, w wielu w przypadkach wpływa to na "ego" gracza - nie jestem taki dobry, pomyliłem się. Takie słowa często obrazują stan psychiczny grającego. Do tego wcześniej czy później może dołączyć nadzieja, że sytuacja wkrótce zmieni się na korzyść. Pozycja, która po pewnym czasie jest zła, mogłaby zostać zamknięta z małą stratą, jednak wielu graczy nie może się z tym pogodzić i czeka o momentu, aż strata rozrośnie się do zbyt dużych rozmiarów.

Jeden z "czarodziejów rynku" (traderzy, z którymi wywiad przeprowadził J. Schwager w książce "Market Wizards")- Ed Seykota powiedział: "Trzy reguły dobrego systemu: (1) ucinać straty, (2) ucinać straty, (3), ucinać straty. Jeśli będziesz postępował zgodnie z tymi regułami, masz szansę wygrać."

Na drugiej pozycji pułapek z którymi nie radzą sobie ankietowani wystąpił strach przed zajęciem pozycji po wygenerowaniu sygnału przez system (17.3% odpowiedzi). Znaczna część graczy działających na rynkach po początkowym inwestowaniu "na czuja" stara się jak najbardziej "zmechanizować" swoje podejście do handlu. Jednym ze sposobów wyeliminowania emocji, które wpływają na podejmowanie decyzji jest wykorzystanie automatycznych systemów transakcyjnych. Na nic się jednak nie przyda najlepszy nawet system, jeśli graczowi zabraknie dyscypliny, by postępować zgodnie ze wskazaniami systemu. Jest to bardzo ważne, gdyż większość systemów nie dlatego jest słaba, że jest źle opracowana, lecz dlatego, że ich twórcy oraz użytkownicy porzucają je, w momencie gdy system przynosi stratę lub gdy wydaje się, że sygnał systemu jest "absurdalny" (walka z własnym przekonaniem).

Tyle samo ankietowanych (17.3%) odpowiedziało, że duzym problemem jest zbyt impulsywne podejmowanie decyzji. I znów pojawia się problem dyscypliny. Zbyt emocjonalne podejście w wielu przypadkach oznacza, reagowanie i podejmowanie decyzji o kupnie i sprzedaży na podstawie wszelkiego szumu napływającego na rynek - komentarzy analityków, opinii znajomych, raportów makroekonomicznych, informacji o spółkach i setkach innych, które nie powinny mieć zbyt dużego wpływu na założony wcześniej plan działania.

Wśród największych problemów graczy znalazła się również zbyt szybka realizacja zysków (zbyt małych) (16% odpowiedzi). W czołówce wskazywano więc, ze problemem jest zastosowanie drugiej z ważnych reguł gracza - "pozwól zyskom rosnąć". Gracz na rynku jest w ciągłych kleszczach między "chciwością" (czy też delikatniej mówiąc "chęcią zarobienia pieniędzy") i "strachem" (przed nieudaną transakcją). W konsekwencji, gdy pozycja zaczyna przynosić zyski, zamiast utrzymywać ją zgodnie z wcześniejszym planem, rozważa możliwość jej zamknięcia, ponieważ już przyniosła zyski. Frustracja z takiego działania jest tym większa, że często po zamknięciu zarabiającej pozycji, rynek idzie dalej w pożądanym kierunku. Przypomnę słowa Billa Eckhardta: "Jest takie kompletnie chybione, znane porzekadło: Nie można zbankrutować biorąc zysk. Właśnie w ten sposób wielu traderów bankrutuje. Amatorzy bankrutują realizując duże straty, a profesjonaliści biorąc małe zyski".

Innym znaczącym problemem (powyżej 10 %. odpowiedzi) graczy znalazło się niestosowanie zleceń stop. Właściwie nie wymaga to większego komentarza, nie składanie zleceń stop po zajęciu pozycji oznacza albo dużą wiarę w swoje umiejętności albo proszenie się o kłopoty. Jednym z najlepszych "wynalazków" na rynkach jest właśnie możliwość złożenia zlecenia stop, które pozwoli zapobiec zbyt dużym (lub niepotrzebnym) stratom.

Wyniki ankiety

(łącznie odpowiedzi 376)

20.70% - zbyt długie utrzymywanie stratnych pozycji
17.30% - Strach przed zajęciem pozycji po wygenerowaniu sygnału przez system
17.30% - zbyt impulsywne podejmowanie decyzji
16.00% - Zbyt szybka realizacja zysków (zbyt małych)
10.90% - Niestosowanie zleceń stop
9.80% - zbyt duże pozycje w relacji do kapitału
8.00% - Zbyt bliskie stop lossy
strokuś / 2006-05-17 23:04 / Uznany Bywalec forum i giełdy
Batman, rzucaj tylko linki, bo www.futures.pl może mieć słuszny żal o kopiowanie ich materiałów
Batman / 2006-05-17 23:09 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Słuszna uwaga. Ale czasem trudno te perełki od razu znaleźć szczególnie osobom, które nie interesują się kontraktami. Mam nadzieję, że www.futures.pl nie zorganizują polowania na Batman'a :-)
mari / 2006-05-17 23:19 / Achi
lepiej niech z nami nie zaczynają(to tak odnośnie polowania na Batmana)
Batman / 2006-05-17 23:20 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
:-)
Batman / 2006-05-17 23:12 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Z drugiej strony to robi się im dodatkową reklamę :-)
ravdrab / 2006-05-17 23:24 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
a wskaźnik Armsa???
Wskaźnik ten można wykorzystywać, by znajdować krótkoterminowe ekstrema.
TRIN, TICK, wykresy equivolume???
ravdrab / 2006-05-17 23:38 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Elliot, Fibonacci??
Batman / 2006-05-17 22:53 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Pozostaje jeszcze sprawdzić ceny miedzi:

http://www.kitcometals.com/charts/
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy