Forum Forum podatkowePIT

skąd u emeryta niedopłata na pit 37?

skąd u emeryta niedopłata na pit 37?

pomorzanka / 2010-04-24 23:46
Jestem pracującą emerytką (umowa o pracę). Proszę o pomoc przy roliczaniu Pitu37.Jeżeli wprowadzam samą emeryturę- nadpłata i niedopłata są równe 0. Gdy wprowadzam tylko wynagrodzenie-mam niewielką nadpłatę. Natomiast w momencie, gdy wprowadzę należności ze stosunku pracy i emeryturę powstaje niedopłata podatku.Dlaczego?
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-04-25 11:18 / Tysiącznik profesjonalny
Pewnie ZUS i pracodawca odliczają od zaliczki kwotę zmniejszającą podatek... a tym sposobem w PIT-37 wyjdzie do zapłaty, bo tę kwotę możemy odliczyć tylko jedną. Odwołaj u pracodawcy PIT-2, niech wpłaca zaliczki bez pomniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek co miesiąc (bo to już robi ZUS).
belladonna / 2010-04-25 11:16 / Tysiącznik profesjonalny
Bo niepotrzebnie podpisałaś u płatnika PIT-2, tym samym oświadczając że inny płatnik już nie pomniejsza zaliczek na podatek o kwotę zmniejszającą. Skoro ZUS przy emeryturze odlicza kwotę zmniejszająca podatek, to pracodawca powinien wpłacać zaliczki bez tego pomniejszenia... bo jeśli pracodawca też pomniejsza, to właśnie w PIT wychodzi do zapłaty. Poinformuj pracodawcę, aby nie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek co miesiąc, bo robi to już ZUS :)
belladonna / 2010-04-25 11:19 / Tysiącznik profesjonalny
Oj zdublowało mi się :)

Najnowsze wpisy