Forum Forum podatkowePIT

składka zdrowotna jako koszt uzyskania przychodu?

składka zdrowotna jako koszt uzyskania przychodu?

box8899 / 88.135.160.* / 2016-02-17 08:50
W zeszłym roku teść, który jest emerytem miał zarejestrowana na siebie działalność gospodarczą. Prowadziłam w związku z tym KPiR. Firma jednak przynosiła straty, więc została zamknięta. Według obliczeń, nie trzeba było płacić podatku dochodowego. Opłacane za to były składki na ubezpieczenie zdrowotne , bo jako emeryt, teść był zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne. I teraz przy wypełnianiu pita wynikła różnica zdań między teściową, a mną. Trzeba było wpisać przychód firmy i koszty uzyskania przychodu. Ja w kosztach uzyskania przychodu nie ujmowałam składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ czytałam że można je odliczyć w wysokości 7, 75% podstawy, ale od podatku. Czyli jeśli chciałabym odliczać, powinnam odjąć to w polu zaliczka na podatek dochodowy ( i tak było tam 0 bo były straty). Teściowa za to twierdzi , że składki powinny być w polu " koszty uzyskania przychodu". Kto ma racje?
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-02-17 10:40
Skoro w trakcie roku nie księgowała Pani składki zdrowotnej w Księdze jako KUP, to teraz może je Pani wpisać (w części odliczalnej) tylko w cz. I formularza, poz. 190. Tylko, że będzie to ZERO z tego co Pani napisała na wstępie, bo limit to wartość poz. 189

Najnowsze wpisy