Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Składka zus przy założeniu drugiej firmy i pracy na etacie

Składka zus przy założeniu drugiej firmy i pracy na etacie

KacperZ / 2013-12-06 10:23
Witam,
Prowadziłem ok 2 lata temu działalność i musiałem ją zamknąć po kilku miesiącach. W styczniu 2014 planuję otworzyć kolejną firmę i chciałbym się dowiedzieć jaką będę płacić składkę zus? Dodam że pracuję dodatkowo na umowę o pracę na czas nieokreślony na najniższą stawkę krajową.
Proszę o pomoc,
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-12-06 10:42
No więc prawa do stosowania niższej podstawy ub. społecznych nie będzie (karencja wynosi 60 mc od zamknięcia poprzedniej DG).

Ale uzyskując z etatu przynajmniej płacę minimalną- ub. społeczne z tyt. DG będą dobrowolne. Obowiązkowo więc tylko ub. zdrowotne z tyt. DG.

PS. Jeśli jednak na ub. społecznie z tyt. DG się Pan zdecyduje, to:
- będą musiały być płacone od podstawy nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia ('normalny' ZUS)
- nie będzie można przystąpić do ub. chorobowego, ze względu na istnienie takowego obowiązkowego z etatu.
KacperZ / 2013-12-06 10:47
Dziekuje za szybką odpowiedź. Czyli rozumiem że mogę się zdecydować tylko na ubezpieczenie zdrowotne ? I pytanko ile wynosi w tym przypadku składka na zdrowotne ?
wiwan / 2013-12-06 11:06
Tak właśnie. Obecnie 261,73 zł. W 2014 r.- jeszcze nie wiadomo, bo GUS nie podał jeszcze danych. Podstawą s. zdrowotnej przedsiębiorców jest bowiem 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego. Na 2014, więc za IV kwartał 2013, który jeszcze się nie skończył.

Składka to 9% takiej podstawy. Będzie...zdaje się niższa, bo to przeciętne w poprzednich kwartałach było niższe niż w IV kwartale 2012.

Najnowsze wpisy