Forum Forum prawneZmiany w prawie

składki emerytalne umowa o dzieło

składki emerytalne umowa o dzieło

kappi / 2011-10-19 08:39
co sądzicie o pomyśle Michała Boni, aby od pracy na umowę o dzieło również były odprowadzane składki emerytalne? ja byłbym za, bo do tej pory moja droga zawodowa głównie składała się właśnie z tych umów, i co z tego, że przepracowałem już ładnych parę lat, skoro świadczenia emerytalnego z tego mieć nie będę, a mogę się założyć, że duża część z nas pracuje właśnie na takiej umowie...
Wyświetlaj:
bacior / 2011-10-19 11:27 / Bywalec forum
bardzo dobry pomysl, cos trzeba odkladac na emeryture w koncu, nie?
szklarek / 2011-10-19 11:37
To jest załatwianie sprawy od ...niewłaściwej strony.
Bo zamiast realnie stosować prawo zakazujące omijania prawa pracy poprzez fikcyjne umowy cywilno-prawne, próbuje się je podatnikom jak najbardziej obrzydzić i utrudnić.
A z definicji umowa o dzieło jest jednorazowa, często związana z prawami autorskimi.
I z definicji jest przychodem albo pobocznym względem głównego zatrudnienia, albo z działalności typu artystycznej, wysokoprofesjonalnej- a więc na takie kwoty, że wykonawca dzieła ma z czego ubezpieczać się dobrowolnie.
Argument, że ktoś tak pracuje, ale nie będzie miał ubezpieczenia wielce jest demagogiczny i populistyczny.
pasta35 / 2011-10-19 12:44
ale czy faktycznie jest szansa, że umowy śmieciowe przejdą do lamusa? często takie zatrudnienie na umowie cywilnoprawnej wygląda jak zwykła praca, w której wymaga się tyle samo od nas co od osób zatrudnionych na umowie o pracę...

Najnowsze wpisy