składki krus

jaga28 / 2014-01-08 10:22
Witam,jestem z rocznika 86 ,kiedy miałam 20 lat zmarla moja mama ,która była ubezp.w krusie w związku z czym pobierałam z krusu rentę rodzinną ,gdyż nadal się uczyłam.Gdy skończyłam 25 lat skończyło się rownież świadczenie,potem przez rok nie opłacałam składek ,następnie w grudniu 2012 zgłosiłam do krusu wniosek o ubezpieczenie i od 2 lat opłacam składki.Chciałm zapytać co z tym rokiem przerwy czy krus będzie mnie za ten okres "ścigał"w celu uiszczenia skłaedek czy nie .Czy ten okres kiedy pobierałam rente rodzinną wlicza się do póżniejszej emerytury,czy jeśli podejmę pracę pozarolniczą to te kilka lat opłacania składek potem zus weżmie pod uwagę?
wiwan / 2014-01-08 12:17
No tak- jeśli nie było okoliczności zwalniających z podlegania KRUS- np. podlegania ZUS albo nieprowadzenia dz. rolniczej, co do KRUS zgłoszono, nieposiadania użytków rolnych.

Nie, okres pobierania r. rodzinnej nie wlicza się potem do okresu ub. rolniczego.

Tak, okresy ub. rolniczego są (wg. obecnego stanu prawnego) brane pod uwagę przy uzyskiwaniu prawa do emerytury 'zusowej', jeśli na ich podstawie nie przyznano świadczenia - e. rolniczej- bo było ich zbyt mało. Jeśli jednak ubezpieczony uzyska e. rolniczą bo okres ubezpieczenia osiągnął 25 lat, to za czas ub. w ZUS uzyska drugą emeryturę, liczoną już tylko z okresów "zusowych".

To tak najprościej, bez wdawania się w szczegóły.

Najnowsze wpisy