Forum Forum emerytalneOFE

Składki w OFE a renta po mężu

Składki w OFE a renta po mężu

alicja01 / 83.238.162.* / 2013-08-21 11:55
Witam, w tym roku zmarł mój mąż a niedawno otrzymałam rentę po mężu z ZUS. Nie pracuję mimo, że jeszcze nie osiągnęłam wieku emerytalnego, natomiast mam już wypracowane lata do emerytury i byłam zapisana do OFE i przez cały okres mojej pracy były pobierane składki. Natomiast mój mąż nie był w OFE i nie miał odprowadzanych składek. Jak pisałam wcześniej mam dożywotnią rentę po mężu i raczej po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdę na swoją emeryturę gdyż będzie niższa. Zastanawiam się co w taki razie z moimi składkami w OFE, czy one przepadają? Czy mam możliwość odzyskania tych pieniędzy?
wiwan / 2013-08-21 13:32
Wg. obecnego stanu prawnego Pani swoich środków z OFE nie odzyska, jeśli nie przejdzie (z renty) na swoją emeryturę.

"Odzyskają" je osoby uposażone wskazane w umowie z OFE i ewentualnie przyszły mąż tylko w przypadku Pani śmierci przed przejściem na emeryturę.

Co do owego 'będzie niższa'- warto poczekać, złożyć po uzyskaniu wieku emerytalnego wniosek o emeryturę, uzyskać konkretne ostateczne wyliczenie w decyzji i dopiero zdecydować.

Najnowsze wpisy