Forum Forum emerytalneZUS

Składki ZUS - Kto powinien odprowadzać ?

Składki ZUS - Kto powinien odprowadzać ?

ubus / 83.230.70.* / 2014-06-24 11:58
Witam

Chciał bym uzyskać informacje donośnie odprowadzania składek oraz składanych podczas zatrudnienia oświadczeń ZUS. Gdyż jest to dla mnie bardzo zagmatwane a nie chciał bym mieć w przyszłości nieprzyjemności.

Mam 25 lat. 02.2008r. jestem zatrudniony na umowę o prace ( na czas nieokreślony) w firmie „A” w wymiarze Pół Etatu. (na rękę ok. 1000zł) . Rozpoczynając prace byłem uczniem.

We wrześniu 2011 r. – zakończyłem studia Licencjackie. Nie kontynuując nauki w okresie Styczeń 2012 – grudzień 2013 – Pracowałem w Firmie „B” w wymiarze pełnego Etatu na umowę o prace (dochód ok.2200 zł na rękę – tutaj odprowadzano mi pełną składkę) – Jednocześnie nadal pracowałem w firmie „A” W grudniu nie przedłużyłem umowy. Firma „B”.

We wrześniu 2013 r. – rozpocząłem studia Mgr. Zaocznie ponowie otrzymując status studenta.

Od Lutego bieżącego roku pracuje w firmie „C” również na pół etatu (na rękę wraz z premią ok 1100 zł) – Rozpoczynając pracę w firmie „C” miałem złożyć oświadczenie że drugi zakład pracy odprowadza mi składki.
(z tego co czytałem jeżeli wynagrodzenie wynikające z jednej umowy jest niższe niż minimalna krajowa zawierając 2 umowę również powinienem odprowadzać składki) Zapytałem więc i Pani w Kadrach poinformowała mnie że nie, bo tylko jeden zakład może być głównym płatnikiem.
I tutaj pojawiają się moje wątpliwości.
Podczas całej swojej pracy nigdy nie zmieniałem żadnego wcześniej napisanego oświadczenia.

Czy każdorazowo zmieniając stosunki pracy z

2008 – 2012 Pół etatu – Firma”A”
NA
2012 – 2013 Pół etatu Firma „A” i Cały etat Firma „B”
NA
Od 2014 Pół etatu Firma „A” i pół etatu Firma „C”

Czy powinienem zmieniać oświadczenia ?
Kto powinien odprowadzać moje składki ?
Jakie grożą konsekwencje za błędy w oświadczeniach?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
ubus / 83.230.70.* / 2014-06-24 14:56
Mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli chciał bym dodatkowo zawrzeć umowę zlecenie, na np. 2 miesiące. poproszą mnie o oświadczenie że nie muszą ode mnie odprowadzać składek. W przypadku 2 umów o pracę (obie na pół etatu) którą firmę powinienem podać w oświadczeniu jako zakład odprowadzający składki ? Pierwszą firmę w której pracuje już od 5 lat, czy może obie ?

Pozdrawiam
wiwan / 2014-06-24 21:14
Oświadczenie zleceniobiorcy wygląda wg. mnie inaczej, tj. podaje się pracodawcę tylko w przypadku zbiegu z prawem do renty/emerytury.
Zasadniczym dla zleceniodawcy jest oświadczenie, czy w ogóle ma się jednocześnie etat ( etaty) i czy wynagrodzenie brutto z niego ( z nich) osiąga przynajmniej płacę minimalną.

Gdyby zleceniodawca stosował oświadczenie zbliżone do pracowniczego- należy moim zdaniem podać dowolnego pracodawcę, u którego wynagrodzenie osiąga płacę minimalną, albo obu, jeśli z obu zatrudnień wynagrodzenie jest niższe.

I tak zresztą dla zleceniodawcy jako płatnika ubezpieczeń ważniejsze będzie to, że jesteś studentem w wieku do 26 lat, co powoduje że zlecenie bez względu na wynagrodzenia z etatów, czy w ogóle istnienie jednoczesnych etatów NIE będzie tytułem do ubezpieczeń, nawet dobrowolnych. Etaty/wynagrodzenia z nich nabiorą znaczenia, gdy skończysz 26 lat albo studia - w zależności co nastąpi wcześniej.
ubus / 83.230.70.* / 2014-06-24 13:53
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Rozjaśniłeś mi sytuacje.

Pozdrawiam
wiwan / 2014-06-24 12:36
Najogólniej - etat jest 'najmocniejszym' tytułem do ubezpieczeń. Zatem każdy* etat w zakresie ub. społecznych i zdrowotnego jest w pełni i obowiązkowo oskładkowany, bez względu na zbieg z innym tytułem. A więc i to, czy pracownik jest zatrudniony gdzie indziej, czy jest studentem, czy emerytem/rencistą.

Czyli zupełnie inaczej niż przy zleceniu.

Zatem każda z firm na początku umowy miała obowiązek zgłosić do ubezpieczeń, firma B dodatkowo wyrejestrować z ubezpieczeń w związku z rozwiązaniem umowy. Każda z firm miała i ma obowiązek odprowadzać w trakcie umowy składki od każdego wypłaconego wynagrodzenia.

W tym przypadku brak/błąd oświadczenia nie przekłada się na błędne oskładkowanie. W związku z tym, że oświadczenie takie często jest połączone z oświadczeniem podatkowym- mogły wystąpić błędy w wyliczaniu zaliczki PIT na skutek uwzględnienia przez więcej niż jednego pracodawcę miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek 46,33 zł. Co skutkuje niedopłatami PIT przy rozliczeniu rocznym.

Co nie zmienia faktu, że oświadczenia należy składać i korygować/aktualizować jeśli zajdą zmiany w sytuacji pracownika.

* pomijam sytuacje szczególne np. pracownika zagranicznego itp.
wiwan / 2014-06-24 13:07
I w ramach autokorekty. Problem jednak jest ze składką na Fundusz Pracy. Bo tu ważny jest limit płacy minimalnej, do którego owej składki się nie opłaca. Jeśli więc na skutek braku oświadczenia lub jego aktualizacji był okres, w którym łączne wynagrodzenie brutto osiągało/przekraczało aktualną wtedy płacę minimalną, a któryś pracodawca jej nie odprowadzał, bo miał wiedzę jedynie o 'swoim' stosunku pracy i jedynie 'u niego' osiąganym wynagrodzeniu niższym niż płaca minimalna- to konieczna jest wsteczna korekta oskładkowania takiego wynagrodzenia, dokumentów zgłoszeniowych, deklaracji miesięcznych.

Stanowi to koszt dodatkowy pracodawcy. Bo wypełnieniu takiej zaległości- może on dochodzić odszkodowania od pracownika w postępowaniu cywilnym.

Duże znaczenie ma to, czy oświadczenie było błędne/niezaktualizowane, czy doszło do zatrudnienia bez oświadczenia.

Najnowsze wpisy