Forum Forum dla firmKadry

Składniki wynagrodzenia

Składniki wynagrodzenia

Z góry dzięki / 178.214.6.* / 2012-09-12 11:07
Witam i proszę o wyjaśnienie: w umowie o pracę moje wynagrodzenie ma 2 składowe - zwykłe miesięczne wynagrodzenie brutto oraz zryczałtowaną miesięczną kwotę diety brutto. WTF? Czy pracodawcy chodzi o to, żeby nie odprowadzać składek ZUS od tej diety?
Wyświetlaj:
Z góry dzięki / 178.214.6.* / 2012-09-14 08:54
Wiwan bardzo dziekuję. Jeśli chodzi o ryczałt, to wynosi on ponad 100 zł dziennie brutto. Jeśli więc dobrze zrozumiałam, to powyżej kwoty ustawowej i tak podlega PIT i ZUS.
wiwan / 2012-09-12 12:19
Co za dieta ? Za zasiadanie w organie, dla radnego, sołtysa ?

Zasadniczo to, czy dieta naliczana jednorazowo, czy zryczałtowana podlega tym samym zasadom PIT i ZUS. W zakresie PIT może chodzić o uniknięcie przekroczenia progu 2280 zł.

No chyba, że chodzi o diety z tyt. podróży służbowych.
Z góry dzięki / 178.214.6.* / 2012-09-12 17:30
No właśnie chodzi o dietę z tyt. podróży służbowych. Umawiałam się z pracodawcą na roczną kwotę brutto. Więc dał mi tą kwotę dzieląc ją na 12 m-cy, a każdy m-c na takie 2 składninki. W rezultacie dostaję tyle, co chciałam, tylko podejrzewam,że on chce zaoszczędzić na ZUS-ie, albo coś w tym stylu.
wiwan / 2012-09-13 19:38
No więc tu nie ma zastosowania limit 2280.

Zasada jest taka, że diety takie (podróże służbowe) są zwolnione z PIT ( art.21, ust.1, pkt 16 Ustawy o PIT ) i co za tym też idzie ze składek tylko DO wysokości diet, ryczałtów za nocleg określonych w

Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju

zmienionym częściowo
Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 listopada 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Czyli jeśli pracodawca wypłaca te świadczenia w stawkach z Rozporządzenia- nie pobiera od nich zaliczki PIT.

Jeśli wypłaca je w kwocie wyższej- nadwyżka podlega PIT i jest oskładkowana.

W tym świetle Wasza regulacja ryczałtowa nie stanowi żadnego ułatwienia, bo i tak podróże takie z każdego miesiąca należy rozliczyć "na brudno" by stwierdzić, czy ustalony i mający być wypłacony ryczałt miesięczny jest wyższy, czy nie od kwot wyliczonych- w kontekście PIT i ZUS.
Jednocześnie zgodnie z art. 77'5 KP ta zryczałtowana miesięczna dieta, nie może być niższa niż ta z rozporządzenia ( słynne 23 zł ). Czyli w niektórych miesiącach z dużą liczbą dni delegacyjnych i tak mogłoby się okazać potrzebne wyrównanie, jeśli ryczałt nie jest za wysoki....

Więc podział na 'raty' miesięczny nic w kwestii podatków i składek nie zmienia
Z góry dzięki / 178.214.6.* / 2012-09-14 23:22
Wiwan bardzo dziekuję. Jeśli chodzi o ryczałt, to wynosi on ponad 100 zł dziennie brutto. Jeśli więc dobrze zrozumiałam, to powyżej kwoty ustawowej i tak podlega PIT i ZUS.
wiwan / 2012-09-14 23:32
Tak właśnie. Precyzyjniej:
-kwoty 'rozporządzeniowej'
-kwoty rzeczywiście wypłaconej ( za dany miesiąc ) ponad kwoty rozporządzeniowe należne za rzeczywistą liczbę dni delegacyjnych w tym miesiącu.
Ps. Czy dobrze zrozumiałem, że tego ryczałtu ma Pani aż 3000 zł. miesięcznie ?
Z góry dzięki / 178.214.6.* / 2012-09-15 21:02
No właśnie ta część wynagrodzenia to ponad 3 tys. Druga składowa jest wyższa - zastanawiam się, czy to ma jakiś sens - choć dla pracodawcy (zagranicznego) to pewnie standardowa procedura. Ja po prostu zastanawiałam się dlaczego tak skonstruowany jest kontrakt - jaki cel ma pracodawca?
wiwan / 2012-09-18 10:31
Nie doszukiwałbym się "złego".
Po pierwsze rozbicie na miesiące ma ten sam efekt jaki ma Pani płacąc za mieszkanie czynsz rozbity na miesiące albo opłatę za prąd na faktury zaliczkowe np. co dwa miesiące. Łatwiej to planować i zapewnia płynność finansową.

Po drugie- i tak zaliczki PIT i składki płaci się co miesiąc. Łatwiej jest co miesiąc zliczyć dni Pani rzeczywistej delegacji i odjąć np. 4 x 23 zł od owych 3000 zł w celu ustalenia podstawy PIT/składek za ów miesiąc ( zasadnicza + 2908 zł ) niż czynić to po całym roku.

Oczywiście pracę wykonuje Pani w Polsce i podlega polskiemu systemowi ub. społecznych.
Z góry dzięki / 178.214.6.* / 2012-09-18 11:53
Tak, pracę wykonywać będę w Polsce. Delegacje będą dotyczyć np. szkoleń odbywanych za granicą, pracę będę świadczyć natomiast na terenie kraju.

Najnowsze wpisy