Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Sklep internetowy, kilka pytań

Sklep internetowy, kilka pytań

kamil_koziestanski / 2017-08-17 09:15
Witam! Zamierzam założyć swój pierwszy sklep internetowy. Zamierzam handlować elektroniką, głównie używaną kupioną okazyjnie w Polsce oraz nową, importowaną z chin (przywieźć tutaj, a nie tylko pośredniczyć). Uznałem, że na początek najlepszą formą opodatkowania będzie ryczałt. Tutaj mam dwa pytania:
1. Załóżmy że importuje z chin telefon o wartości 30$ wysłany jako gift. Wyczytałem w internecie, że nie muszę przy takiej kwocie płacić, ani vatu, ani cła. Czy sprowadzając kilkanaście sztuk w miesiącu "na handel", także jestem zwolniony z tych opłat?
2. Załóżmy, że mam okazje kupić tanio konsolę do gier od osoby prywatnej, a ona nie ma żadnego dowodu zakupu, a takowe są wymagane, aby pokazać, że legalnie nabyłem towar. Należy spisać jakieś oświadczenie ?
szklarek / 2017-08-21 07:50
Ad. 2

To, że legalnie nabyłeś będzie wynikać z potwierdzenia płatności, paypala, wyciągu z allegro itp.
Na potrzeby ryczałtu zresztą ewidencjonuje się jedynie przychody a nie koszty. Co innego z VAT.


Brak dowodu u sprzedającego jest bardziej ewentualnie problemem po jego stronie, nie Twojej. Przedsiębiorca nie jest w stanie weryfikować legalności 'wstecz', bo łańcuch może być długi. Co więcej- jest przecież możliwa w realu sytuacja, gdy sprzedający, prowadzący normalną DG wystawi Tobie nawet fakturę na towar. Ze wszech miar prawidłową, tylko że będzie to towar ...kradziony. Dopóki nie pojawi się kwestia organów ścigania, wyroku nakazującego zwrot itd. przyjmujesz to w ciemno. No chyba, że przed transakcją masz jakieś sygnały, doniesienia, ostrzeżenia.

Ad. 1 - to kwestia stricte podatkowa, więc raczej:

https://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Najnowsze wpisy