Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Skrzypek: NBP w maju rozszerzy zabezpieczenia pod pożyczki

Skrzypek: NBP w maju rozszerzy zabezpieczenia pod pożyczki

Wyświetlaj:
JB / 2009-04-13 01:58
I bardzo dobrze.
Banki trzeba ukarać za to jak niszczą opcjami nasz przemysł, za to jak grając na osłabienie PLN niszczą tych co wzieli kredyt.
DA-old / 217.172.247.* / 2009-04-09 16:47
Skoro banki są w trudnej sytuacji to dlaczego NBP miałoby dokładać jeszcze dodatkowy ciężar w postaci zwiększenia ryzyka. Obniżenie rezerw to furtka do wygenerowania w systemach bankowych miliardów bez pokrycia!

Pieniędzy znikąd.

Nawet jeśli zabezpieczeniem tych cyferek będą obciążenia hipotek nieruchomości lub inne, to przy złej koniunkturze na rynku nieruchomości - a najgorsze dopiero przed deweloperami - banki bedą dodatkowo zwiększać ryzyko działalności.

Decyzja NBP słuszna i w pełni uzasadniona!
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-04-09 13:59
Rezerwy obowiązkowej nie wolno obniżać. A obniżenie stopy depozytowej do zera nie zaleje nagle rynku nowym pieniądzem. Czy wy nie widzicie, że banki nie mają kasy? A wszystko co zarobią transferują za granicę? Deponując pieniądze w NBP zarabiają bez wysiłku, nie kwapiąc się w ogóle do zwiększenia akcji kredytowej. Do tego każda obniżka stóp procentowych powoduje, że banki zwyczajnie podnoszą marżę kredytów i w ten sposób zarabiają więcej. Jak więc ostatnie obniżki stóp mają ruszyć gospodarkę, skoro pieniądz w ogóle nie staniał?
T1 / 195.14.4.* / 2009-04-09 14:53
Dokładnie.. jednym z kuczowych problemów uzyskania w banku "dobrej" pożyczki / kredytu jest bardzo drogie pozyskanie pieniądza... dopóki to się nie zmieni banki zmuszone będą "na siłe" szukac dodatkowych źródełek-spred itp. Jak mają dawać kredyty np hipoteczne na 6%, gdy lokaty są na 7-8%? Z pustego i salomon nie naleje. Jeśli depozyty przewyższą poziom kredytów, oczywiste jest, że intytucje finansowe będą chciały (będą zmuszone) wpompować każda nadwyżkę w akcje kredytową!!

Nie zgodze się natomiast z tym, że jak stopy drastycznie spadną, to banki zwiększą marżę-dzisiejsze są na poziomie GWARANTUJĄCYM bankom osiągnięcie zysków i to niezłych. Oczywiście to moje subiektywne zdanie. Jest wiele za i przeciw.. ja jestem za cięciem stóp...

Najnowsze wpisy