Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Smog w polskich miastach. Samorząd zdecyduje, czym możesz palić w piecu

Smog w polskich miastach. Samorząd zdecyduje, czym możesz palić w piecu

Wyświetlaj:
Quela / 78.9.110.* / 2015-07-18 07:27
To likwidacja opału węglowego! Na nic zdadzą się nasze narzekania skoro to sa zalecenia UE. Nasi politycy będą tak robi by zmusić nas do kupowania piecy elektrycznych , gazowych czy paneli fotowoltaicznych , a nawet wiatraków. U nas przez 5 lat radni odrzucali projekt likwidacji piecy węglowych ale tym razem został zatwierdzony przeważył jeden głos. Jak ludzie dadzą sobie radę? Wiadomo że w piecu węglowym po za plastikami i tworzywami sztucznymi palono nie nie mal wszystkim także , gałęziami, patykami, liśćmi , sianem , słomą , papierami , wikliną, odpadami drewnianymi załatwionymi w tartaku ...a nawet włoskimi orzechami , w zależności od zasobności kieszeni. Po likwidacji pieców węglowych będzie goła pensja (o ile będzie praca) i sterta rachunków do płacenia w tym za opał alternatywny (gaz , energia) bardzo drogi. Nasi sąsiedzi mogą przykręcić kurek z gazem , albo w najsilniejsze mrozy zostania zerwane linie wysokiego napięcia i nie dostarcza nam prądu do ogrzewania, co w tedy? Gdy braknie pieniędzy ludzie będą marzli niestety. Z jednej strony UE troszczy się o nasze środowisko ale nie troszczy się o nasze zatrudnienie i dochody, wiadomo że z pustego i Salomon nie naleje.
Dan Petrescu / 77.223.238.* / 2015-07-18 07:34
No widzisz, akurat zakup wiatraka czy panela fotowoltaicznego, dzięki ostatniej nowelizacji prawa energetycznego będzie się Kowalskiemu opłacał...
Palacz piecowy / 84.10.170.* / 2015-07-18 07:10
Pacząc na mondrali z Wiejskiej to pewnie uchwalom że kazden co ma piec musi kupic se szufelke.
zbigniew6011 / 46.215.105.* / 2015-07-18 07:09
1300 zł miesięcznie na rękę a czasem mniej na umowę zlecenie i można zacząć opalać dom ekologicznie.
Kaska456 / 78.9.110.* / 2015-07-18 07:03
Jak zwykle zaczynamy od końca, tym razem też. Najpierw należy podnieść ludziom pensje , zasiłki renty i emerytury by mieli za co kupić piece czy panele i z czego opłacać rachunki które diametralnie wzrosną. Na początku oferty wszystko może być tanio ale wiadomo że potem cena wzrośnie i będzie rosła szybciej niż zarobki.O ile gmina może dołożyć się finansowo do kupna pieca gazowego , elektrycznego czy paneli słonecznych to do comiesięcznych rachunków już nie. A jeżeli już to będą takie obwarowania że tylko jedna dziesiąta procenta ludzi z tego skorzysta. Celowo napisałam o opłatach za panele bo już słyszałam że chcą je opodatkować.
Nika3333 / 83.10.123.* / 2015-07-18 06:59
Jeszcze czego byle kto nie będzie mi mówił jakim opałem mam palic i w jakim piecu może jeszcze będą mówić nam jaką lodówke mamy kupić czy inny sprzęd do domu.
Przemek300 / 77.223.238.* / 2015-07-18 07:32
Typowa polska postawa. Taki sam problem jest z kodeksem drogowym. Do Polaka nie przemawia inny język jak język nakazów. Kiedyś egzekwowano go kijem, dzisiaj trzeba egzekwować mandatami.
A propos palenia w kotle - dostaniesz pięć tysiączków mandatu od sanepidu, to ci nawet na myśl takie głupoty nie będą przychodzić :) Na szczęście jest w tym kraju garstka ludzi, którzy czują społeczną odpowiedzialność i doniosą na ciebie właściwym władzom (Polacy, w przeciwieństwie do zachodnioeuropejskich ludzi nie tworzą społeczeństwa, dlatego też nazywają taką postawę szpiclowaniem i donosicielstwem. A skoro mieszkasz w tym kraju, to k.. przestrzegaj jego zasad).
max350 / 83.25.94.* / 2015-07-18 08:31
Takie to k... zasady ze ty płacisz mandat za szybkość a ci co mają immunitety (a jest ich wcale nie mała grupa) to mają prawo w d...e Zawsze byli równi i równiejsi .
upr / 31.183.136.* / 2015-07-18 06:49
pamiętajcie o tym podczas wyborów niewolnicy
tylko przechodziłem / 84.10.176.* / 2015-07-18 05:57
"w Polsce, na tle UE, mamy bardzo zanieczyszczone powietrze." - i na tym tle też najniższe zarobki. jak zarobię na porządny opał, będzie mnie stać na ekologię, inaczej mam to w ...
autor522 / 217.197.76.* / 2015-07-18 06:35
Gaz jest tańszy od węgla i kocioł tez jest tańszy i oszczędniejszy !!ktoś kto pali gazem nigdy już nie wróci do węgla
poranny / 82.132.237.* / 2015-07-18 06:51
To ciekawe. Możesz podać jak to wyliczyles skoro nie palisz węglem? Może podasz metraż mieszkania i temperaturę mieszkania w zimie.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Misior1101 / 24.15.234.* / 2015-07-18 05:26
Ale o czym tu gadac ja mailem 100 m do nitki z gazem rok czekałem i tak powiedzieli ze nie podlicza bo sie im nie opłaca to oczym my wogule rozmawiamy banda złodziei i tyle
emeryt70 / 79.124.113.* / 2015-07-18 05:14
Obniżyć znacząco cene gazu i energii to Polska bedzie krajem czystym! Czym mamy palic w piecach? Na Śląsku pali sie głownie węglem (mułem, flotem itp.) Mam piec gazowy i ogrzewam nim swoj domek jednorodzinny w dniach chlodnych, ale nie silnie mroźnych. Niestety maj np. był bardzo chłodnym miesiącem i trzeba było dogrzewać. Rachunek np. wyniósł 222,zl z czego połowa to cena za zużyty gaz (69m3), druga połowa to cena nie wiadomo za co. Abonamentowa, dystrybucyjna stała, dystrybucyjna zmienna. Dlaczego takie ceny? Polska sie dziwi,że tak mamy zanieczyszczone powietrze. Pozwólcie ludziom ogrzewac swoje domki gazem i energią elektryczną, a zobaczycie jak będzie pachniało powietrze! Niestety złodzieje monopolowe musza zarabiać na biednych i stąd pali sie w piecach czym sie da, bo nas nie stac (głownie emerytów) na takie rachunki.
Włodek emeryt / 83.4.152.* / 2015-07-18 05:12
Nami rządzą jednak ,,oszołomy,, , nawet jak bym chciał przejść na inne ogrzewanie jak węglowe , to i tak nie mogę , XXI wiek a u nas gazu nie ma . Jest to teraz powiatowe , a dawniej wojewódzkie miasto , czyli blisko leżących uzdrowisk Wałbrzych , wykonuje się kapitalny remont drogi , wymienia się instalację wodociągową , ściekową buduje od nowa bo nie było , przerabia się instalację energetyczną i telefoniczną , no i oczywiście cała przebudowa drogi z chodnikami i ścieżką rowerową i chwała władzom miasta za te prace . Jest jednak jeden szkopuł , przy tej przebudowie drogi nie zakłada się sieci gazowej , chociaż możliwość przyłączenia taka istnieje . 1,5km. od nas znajduje się przyłącze , ale ponoć spółka gazowa to Państwo w Państwie i ona zdecyduje czy i kiedy będzie u nas gaz ,prawdopodobnie jak zostanie zakończony remont drogi , aby tradycji stało się zadość , wtedy zacznie się rycie nowej nawierzchni asfaltu i zakładanie instalacji gazowej , bo do 2020 roku mamy ograniczyć emisję gazów zgodnie z zarządzeniem UE .
Na zebraniu z władzami miasta , dowiedzieliśmy się , że Zakład Gazowniczy to samodzielna instytucja i Miasto nie może im nakazać wykonania tych robót , czyli jak zwykle będziemy mądrzy po szkodzie .
klm160 / 91.189.136.* / 2015-07-18 05:12
gdyby nie ten przeklęty węgiel to mielibyśmy i powietrze czystsze
Włodek emeryt / 83.4.152.* / 2015-07-18 06:06
Od razu widać , że nie masz pojęcia o czym piszesz , większość czyta artykuł i od razu jest znawcą tematu , a sprawa ma się inaczej . Nawet jak ogrzewasz węglem , to wcale nie musi oznaczać , że więcej zanieczyścisz środowisko jak innym nośnikiem energii . Zastosowanie odpowiednich filtrów , dobrego gatunkowo opału i podłączenie do CO do większych ciepłowni , tam grze możliwe to jest , skutecznie obniży ilość zanieczyszczeń w powietrzu . Jakie wybrać ogrzewanie powinno zależeć od możliwości finansowych obywateli i aby nie zdzierali monopoliści rynkowi z ludzi , bo i tak muszą kupić od nich energię .
Dan Petrescu / 77.223.238.* / 2015-07-18 07:52
W większości masz rację, ale z jednym się nie do końca zgodzę, a mianowicie tezą, że wybór ogrzewania powinien zależeć od możliwości finansowych obywateli. Otóż nie musi tak być. W prawie ochrony środowiska od wielu lat funkcjonuje taki instrument jak Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Dotychczas te aglomeracje, które decydowały się na uchwalenie PONE, tworzyly tak naprawdę martwy przepis, gdyż PONE nie miał właściwego umocowania (i sprawczego i sankcyjnego) w prawie. W chwili obecnej to właśnie to rozwiązanie ma pomóc finansowo zwykłym ludziom do zmiany sposobu ogrzewania. Inaczej mówiąc, mechanizm ma działać tak, że nie dopłacisz ani złotówki do zamiany kotła węglowego na np. gazowy. W najbardziej zanieczyszczonych aglomeracjach rozważa się również dopłatę do zakupu paliwa przez okres np. 2,3 lat. Takie rozwiązanie funkcjonuje np. w mieście Giurgiu w Rumunii.
Dla państwa oczywiście będzie to duże obciążenie budżetowe, ale moim zdaniem nie ma innej rady. Albo wydamy na to pieniądze, albo się tym powietrzem udusimy - nie tylko zresztą my, ale również następne pokolenia.

Z węglem zgadzam się w 100%. Wystarczyłoby zakupić np. jakiś dobry kocioł retortowy i palić węglem lepszej jakości, niż pozostałościami z przeróbki węgla (muł, flot). Jeśli dokładnie to skalkulować wyjdzie na pewno taniej niż opalanie gazem. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rozwój infrastruktury sieci ciepłowniczych w polskich aglomeracjach.
Jarecki79 / 93.105.231.* / 2015-07-18 05:08
Kolejny cios w rodzime górnictwo, kolejny cios UE w Polskę
Don Alonso / 89.231.123.* / 2015-07-18 04:35
Jak Pana Boga kocham ze zdjęcia można się domyślić że wybrali nowego Papieża w Pałacu Paca na Nowym Świecie w Warszawie
ada808 / 62.148.84.* / 2015-07-18 04:08
smog nie z pieców a samochodów jest
patriotUS / 98.227.67.* / 2015-07-18 07:01
Polska dieslem stoi i to takim w************ przez ostatnie 10 i wiecej latNiemca :)
ssssss722 / 83.26.70.* / 2015-07-18 03:37
"wyznaczać standardy techniczne dla kotłów" ... coś jak przetarg na limuzynę dla sędziów gdzie tylko jeden model pasował?

Najnowsze wpisy