spadek

gabibest / 2013-10-24 14:49
mieszkam za granica, tu sie rozliczam, w PL jestem zameldowana, otrzymalam spadek, ziemie, zostala ona sprzedana, czy z tych pieniedzy musze sie rozliczac w PL czy tu? zostaly przelane na konto bankowe tutejszego mojego banku?
wiwan / 2013-10-25 11:46
Rozumiem, że ziemia w Polsce.

Czy "tu" to ja nie wiem, bo zależy to od konkretnego kraju i łączącej go z nami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Na pewno jednak w Polsce miała Pani najpierw obowiązek podatkowy/ kwestię zwolnienia od podatku od spadków, bo podatek od spadków i darowizn dotyczy również nierezydentów podatkowych.

Z kolei kwestia PIT ze zbycia ziemi- to zależy to od tego ;
1. kiedy nastąpiło nabycie spadku, a kiedy zbycie tej ziemi tj. czy minęło pełne 5 lat kal.
2. czy ziemia owa stanowiła cz. gosp. rolnego oraz czy kupujący nie pozbawił jej charakteru rolnego

Chodzi o to, że po ww 5 latach dochód jest z PIT w ogóle zwolniony, wcześniej jest zwolniony jeśli dotyczy kwestii rolniczych. A jeśli nie ma okoliczności zwolnienia, to obowiązek PIT w kraju powstaje, bez względu na rezydencję podatkową.

Pojawia się jeszcze kwestia zwolnienia z PIT dochodu ze zbycia nieruchomości nabytej po 2008 r. jeśli cały przychód przeznaczy Pani na swoje inne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat, o ile cel ten zostanie zrealizowany w Unii Europejskiej, w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) lub na terenie Konfederacji Szwajcarskiej,

Najnowsze wpisy