Forum Forum prawneCywilne

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza a wierzyciele - jak podzielić pieniądze?

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza a wierzyciele - jak podzielić pieniądze?

hop / 83.14.72.* / 2012-01-26 11:50
Witam!

Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż, mam 100 tys. długu spadkowego i trzech wierzycieli. Stan czynny spadku wynosi 20 tys. I teraz spłacam wierzycieli, dzieląc 20 tys. na 3 (proporcjonalnie do wysokości zadłużenia u każdego z nich) czy każdego wierzyciela spłacam po 20 tys. zł, co w sumie oznacza, że z majątku osobistego musiałabym dołożyć 40 tys. zł???

Art. 1032 KC jest dla mnie nieprecyzyjny (albo po prostu niezrozumiały...) w tym miejscu.

Jeden z wierzycieli uważa, że powinnam spłacić każdego do tej kwoty, a drugi żąda tylko części z tych 20 tys.
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-01-26 12:21
Należy zajrzeć do art.1025 i 1026 KPC- bo sytuacja zależy od tego, czy wobec ww 3 wierzycieli zobowiązanie jest tej samej kategorii, czy nie. Kolejne art. też mogą się przydać:

Tu KPC ( dział VIII ):

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-cywilnego/dzial-viii-podzial-sumy-uzyskanej-z-egzekucji
hop / 83.14.72.* / 2012-01-26 12:38
Dziękuję :)

Na dług składają się wierzytelności wobec:
- ZUS-u (zabezpieczone hipoteką przymusową kaucyjną),
- banku, który jest współwłaścicielem pojazdu w 49%),
- Urzędu Miasta - zaległy podatek od środków transportowych.

To właśnie ZUS twierdzi, że powinnam każdego spłacić po 20 tys. zł, a UM chce tylko proporcjonalnej części ze stanu czynnego majątku. Bank chce oczywiście spłaty całego zadłużenia, ale to już w ogóle inna bajka.
szklarek / 2012-01-26 13:05
ZUS niech pilnuje swego, a nie bawi się w doradztwo cywilnoprawne :-).

Nie jestem prawnikiem. Na podstawie przytoczonych zapisów trzeba teraz ustalić, który z ww wierzycieli ma pierwszeństwo, a którzy należą do tej samej grupy. Wyjdzie pewnie sposób kombinowany, tj. pierwszeństwo jednego, a następnie proporcjonalne dwu pozostałych lub odwrotnie. KPC też tak niejasno napisany....
hop / 83.14.72.* / 2012-01-26 13:24
Sęk w tym, że konsultowałam się z prawnikami i każdy co innego opowiadał. No czary z mleka po prostu ;)

Hm, w tej chwili najcenniejsza jest dla mnie informacja jaką kwotą mam dysponować do spłaty - tylko spadkiem czy jeszcze muszę dokładać z własnej kieszeni.

Czas nagli, z ZUS-u i UM wyszły już decyzje i mam 14 dni na ewentualną "dyskusję" albo odwołanie.
szklarek / 2012-01-26 13:46
Zatytułował Pan wątek " z dobrodziejstwem...".
Tu art. 1031 KC jest jasny - do wysokości stanu czynnego...

Więc dokładanie nie wchodzi w grę. Wchodzi w grę np. płacenie ze swoich pieniędzy, jeśli elementy zinwentaryzowanego stanu czynnego obejmują rzeczy/prawa niespieniężone.
Po prostu- ZUS-u nie spłaci Pan odstawiając mu na parking samochodu Polonez, który po zmarłym został. Zanim go Pan sprzeda- należy spłacać wierzycieli np. ze swojego wynagrodzenia za płacę.
Ale zawsze do limitu z art. 1031 KC- czyli do stanu czynnego zinwentaryzowanego.

Innymi słowy- nieważne czy te 20 tys. będzie fizycznie ze spadku, czy z Pana majątku sprzed spadku- ważne, że nie więcej niż 20 tys.

Najnowsze wpisy