Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Spółdzielnia może żądać przymusowej sprzedaży mieszkania. Ważny wyrok TK

Spółdzielnia może żądać przymusowej sprzedaży mieszkania. Ważny wyrok TK

Wyświetlaj:
Apostroł472 / 194.30.179.* / 2015-10-08 13:22
Myślimy że nowe rozdanie jakie nastąpi w Polsce po 25 października pozwoli na likwidację Spółdzielni Mieszkaniowych jako tworu PRL. Te ostatnie bastiony komuny zachowały dalej swoją gangsterska i mafijną strukturę i są pasożytem na 10 cio milionowej rzeszy lokatorów. Dość okradania ludzi, dość życia całych formacji rodzinno - kolesiowskich na krwawicy Polaka.
rebacz / 88.156.21.* / 2015-10-08 14:15
cos ci sie koles poj...balo w chorej pisowskiej glowce, Spoldzielnie nie sa, nie byly i nie beda tworem komunizmu, a pierwsze spoldzielnie w polsce powstaly, gdy nikt nie snil o PRL-u
Małgosa / 146.60.62.* / 2015-10-08 15:03
Penie Rebacz i owszem spółdzielczość jako taka, nie jest tworem komuny , ale konkretnie Spółdzielnie Mieszkaniowe ...TAK :)
Krakus40 / 77.252.178.* / 2015-10-08 13:18
To nie jest żaden "Trybunał" tylko Sondergericht, a opiera się chyba na Ustawach Norymberskich...
nikt562 / 91.212.223.* / 2015-10-08 12:25
Spółdzielcze prawo do lokalu oznacza tak naprawdę, że lokal prawnie należy do spółdzielni, ale niestety niewielu o tym wie. Gdyby spółdzielnia zbankrutowała, lokale pójdą na licytację, nieważne, że zapłaciłeś za niego 200000PLN i masz w banku niespłacony kredyt - możesz pożegnać się z mieszkaniem.
Spółdzielnie, czyli tworu PRLu już dawno powinny być pozamykane. W większości pozatrudniane są rodziny i znajomi, którzy biorą kasę i nic nie robią. W mojej, jak chciałem wymienić kaloryfery, kazali mi zapłacić 180 zł za zgodę na taką wymianę gdy lokal był jeszcze spółdzielczy. Oczywiście kaloryfery miałem wymienić na swój koszt - oni tylko się płatnie na to by zgodzili. Wymieniłem nie informując ich.
mnm / 89.228.243.* / 2015-10-08 14:02
Zacznij czytać a nie pisz głupot - w przypadku bankructwa spółdzielni lokale stają się z mocy prawa odrębną własnością i nie wchodzą w masę upadłościową a członek odpowiada do wysokości udziału - najczęściej kwota 100 - 500 zł . Myślę , że zrozumiałeś .
d-d / 37.47.8.* / 2015-10-08 12:18
Mam nadzieję że takie twory jak spółdzielnia i takie decyzje, Pan Kukiz lub Korwin będą likwidować dekretem ?
dsdfvfdv / 5.60.84.* / 2015-10-08 12:18
To prawo powinno również obowiązywać w przypadku lokatorów notorycznie zakłócających ciszę nocną. Nocne imprezy to plaga blokowisk. Walka jest długa i nierówna.
LT / 89.69.146.* / 2015-10-08 11:42
Mogą się zmienić?? Z artykułu wynika, że nie płacił czynszu przez 10 lat!!!
wspólny / 109.231.16.* / 2015-10-08 11:39
Czy dotyczy to też wspólnot mieszkaniowych? Może ktoś mi odpowiedzieć? Z góry dziękuję.
Andreas55 / 95.48.227.* / 2015-10-08 12:28
TEŻ JEST TO MOŻLIWE...wspólnota w Koszalinie na ul. Kolejowej załatwiła taki sam problem
Maria1012 / 164.126.79.* / 2015-10-08 12:14
Tak. Jeżeli członek wspólnoty mieszkaniowej tzn. osoba mająca własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego długotrwale zalega z uiszczaniem terminowych opłat eksploatacyjnych wówczas zarządca wspólnoty na wniosek wspólnoty MA PRAWO WYSTĄPIĆ DO SĄDU O WYRAŻENIE ZGODY NA SPRZEDAŻ MIESZKANIA w drodze licytacji komorniczej. Sąd zanim wyda zgodę powinien zbadać szczegółowo sytuację dłużnika i sprawdzić z jakiego powodu doszło do zadłużenia: czy z przyczyn przez niego zawinionych (np. ma kasę i nie płaci...) czy z przyczyn przez niego niezawinionych (długotrwała choroba, nieszczęśliwe zrządzenie losu, brak środków do życia).
To jest kosztowna procedura.
Wspólnota musi wpłacić tytułem opłaty sądowej (czyli za to by sąd rozpatrzył sprawę / pozew) 5 % wartości przedmiotu sporu - co przy mieszkaniu wartym (wg komorniczej wartości szacunkowej) 100 tys. zł. daje kwotę 5 tys. zł. W przypadku gdy sąd wyrazi zgodę na sprzedaż mieszkania w drodze licytacji komorniczej wówczas wspólnota odzyskuje swoje 5% opłaty lecz jeśli sąd nie da zgody na licytację wówczas wspólnota traci swoje 5 %.
Przepisy ustawy o własności lokali stosuje się w takiej sytuacji w przypadku wspólnoty mieszkaniowej. Pamiętać należy, że zlicytowanemu właścicielowi mieszkania NIE PRZYSŁUGUJE PRAWO DO LOKALU SOCJALNEGO / ZAMIENNEGO ...
Sabina z Lublina / 83.11.198.* / 2015-10-08 12:05
Ustawa o własności lokali
Art. 16.
1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
Tak więc jak widać istnieje taka możliwość
Robert124 / 87.199.73.* / 2015-10-08 11:49
We wspólnocie nikt Cię nie może wykluczyć z bycia jej członkiem do momentu bycia właścicielem mieszkania.
Ale jak nie płacisz to sprawa idzie do sądu. Wyrok do komornika i mogą Ci zlicytować mieszkanie bez przeszkód i wtedy częśc na długi, częśc dla komornika a jak cos zostanie to będzie Twoje.
Sabina z Lublina / 83.11.198.* / 2015-10-08 11:46
Dotyczy, dotyczy - zgodnie z art. 16 ustawy o własności lokali:
1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy