Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Spółka nie ma majątku? Zapłaci prezes

Spółka nie ma majątku? Zapłaci prezes

Money.pl / 2009-07-31 10:01
Komentarze do wiadomości: Spółka nie ma majątku? Zapłaci prezes.
Wyświetlaj:
dCo / 79.184.214.* / 2009-07-31 10:01
To jakaś hucpa. Skąd prezes ma wiedzieć, że na przykład zakład upadnie. Wiadomo, że pracuje się po to, żeby zakład nie upadł i podejmuje się rózne kroki w celu pozyskania klientów. Jeżeli programy naprawcze nic nie dadzą wtedy prezes jest - z mocy prawa - bankrutem. bo obciążają go wszystkie długi spółki. To jakiś gigantyczny nonsens.
Marek Rubaszewski / 87.205.159.* / 2009-07-31 10:49
do "dCo":
Gigantycznym nonsensem jest to co Pan wypisuje. Prezes - jako członek organu ZARZĄDZAJĄCEGO określonym zakładem jest osobą, od której wymagane jest by znał stan ekonomiczny (a tym samym stan zadłuzenia) zakładu którym de facto kieruje. Z tego tytułu pobiera wynagrodzenie (nawet gdy łączy stanowisko członka zarządu ze statusem wspólnika spółki).
Zaś odnosząc sie do cytatu "z mocy prawa" - to tak nie jest. Wydaje mi się, że błędnie zrozumiał Pan artykuł. Otóż art. 299 k.s.h. jest tak skonstruowany, że ma zastosowanie dopiero wówczas gdy egzekucja wobec spółki OKAŻE SIĘ BEZSKUTECZNA, a tym samym - mówiąc kolokwialnie - spółka będzie "goła". W praktyce - współczuję wierzycielom spółki. Proces i późniejsze uzyskanie postanowienia o bezskuteczności egzekucji wobec spółki jest tak długotrwałe, że nawet rzetelny prezes (doprowadziwszy spółkę do niewypłacalności) zdąży "ukryć" swój prywatny majątek - tak żeby i egzekucja wobec jego osoby pozostała bezskuteczna.
Na koniec - tak prywatnie - to zastanawia mnie Pana tak nieskomplikowana ocena. Pewnie, że "wiadomo, że pracuje się po to, żeby zakład nie upadł i
podejmuje się rózne kroki w celu pozyskania klientów", ale jako kontrargument mogę odpowiedzieć: CELEM PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (NIEZALEŻNIE OD FORMY) JEST DOCHÓD A NIE TRZYMANIE SIĘ NA GRANICY PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ. Dlatego - o ile wykonuje Pan zawód menedżera - radzę zweryfikować swoje podejście do zarządzania.
wierzyciel / 83.29.231.* / 2009-07-31 12:03
Prawo prawem - przepisy przepisami ale i tak prezesi są nietykalni. Jak przyjdzie czas poniesienia odpowiedzialności za długi firmy to się okazuje, że ci burżuje są goli i weseli - bez jakichkolwiek majątków, kont, nie pracują biedacy, są na bezrobociu albo na utrzymaniu swoich byyyyłych żon lub dzieci. Parodia - wiem co piszę bo mam takiego dłużnika i już jestem po nieskutecznej egzekucji od PREZESA - żebrak, tak się okazało, ufff
titania / 83.7.203.* / 2009-08-04 19:50
jescze do tego aby wnieść pozew przeciwko prezesowi (oczywiście gdy egzekucja przeciwko spółce jest bezskuteczna) trzeba mu wysłać wezwanie do zapłaty (potrzebne jest do pozwu)a cwaniak np. wymeldował się donikąd .

Najnowsze wpisy