Forum Forum inwestycyjneFundusze

sposób naliczania podatku

sposób naliczania podatku

Grzegorz5678 / 109.95.202.* / 2012-01-04 15:43
Witam,

Mam pytanie do bardziej doświadczonych osób o generalne zasady naliczania podatku belki przez fundusze.
Piszę ponieważ przed chwilą mocno się zdziwiłem, gdyż sprzedałem fundusz (za pomocą multibanku), który regularnie był na minusie. Od inwestycji ściągnięty został podatek, który, jak rozumiem, powinien być ściągany od zysku.

Jak wygląda sprawa w takiej sytuacji, gdy posiadam 3 subfundusze jednego towarzystwa, np:
1) unikorona pieniężny
2) unikorona obligacji
3) unikorona akcji
Wszystkie kupione 1 stycznia 2011, w każdym taka sama ilość środków finansowych.
Na dzień 31 grudnia 2011 stopy zwrotu (czysto hipotetycznie) wyglądają tak:

1) unikorona pieniężny - 10% zysku
2) unikorona obligacji - 0% (nie zarobił nic)
3) unikorona akcji - minus 5% (strata)

Dnia 2 stycznia 2012 sprzedaję unikoronę akcje w całości. Dwa pozostałe zostają na rachunku.

Czy od odkupionego funduszu akcji, pomimo że był na minusie, zapłacę podatek (5%), ponieważ całość inwestycji w tym towarzystwie przyniosła 5% zysk?

Czy może nie powinienem płacić podatku przy sprzedaży funduszu akcji, a dopiero 10% przy sprzedaży funduszu pieniężnego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy