Forum Forum prawneZmiany w prawie

sprawa spadkowa pomocy!!!!!

sprawa spadkowa pomocy!!!!!

grapefruit9 / 2012-05-15 17:07
Jak mogę odzyskac dług który należał się mojemu ojcu który zmarł 2009r. Braj ojca powinien go spłacic do 2005r. Sprawę spadkową po moim ojcu przeprowadziłem w 2009r. Ile czasu od przeprowadzonej sprawy spadkowej mogę upomniec się o dług który należał sie mojemu ojcu?
szklarek / 2012-05-16 11:30
Raczej OD roku 2005 skoro taki był termin spłaty długu.
Przedawnienie roszczeń osobistych następuje po 10 latach. Czyli jest szansa do 2015 r.o ile nie doszło do przerwania biegu przedawnienia- tj. stosownie do przepisu art. 123 K.c. bieg przedawnienia przerywa się:

przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje; lub
przez wszczęcie mediacji.

Dotyczy zarówno ojca jak i Ciebie jako spadkobiercy.

To powoduje "zerowanie" tego licznika i bieg 10 lat na nowo.

Przyznam, że nie wiem czy w przypadku śmierci wierzyciela tak jak w przypadku śmierci dłużnika okres między dniem śmierci a postanowieniem sądu o nabyciu spadku nie stanowi zawieszenia okresu przedawnienia ( wstrzymanie "licznika" owych 10 lat na czas zawieszenia ).

Więcej o przedawnieniu:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;nastepuje;przedawnienie;dlugow,117,0,582005.html

Najnowsze wpisy