Forum Forum inwestycyjneFundusze

Sprzedawać fundusze akcyjne czy nie?

Sprzedawać fundusze akcyjne czy nie?

Pavlo84 / 2008-01-10 23:18
Czy spadki ciągnąć się będą jeszcze długo? Jeśli trzymać to czy wyjdę na swoje za rok lub dwa lata?
Wyświetlaj:
Pilsener / 2008-01-16 09:00 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie sprzedaje się w dołku, a nie kupuje na górce - kiedy była hossa trzeba było realizować zyski, a nie dokupywać akcji - ostatnim gwizdkiem było październikowe odbicie. Musisz mieć możliwość manewru w obie strony - powinieneś mieć teraz w akcjach nie więcej niż 20% - jeśli spadnie do 2500 to podwój do 40%. A jeśli masz w tej chwili 100% akcji to sam jesteś sobie winien, gdyż taki portfel ja zamierzam posiadać, gdy wig 20 zjedzie do 1500 :)
Pilsener / 2008-01-16 08:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Trzymając szybko nie wyjdziesz na swoje - jak spadnie o 33% to musi już wzrosnąć o 50%, żebyś wyszedł na swoje - 5 lat to najmniej. Jak chcesz wyjść na swoje to dokupuj akcji, w miarę jak spadki się pogłębiają - ale z głową! Jeśli nie chcesz się w to bawić polecam fundusze aktywnej/dynamicznej alokacji.
weisse / 2008-01-15 21:09
Witam. Czy spadki będą jeszcze długo tego nik do końca tak szczerze nie wie. Mogę powiedzieć Tobie, ze już co niektórzy mówili mi, ze z końcem lutego cała GPW ma iść w górę - ale czy to jest pewne na 100% to się przekonamy. Już dzisiaj można było zobaczyć + w niektórych spółkach. Radziłbym Tobie dokonać konwersji bądź dywersyfikacji co pozwoli na zniwelowanie strat bądź nawet na uzyskanie wzrostu kapitału.
LdN / 2008-01-15 19:13 / Bywalec forum
Jeśłi kupiłeś na górce w lipcu w fundusze akcji to nie łudź się - przez co najmniej 5 lat nie odrobisz straty. Zauważ, ze spadki wycen funduszy są dużo wyższe niż spadki indeksów giełdowych w analogicznym okresie.
wojtek1966 / 217.144.207.* / 2008-01-15 19:27
Jak już coś piszesz to zadaj sobie trochę trudu i sprawdź to. Wig20 od swojego maksimum zjechał około 23% . Od lipca do wczoraj legg maon akcji minus 19% , PkoCS Akcji minus 21% . Tak więc spadki wycen np tych dwu funduszy są podabne do spadku indeksu wig20. Oczywiście nie porównywałem wszystkich funduszy i indeksów . w
Metyl / 2008-01-17 10:25 / Bywalec forum
sprawdz sobie wykres nikkei i zobaczysz jak odrobił straty.
LdN / 2008-01-15 19:52 / Bywalec forum
A więc zadałem sobie trud sprawdzić dokładnie (wcześniej pisałem "na oko") i Legg Mason Akcji spadł (bez uwzględnienia dzisiejszej wartości j.u. 23,44%, PKO/CS Akcji 23,66% (tez bez uwzględnienia dzisiejszej wartości j.u.) - liczone od 2007.07.06. W tym czasie indeks WIG20 spadł 21,9% (z uwzględnieniem dzisiejszego spadku). Oczywiście podałeś jako przykład najlepsze fundusze. A taki Millennium Akcji polecial 29,4%.
wojtek1966 / 217.144.207.* / 2008-01-15 20:10
Nie będę się sprzeczał czyje obliczenia są słuszne . Być może nas obu bo przyjeliśmy różne daty. Tak czy inaczej straty funduszy nie są DUŻO większe niż spadek WIG20. Nie wiem czy podałem najlepsze czy nie , bo nie analizowałem np arki , oble itp.
kaasia / 89.77.139.* / 2008-01-15 19:55
a dziś niektóre fundusze poszły w górę, mimo fatalnej giełdy. To mnie zaskoczyło. O co chodzi?
LdN / 2008-01-15 19:58 / Bywalec forum
Tak, fundusze rynku pieniężnego i obligacji.
Merlyn / 2008-01-15 18:34 / portfel / Merlyn Dzieciak

Drobna korekta to to nie jest, gadanie o inwestycji
długoterminowej można sobie darować.


Dlaczego mozna sobie darowac? Jedni inwestuja krotko terminowo,drudzy zas dlugo.
Wnioskuje jednak, ze Ty wolisz pierwsza opcje. W porzadku. Tylko tak na chlopski rozum rzecz biorac, trzeba sporego kapitalu by zyski byly "satysfakcjonujace". Niestety nie kazdy takim kapitalem dysponuje,a czego Wam serdecznie zycze. :)

Nikomu nie radze ani nie sugeruje, lecze pisze co mysle. Mianowicie, wg mnie powinno inwestowac sie pieniadze odlozone,oszczednosci, ktorych nie potrzebujemy w bliskim czasie, ani za ktorymi nie bedziemy nocy nieprzesypiac. Ja osobiscie inwestuje 10 tys. (malo, ale mam dopiero 19 lat), moja mama ponad 100 tys. Nie sa to ogromne pieniadze, ale o to nam chodzi. Mamy zapewniony staly dochod, wiec inwestowanie traktujemy z dystansem. Nie wychodzimy z funduszy mimo duzego, stalego spadku, bo wiemy ze za 2 lata moze jednostki znowu pojda wysoko do gory. Ponadto dywersyfikacja, moim zdaniem rzecz niezbedna.

@Topic

Pavlo84, wszystko zalezy od tego czy pieniadze, ktore zainwestowales beda Ci potrzebne w najblizszym czasie. Jesli Twoje zalozenia inwestycyjne dot. dluzszego okresu to nie widze powodu, dla ktorego mialbys wyplacac pieniadze(zapewne ze strata). Badz dobrej mysli i zycze powodzenia w przyszlosci.

Merlyn
wojtek1966 / 83.3.87.* / 2008-01-15 15:22
Nikt rozsądny nie udzieli odpowiedzi na takie pytania. Ja jutro zaczynam powolutku kupować . Na razie po parę tysiączków . Dołek jest teoretycznie blisko . Ale kto to wie???
kaasia / 89.77.139.* / 2008-01-15 18:08
Dzisiaj ostatecznie straciłam nadzieję. CZY KTOŚ JESZCZE WIERZY, ZE TO WZROŚNIE. nawet chyba juz zaden analityk w to nie wierzy, PONOSZE ODPOWIEDZIALNOŚĆ za swoją głupotę. nawet przez moment nic nie zarobiłam tylko tracuiłam i traciłam.niepotrzebnie wierzyłam w odbicie. powiedzmy sobie szczerze bedzie tylko gorzej. ze smutkiem sie wycofuję.
emilka1 / 2008-01-15 19:52
'CIERPLIWOŚĆ na spadającym rynku to naiwność i strata pieniędzy'-staram się o tym pamiętać, ale wiem też jak trudno podjąć decyzję.
cortez / 2008-01-15 14:58 / Bywalec forum
Większość akcyjnych rekomendowana jest na co najmniej 5 lat. W tym czasie raczej nie ma problemu z odrobieniem strat, a nawet z osiągnięciem całkiem dobrego zwrotu. natomiast jeśli ktoś uległ czarowi szybkich, pewnych zysków z funduszy akcyjnych to teraz ma niezłą nauczkę:)
przewodnick / 2008-01-15 15:25 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sprawdź sobie BPH Dynamicznych od początku istnienia. Chyba do tej pory inwestorzy są na minusie...
cortez / 2008-01-15 16:31 / Bywalec forum
dla tego nie napisałem, że nie ma problemu, a RACZEJ go nie ma. Zdarzają się wyjątki dlatego trzeba być czujnym:)
wojtek1966 / 83.3.87.* / 2008-01-15 15:30
Dywersyfikacja kolego się kłania . Tu minus gdzie indziej spory plus . Porównaj kilka różnych funduszy za długi okres i wtedy będziesz miał odpowiedź
waran / 2008-01-15 16:21 / Twardy dziadyga
W sytuacji , gdzie GPW jest absolutnie nieprzewidywalna , twierdzenie , że minusy i plusy muszą się równoważyć , jest daleko nieodpowiedzialne. Chciałbym wiedzieć ,który fundusz za 5 lat będzie na dużym plusie. Ale wiem jak było wczoraj czy 5 lat temu. Ot i problem. Jest bajzel na giełdzie i rzeź niewiniątek. I tak w fundach jeszcze przez 2 tygodnie. Aż wszystkie stracą zyski z 3 lat. A potem śmiertelna cisza i strach przed zakupami. A Ci , którzy znów zaryzykują zapomną o hasłach typu inwestowanie długoterminowe. Fundusze zaczną być takimi qwaziakcjami .
wojtek1966 / 217.144.207.* / 2008-01-15 18:13
Nigdzie nie napisałem że minusy i plusy muszą się równoważyć. Dywersyfikacja to nie tylko inwestycja na GPW ale także na innych giełdach w surowcach , złocie , obligacjach , lokatach strukturyzowanych , nieruchomościach . NIGDY nie jest tak , że wszystkie te inwestycje idą w dół .Na całym cywilizowanym świecie ludzie od lat inwestują w fundusze i naprawdę zwykle dobrze na tym wychodzą . Ale panikujcie sobie dalej i liczcie straty . Ja wolę liczyć zyski
asik2204 / 195.85.249.* / 2008-01-11 13:39
Ja takze kupilam fundusze akcyjne i jestem osoba spokojną ale zaczynam sie powaznie niepokoić, staciła juz dużo i nie wiem co dalej robić. Kasa jednak nie jest mi narazie potrzebna . Jak myślicie co bedzie dalej?
grazka55 / 83.16.177.* / 2008-01-15 18:51
Czy nie masz możliwości przeczekać w funduszu obligacji? Oczywiście to jest dobre jeżeli fundusze kupowałaś w parasolowych, w innym wypadku musisz zapłacić podatek Belki i opłatę manipulacyjną . ja tak uciekłam na początku grudnia i jestem do przodu ok. 5 tyś. Pozdrawiam
wyspiarzDK / 2008-01-15 15:13 / Leszcz na dnie
coraz częściej czytając to co tu ludziska piszą odnoszę wrażenie, że to jakaś grupa wsparcia dla potencjalnych samobójców, to fakt że w średnim terminie należy się spodziewać korekty ale moim zdaniem fala umorzeń na miś dopiero się rozkręca
kloszard / 2008-01-15 13:58 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy - Goldfinger
Witaj...fundusze to inwestycja dlugoterminowa....na 3-5 lat....nie wiem, czy to juz dolek, ale jesli nie potrzebujesz pieniedzy to moja rada nie wyplacac....tak jak nie kupuje sie jak wszyscy kupuja, tak nie sprzedaje sie jak jest panika...gospodarka polska ma sie dobrze...za kilka miesiecy powinno sie uspokoic w usa...emocje sa najgorszym doradca ...takze w finansach...pozdrowienia...
asik2204 / 195.85.249.* / 2008-01-15 14:41
Tak tez myślę chociaż wszyscy znajomi mówią wyciagaj kasę to ja jednak nie wjęłam do tej pory bedę twarda. inwestuję na 3-7 lat , myśle ze jednak bedzie lepiej. Kasa nie jest mi potrzebna. przez najblizsze 10 lat.
aga82 / 88.199.89.* / 2008-01-15 19:01
Witam! A moi znajomi narazie czekaja ja takze czekam co bedzie dalej, jestem dobrej mysli i oni tez, choc juz sporo stracilismy. pozdrawiam
sektor / 213.25.86.* / 2008-01-16 14:12
Zainwestowałem bagatela 270 tyś zł w różne fundusze jestem grubo w plecy ale czekam nie wyskoczę ze stratą około 70 tyś zł. Dlatego trzeba czekać.!!!!!!
willma / 89.228.151.* / 2008-01-15 18:26
jestem tego samego zdania ! najgorzej na tym interesie wyszli ci którzy pare mies, temu władowali w to duzo forsy z nadzieja ze beda mieli super zysk...teraz wyciągają ze strata bo...pieniądze sa im potrzebne a giełda w koncu kiedys sie podniesie.Ja tez nie potrzebuje teraz tych pieniędzy i postanowiłam przeczekac ! skoro na kazdym prospekcie pisze ze taki fundusz ma rekomendowany czas inwestycji na 3-4 lata a ktos sie spodziewał zysku po roku...
Bartosz Milewski / 2008-01-11 13:50 / Bywalec forum
Zależy dużo od tego kiedy weszłaś w fundusze, bo w przypadku wejścia 100% w akcje, w sierpniu, tutaj napewno bym sie zastanawiał, lecz osobiście nie dopuszczam do tego typu sytuacji. Jeżeli weszłaś w styczniu 2007 to powinnaś tracić , ale zyski, więc skoro nie potrzebujesz kapitału dobrze bym się zastanowił przed wyjęciem kapitału.
Dalej mogą być spadki , mogą trwać do marca, mogą i do czerwca, żadna analiza nie da pewności, nawet jeżeli fundamenty nas dołują, techniczna pokazać może, że odbicie powinno nastąpić. Kiedy? Jedyne co jest pewne na 100% to fakt , że odbicie nastąpi po spadkach lub pod trendzie bocznym :):)
asik2204 / 195.85.249.* / 2008-01-11 17:10
Niestety kupiłam w ferralnym lipcu 2007, staciłam już bardzo dużo jak pomysllę ile to az sie boje, ale kasa moze leżeć nawet 5-10 lat jest to kasa dla syma ma teraz dopiero 8 lat.
Fez / 83.29.4.* / 2008-01-11 17:26
Ja mam Misa i też płaczę ale sam nie wiem co zrobić jak wyjdę to ze strata jak zostanę to długoterminowo jest szansa odrobić

pozdrawiam
FEZ
asik2204 / 195.85.249.* / 2008-01-15 13:16
Też tak twierdzę moze dlatego ze jestem bankowcem i zostawiam kase ale jak patrze co sie dzieje to dostaję palpitacji serca. Wkońcu się odkujemy tylko lepiej wcześniej niż pożniej, czego i sobie i Tobie zyczę.

miło było Cie poznać
pozdrawiam
Asia
max1224 / 195.117.209.* / 2008-01-15 14:14
jeśli chcesz wcześniej to pomyśl o do kupieniu w czasach wielkiego kryzysu w USA lata 20 ci którzy kupowali zaczęli zarabiać w latach ok 35 a ci którzy tylko trzymali w 47 to chyba wyjaśnia wszystko
miki3d / 2008-01-11 11:45 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dzisiaj dotarł do mnie komentarz jednego z TFI. Podczas gdy zawsze uspokajali i namawiali ludzi na pozostawienie środków w funduszach akcyjnych, tym razem stwierdzieli, że jednak mozna konwertować się do funduszy zrównowazonych i stabilnych. Oczywiście nie mogą rekomendować funduszy pieniężnych, bo na nich mają niższe opłaty za zarządzanie, a oni też muszą zarobić. Przekładając to na nasze - należy usunać się na zgóry upatrzone pozycje. Jak chodzi o ewentualnych przełom, to nastapi on w najszybciej w połowie roku.
miki69 / 83.3.65.* / 2008-01-11 09:27
Witam. Właśnie wróciłem z BZ WBK . Daleki jestem od siania paniki ale ludzie już stoją w kolejkach. Pani obsługująca klientów z rozbrajającą szczerością stwierdziła ze nie ma co liczyć na poprawę. Przynajmniej do wiosny. Leszcze zamykają rejestry, bardziej doświadczeni konwertują z myślą o powrocie w lepszych czasach. Ja wykonałem konwersję, czas pokaże czy dobrze zrobiłem. Na tą chwilę mam już dosyć tego stresu. Jak zaczynałem 3 lata temu to była inna sytuacja, inne wiadomości napływały, były jakieś pozytywy a teraz lipa na całej linii. Pisząc to nie biorę pod uwagę naganiaczy na spadki tylko opinie, różne ludzi siedzących w temacie. Drobna korekta to to nie jest, gadanie o inwestycji długoterminowej można sobie darować. Może lepiej w trudnych czasach włożyć coś na lokatę i spać spokojnie zamiast stresować się, że zarobek z 2 lat idzie w diabły. Powodzenia życzę tym co się wycofali, uciekli na konwersję i tym co trwają. Czas zweryfikuje kto miał rację.
felix_ck / 89.78.29.* / 2008-01-11 01:25
jeśli zainwestowałeś krótko terminowo w AKCYJNE to gratuluję pomysłu nie stresuj się teraz tylko cierpliwie czekaj jeśli jesteś na większym !!! wszystko zależy od ciebie i twoich predyspozycji ryzyka ?? Jak widać dokładnie gospodarka pracuje, giełda się w końcu otwiera i zamyka !!! jeśli masz bardzo pilną potrzebę lub obawę i potrzebna ci gotówka to zastanowił bym się czy faktycznie warto wypłacić w końcu za przystąpienie zapłaciłeś ileś tam x.x% !
Ja osobiście sądzę, więc nie bierz sobie tego do serca, poczekał bym aż odrobię stratę w końcu chcę zyskać a nie stracić!!! bessa też nie może trwać w nieskończoność!!! korekty rynkowe były, są i będą !!!! A rynek to rynek wzloty i upadki!!! I jak stara maksyma mówi "Od razu RZYMU także nie zbudowano!!!" nie wiem w co zainwestowałeś i jak dywersyfikowałeś portfel o ile go w ogóle dywersyfikowałeś??? więc ciężko to określić ale ja bym mimo wszystko przeczekał!!!
max1224 / 195.117.209.* / 2008-01-10 23:49
to zależy kiedy i po ile kupiłeś jeśli w lipcu to może byćzbyt małoczasu jeśli w 2 połowie sierpnia to powinieneś być na plusie lub w okolicy zera zależy co miałeś itd
Malaga2008 / 212.106.191.* / 2008-01-15 13:49
Radzę zrobić konwersję w fudusz pieniężny, chyba że lubisz patrzeć jak Ci forsa topnieje.
1 2
na koniec starsze
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy