Forum Forum podatkowePIT

sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy pomoc

sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy pomoc

Łukasz605 / 88.156.226.* / 2014-11-02 08:27
Kupiłem auto za 800 zł na umowie w urzędzie pracownik wpisał mi w pcc 1500 bo niby za mała kwota była. Zapłaciłem podatek. Auto chce sprzedać po miesiącu za kwotę taką jak kupiłem czyli 800 zł chce odzyskać stracone pieniądze. Jaką kwotę mam brać pod uwagę wypełniając pit 36, 800 czy 1500 aby było wszystko zgodnie z prawem
H Szatkowski / 2014-11-03 20:51
Faktycznie zapłaconą przy transakcji kupna, czyli 800 zł.

Tyle, że pewnie ponownie (bo urzędnicy mają tabele orientacyjne cen wynikające z marki i rocznika) na potrzeby PCC zakwestionują ponownie wartość na poziomie 800zł w przypadku kolejnego nabywcy.

Oczywiście można być mniej spolegliwym, tj. absolutnie na żadne wpisywanie wartości przez urzędnika innej, niż wpisana przez siebie się nie godzić. Urząd wtedy może wydać decyzję wzywającą do podwyższenia wartości- można uprzeć się podając argumenty na to- np. stan techniczny, wycenę własnego rzeczoznawcy. Ostatecznie US może powołać swego i jeśli wycena będzie różniła się o więcej niż 33% niż określona przez podatnika- przyjąć jego wycenę, kosztem opinii obciążyć podatnika no i wyliczyć PCC i odsetki od 'swojej' wyceny.

Najnowsze wpisy