Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Sprzedaż i kupno tej samej ilości tego samego waloru w tym samym dniu

Sprzedaż i kupno tej samej ilości tego samego waloru w tym samym dniu

PaulW / 85.222.34.* / 2009-12-16 16:19
Czy jesli posiadam np 10 akcji danego waloru kupionego kilka lat temu po 100zł i sprzedam go po 30zł a zaraz odkupię taką samą ilość po 30zł to czy dom maklerski weźmie pod uwagę tą stratę 70zł w rozliczeniu?
Wyświetlaj:
hs2 / 2009-12-17 21:42 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
zależy kiedy odbyły się obie transakcje
generalnie tutaj jest jak w innych podatkach - różnica między ceną sprzedaży za zakupu przemnożona przez 19% w przypadku zysku.

Dużo gorzej gdy chcesz uczciwie rozliczać w pln pozycje otwarte u zagranicznych brokerów - tu sprawa jest ciekawa - żaden urząd skarbowy nie zrobi ci nic i nic nie udowodni gdy nie odprowadzisz podatku ponieważ prawo polskie obowiązuje na obszarze kraju dotyczy polaków i krajów które są objęte umową o ekstradycję.

Podam ci przykład z mojego zeznania które niebawem będę rozliczał. depozyt masz w złotym, otwierasz pozycję na jakichś zagranicznych akcjach wyliczanych w dolarach np za 800 $ więc masz przewalutowanie przy kursie złotego na poziomie na przykład 2,80 zł za 1 dolca. Cena akcji rośnie, zamykasz pozycję mając 950 $ ale kurs się zmienia i tu pytanie - w koszcie uzyskania przychodu jaki dobierzesz kurs przewalutowania dolara na złoty kiedy za 1 dolara płacą 2,90 zł ?

Najciekawsza sprawa to podejście urzędu skarbowego - byłem, pytałem jak to się ma w przypadku CFD wycenianych w dolcu nikt nie wiedział, napisałem w kilka miejsc,jedni napisali że kurs z dania 31 grudnia ale z innego miejsca że kurs z otwarcia i zamknięcia pozycji , z jeszcze innego miejsca napisano że nie rozumieją o co chodzi w kontraktach CFD (to kontrakty różnic kursowych), o swapy walutowe też pytałem ale otrzymałem tyle interpretacji, do ilu urzędów napisałem.
adrianoo / 2009-12-18 22:38 / 10-sięciotysiącznik na forum
hs2, zdaje sie ze jest jakies organ us do wydawania interpretacji wiazacych wszystkie urzedy, nie pamietam adresu mailowego ale tak wlasnie to dziala
xxxxxl / 77.254.60.* / 2009-12-17 00:13
jeżeli Ty myslisz o tym
oczym ja mysle że Ty myslisz
to nic z tego
fazik / 2009-12-16 20:40 / "Gpw-racer"
DM powinien

Ty też powinieneś

Tylko w jakim celu? Poza dodatkową prowizją za obie operacje i zakładając że uda ci się odkupić po identycznej cenie, nie masz nic. Podatek i tak od zysku kiedyś zapłacisz... (nie wierzę że "Belkę" zlikwidują)
Ciułacz / 2009-12-20 14:01 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"

danego waloru kupionego kilka lat temu po 100zł i sprzedam go
po 30zł a zaraz odkupię taką samą ilość po 30zł


Czyli jest ewidentna strata na danym walorze co w rozliczeniach podatkowych w danym roku będzie uwzględnione.
zaraz odkupię taką samą

Praktycznie sprzedanie i odkupienie na spółce z małą płynnością to nie zawsze takie proste, jak masz papieru np za 70tys a sporo spółek ma średni dzienny wolum 100-200 tyś
to można sie domyśleć co może sie stać z kursem.Przez przypadek możesz zyskac ale i możesz sporo stracić.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy