Forum Forum prawneZmiany w prawie

sprzedaż samochodu po zmarłym

sprzedaż samochodu po zmarłym

w_nuk / 93.181.160.* / 2012-07-22 17:48
Chcę kupić (lub otrzymać w darowiźnie) samochód zmarłego dziadka od mojej babci (babcia chce sprzedać samochód), która jest współwłaścicielem pojazdu. Oprócz mojej babci do spadku mają prawo również 3 dzieci. Pytanie: czy dzieci dla mojego świętego spokoju powinny się zrzec prawa do samochodu, a może skoro babcia jest współwłaścicielem to może z samochodem robić co chce?

Zaznaczam jeszcze, że testament nie został jeszcze otwarty, ale z tego co mi wiadomo w testamencie niema żadnej wzmianki na temat samochodu.
szklarek / 2012-07-25 11:20
Nawet gdyby w testamencie był zapis o konkretnym przeznaczeniu samochodu- byłby nieważny- zapis windykacyjny mamy w KC dopiero od 23 października 2011 r. No chyba, że testament był poczyniony po tym terminie.

Przed działem spadku babcia może sprzedać lub darować jedynie swój udział w samochodzie jaki miała przed śmiercią dziadka. Powiedzmy 1/2. Pozostała część jest do chwili działu spadku wspólną własnością owych dzieci i babci.

Spadkobiercy ci ( albo w liczbie mniejszej, jeśli testament tak głosi ) w trakcie działu spadku mogą swój udział w samochodzie jak i reszcie spadku przekazać między sobą. Dopiero po dziale spadku wiadomo ostatecznie kto jaki ma udział w samochodzie- i dopiero może go zbyć.

Odrzucenie spadku dotyczy całości spadku- a więc i w samochodzie, nieruchomości i długach. Nie można odrzucić samochodu, a dziedziczyć działki po tym samym spadkodawcy.

Tu nieco:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-spadkowe/zbycie-spadku.html

Najnowsze wpisy