Forum Forum podatkoweInne

sprzedaż wspólnego mieszkania a PIT

sprzedaż wspólnego mieszkania a PIT

mężatka10 / 2013-01-21 10:21
Czy jeśli posiadamy razem z mężem mieszkanie wspólne i go sprzedamy to będziemy musieli razem odprowadzić podatek ze sprzedaży czy tylko jedno z nas? Jesli ktoś z pańśtwa się orientuje w tych kwestiach będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.
Wyświetlaj:
marggot / 2013-01-21 15:09
jeżeli mieszkanie jest wspólne i sprzedajecie je państwo razem, to tylko jedno z Was ma obowiązek zapłacenia podatku od sprzedaży
belladonna / 2013-01-21 16:18 / Tysiącznik profesjonalny
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/674762,po_sprzedazy_wspolnego_mieszkania_jeden_z_malzonkow_zaplaci_pit.html
wiwan / 2013-01-21 16:07
Podstawa ?
Jak dotąd orzecznictwo/interpretacje są wręcz odwrotne.
Co do zasady przyjmuje się (art. 43 KRO) równy udział małżonków w nieruchomości, a zatem też równy przychód.
Co do zasady więc będą DWA PIT-y 39 z osobnymi rozliczeniami małżonków.

Pomijam tu kwestie zwolnień przedmiotowych.
Por.
IPPB2/415-1344/08-2/JK — Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie)
belladonna / 2013-01-21 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
wiwn pytająca nie napisała kiedy nabyła sprzedawane mieszkanie, od tego powinna zacząć jeśli mamy wskazać PIT (o ile jest źródło przychodu) :)

A z tego co wiem USy jednak chcą dwa PITki (nie wiem czy jest sens o to się chandryczyć przed, bo po fakcie już można) :)
wiwan / 2013-01-21 16:29
witaj bella :-)
dlatego zaznaczyłem, że pomijam kwestię zwolnień, a kwestią zasadniczą i ogólną jest to, czy w takiej sytuacji mamy dwu, czy jednego podatnika.

a wątek wziął się pewnie z dzisiejszych doniesień (gazeta prawna)i tego, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 grudnia 2012 r. (sygn. IPPB4/415-846/12-2/JK2) uznał jednak, że z fiskusem musi rozliczyć się mąż.

a chodziło, o to, że tylko w przypadku jednego małżonka miało miejsce zwolnienie z tyt. zbycia po upływie 5 lat.

Reasumując- polemizowałem z 'margott'
Kolejny raz pytania, w których więcej trzeba się domyślać :-((
belladonna / 2013-01-21 16:32 / Tysiącznik profesjonalny
Domyśliłam się, że chodziło o polemizowanie.... jednak przy sprzedaży nieruchomości pytanie o rok nabycia to podstawowa sprawa... bo u niektórych dawno minęło 5 lat i są nieświadomi, że obowiązków podatkowych wtedy nie ma :)

Najnowsze wpisy