Forum Forum dla firmZakładanie firmy

sprzedaż wyrobów własnych

sprzedaż wyrobów własnych

Karigan / 62.87.191.* / 2007-08-26 19:33
Witam!
Przejrzałam wiele stron dotyczących zakładania i prowadzenia własnych, jednoosobowych firm, dotyczą one jednak głównie działalności handlowej polegającej na POŚREDNICTWIE ("kupuję i sprzedaje dalej"). Nie znalazłam jednak wskazówek czy opinii dotyczących handlu WŁASNYMI wyrobami. Moja sytuacja wyglada następujaco:
- nie prowadzę działalności gospodarczej, zamierzam ją właśnie założyć,
- moją działalnoscią ma być produkcja i sprzedaż (bezpośrednia i internetowa) wlasnoręcznie wykonanych wyrobów (tkactwo artystyczne),
- do produkcji nie potrzebuję osobnego pomieszczenia, maszyn i urządzeń, jedynym kosztem jest zakup materiału z którego wykonuje wyroby,
- wpływy mięsieczne szacuje na 1000-1500zł (zaznaczam, że przeprowadziłam "badanie rynku").
- istnieje mozliwość, że w prace firmy zaangażuje sie druga osoba fizyczna JUŻ posiadajaca własną działalność gospodarczą
Mam prośbę o następujące wskazówki:
1) z prawnego punktu widzenia co jest korzystniejsze: spółka cywilna? dwie współpracujace, jednoosobowe firmy?
2) w zależności od rodzaju firmy - jaka forma opodatkowania powyższej działalności jest najkorzystniejsza?
3) czy jeśli moim jedynym "kosztem przychodu" jest koszt zakupionego na wykonanie wyrobów materiału - opłaca mi się rejestrowanie jako vat'owiec?
4) jak mogę rozliczyć sprzedaż moich wyrobów podczas imprez typu jarmarki? ( mam na myśli sposób udokumentowania sprzedaży towarów takich jak np. ozdoby na festynie - sprzedaję z własnego straganu - czy każdemu dziecku za kupioną bransoletkę mam wypisać rachunek?)
Będę bardzo wdzięczna za każdą fachowa pomoc lub radę osoby, która podobna działalność prowadzi!
EWA ZIELIŃSKA / 83.8.180.* / 2007-10-02 22:58
Również chcę rozpocząć działalność gospodarczą w dość nietypowej dziedzinie tj. rękodzieło wyrób, sprzedaż - będą to głównie kwiaty i bukiety z bibuły, przedmioty ozdobne typu stroiki na różne okazje, obrazy oraz gobeliny. Mój problem polega na tym, że nie mogę ustalić PKD dla tego typu wyrobów. dochodzi do tego jeszcze sprzedaż na kiermaszach i przez Internet. nie wiem jaki nr klasyfikacji PKD temu odpowiada i jaką formę opodatkowania przyjąć. jeśli ktoś umie mi pomóc to z góry dziękuję.

Najnowsze wpisy