Forum Forum inwestycyjneSpółki

STALE DO PRZODU - DROZAPOL.

STALE DO PRZODU - DROZAPOL.

ABBCCDDEEFF / 89.72.95.* / 2009-10-21 21:09
Mimo oznak rynkowego ożywienia w ostatnich miesiącach hutnictwo nadal boryka się z ograniczeniem popytu.

Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej tegoroczne zużycie stali w Polsce będzie najniższe od sześciu lat i wyniesie około 7,7 mln ton wobec ponad 11,5 mln ton w ubiegłym roku.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku miesięczna produkcja stali w Polsce przekraczała 900 tys. ton. Kryzys sprawił, że spadła o ponad połowę, osiągając w grudniu 2008 roku 432 tys. ton. Największy producent stali w Polsce koncern ArcelorMittal wygasił dwa wielkie piece — po jednym w Dąbrowie Górniczej i Krakowie. Również inni światowi producenci cięli koszty.

Od maja z miesiąca na miesiąc produkcja zaczęła stopniowo rosnąć. W lipcu osiągnęła blisko 700 tys. ton. Jednak sierpień przyniósł niewielki spadek, co świadczy o tym, że wzrost nie ma jeszcze stabilnego i trwałego charakteru.

W ubiegłym roku huty w Polsce wytworzyły 9,7 mln ton stali. Po dziewięciu miesiącach obserwujemy 40-proc. spadek produkcji. Nie wygląda na to, aby w ostatnich miesiącach produkcja raptownie wzrosła. HiPH prognozuje, że wyniesie w tym roku około 7,7-7,8 mln ton.

W Europie huty powoli wracają do stabilnego poziomu produkcji. Dlatego też ArcelorMittal ponownie uruchomił już kilka wielkich pieców w grupie. Jednakże piece w polskich oddziałach będą ponownie uruchomione dopiero w przyszłym roku. Najpierw w Dąbrowie Górniczej, potem w Krakowie.

W przyszłym roku producenci liczą na 10-15-proc. wzrost popytu na wyroby hutnicze.

Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland uważa, że koncern do 2012 roku powróci do poziomu produkcji sprzed kryzysu, ale wzrostu spodziewa się przede wszystkim na rynkach wschodzących.

Dlatego też firma kontynuuje inwestycje. Niedawno uruchomiono nowy blok kontrolno-pomiarowy szyn, który kosztował 5,6 mln euro, oraz piecokadź w Dąbrowie Górniczej za ponad 30 mln euro. Kończy też projekt modernizacji walcowni zimnej w Krakowie o wartości blisko 25 mln euro.

Również Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu zakończył wszystkie inwestycje w Hucie Częstochowa i liczy, że dzięki nim firma będzie bardziej konkurencyjna.

Już w środku lata zaczęły drożeć surowce: przede wszystkim złom i rudy. W ślad za tym większość hut, m.in. ArcelorMittal, Celsa, huty należące do Złomreksu zaczęły podwyższać ceny wyrobów. Jednak ostatnie sygnały pokazują już, że wzrost był tymczasowy.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy