Forum Forum prawnePracy

status bezrobotnego

status bezrobotnego

adamRocznik91 / 2012-05-10 10:58
Witam państwa, mam pytanie odnośnie tego, kiedy właściwie przysługuje status bezrobotnego a kiedy nie. Byłem zarejestrowany w PUP, ale od czasu do czasu dostaję zlecenie na tłumaczenie tekstów, nie ma tam niestety zachowanej żadnej ciągłości. Czy w takim razie jestem bezrobotnym czy nie, bo się pogubiłem już
Wyświetlaj:
cukiereczek83 / 2012-05-11 10:56 / Bywalec forum
a masz umowe czy pracujesz na czarno?
wiwan / 2012-05-11 11:08
A jakie ma to znaczenie dla nielegalności braku zgłoszenia do PUP ?
adamRocznik91 / 2012-05-10 14:06 / Bywalec forum
no tylko to bez sensu, bo podpiszę umowę zlecenia na tydzień dajmy na to, to anwet nie zdążę się dobrze wyrejestrować jak będę musiała się rejestrować ponownie
szklarek / 2012-05-10 21:28
Status bezrobotnego służy uzyskaniu pomocy w zatrudnieniu. Nie ma obowiązku z niego korzystać. A wykonywanie ww. zleceń wskazuje, że PUP jest zbędny w tym przypadku.
Wystarczy postarać się, by było to jedno zlecenie ciągłe, najwyżej z miesiącami bez wynagrodzenia. Będzie ciągłość ubezpieczeń nie obciążająca innych podatników.
wiwan / 2012-05-10 11:21
Jeśli zlecenie jest odpłatne- pozbawia statusu bezrobotnego, a bezrobotny ma obowiązek w ciągu 7 dni to zgłosić w PUP w celu wyrejestrowania. Nie czyniąc tego poświadcza nieprawdę w trakcie kolejnych wizyt, i naraża się na grzywnę. Zresztą PUP to wychwyci poprzez ZUS- gdy zdubluje się składka zdrowotna ze zlecenia z tą płaconą z budżetu z tyt. statusu bezrobotnego.

Zatem należałoby każdorazowo dokonywać wyrejestrowania, a po zleceniu ponownego rejestrowania się w PUP.

Jasno to wynika z pouczenia, które Pan ma z PUP ( decyzja o statusie bezrobotnego ) jak i samej Ustawy o promocji zatrudnienia.

Najnowsze wpisy