Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Statysktyki na temat grających

Statysktyki na temat grających

socjolog / 83.11.157.* / 2008-10-04 11:26
Witam, bardzo proszę o odpowiedź na kilka interesujących mnie kwestii.
Nie jestem graczem i nigdy nie udzielałem się w żadnym około-giełdowym środowisku, dlatego mam problem z oszacowaniem (lub znalezieniem) kilku podstawowych informacji na temat graczy.

Interesuje mnie jak wielku jest indywidualnych graczy, a w szczególności grających dość dynamicznie, tj. takich, którzy przeglądają aktualne dane oraz kupują i sprzedają w odstępach maksymalnie kilkudniowych - takich, którzy zajmują się tym niemal na codzień.
Jeśli nikt nie zna precyzyjnych danych, to jakbyście to oszacowali - jaki to rząd wielkości - 10000, 100000, więcej?

Drugie pytanie... Jak gracie - tak od strony technicznej? Czy dobrze się domyślam, że większość graczy korzysta z internetowych interfejsów domów maklerskich? A może w dzisiejszych czasach wręcz inaczej grać się nie da?

Czy gracze korzystają zawsze z jednego tylko domu maklerskiego, czy też może korzystanie z kilku domów jednocześnie miało by niekiedy sens, a jeśli tak, to jaki?
Wyświetlaj:
socjolog / 83.11.157.* / 2008-10-04 16:38
Z najważniejszym pytaniem - o statystyki już sobie poradziłem - udało mi się znaleźć bardzo konkretne dane, takich jakie szukałem. Może kogoś jeszcze zainteresują:
http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=ogieldzie&k=101&i=/pressroom/wiadomosci&wiad=1134&id=wiad
Przyznam się, że bardzo mnie te statystki zaskoczyły, a konkretniej: "Biura maklerskie na koniec I półrocza 2008 r. prowadziły 322,6 tys. rachunków internetowych, czyli 33 proc. wszystkich rachunków maklerskich." - z tego wynika, że w Polsce jest otwarte blisko milion rachunków maklerskich! Czy to się przekłada na milion indywidualnych inwestorów? Czy też może wielu z Was zakłada po kilka rachunków, a jeśli tak, to w jakim celu? A może duży procent z tych kont to po prostu martwe konta (co by było dziwne...)?

Czy może mi też wytłumaczyć w jaki sposób grają pozostali ludzie - jakie są inne kanały dostępu? Czy z powyższego zestawienia wynika, że większość graczy aby zakupić akcje udaje się w tym celu do swojego biura maklerskiego celem złożenia zlecenia, ew. załatwia to telefonicznie? Dlaczego ktoś miałby grać w ten sposób w dobie internetu?

Wiem, że są to bardzo podstawowe pytania, ale bardzo proszę o odpowiedzi - nie jestem graczem, tylko studentem socjologii i zajmuję się właśnie takim tematem w tej chwili. Każda opinia jest dla mnie bardzo cenna - w szczególności osób doświadczonych, z wiedzą i zaangażowanych w społeczność graczy - tak jak ludzie na tym forum właśnie.
jacekkk87 / 2008-10-05 03:22 / Bywalec forum
Jest wielu inwestorow ktorzy maja po kilka rachunkow, po prostu jeden DM oferuje wygodniejsza i szybsza obsluge zlecen, drugi daje za darmo kilka najlepszych ofert notowan, trzeci udostepnia program do analizy technicznej intraday, czwarty umozliwia gre na walutach itd.

Ogolnie wiekszosc inwestorow korzysta z internetu, nadal sa jednak tacy ktorzy skladaja zlecenia przez telefon - znam takie osoby, sa to raczej powazni inwestorzy ktorzy maja "swojego" zaufanego maklera z ktorym konsultuja czesto swoje decyzje.
socjolog / 83.11.156.* / 2008-10-05 12:35
Dziękuję Ci Jacku, zwłaszcza pierwszym akapitem swojej wypowiedzi otworzyłeś mi oczy na różne sprawy. Gdzie indziej wyczytałem dodatkowo, że internetowe DMy są do siebie dość zbliżone pod względem prowizji i różnych innych opłat - jak się zatem domyślam to właśnie te "dodatki" stanowią główną kartę przetargową DMów gdy inwestor wybiera dla siebie platformę? Wchodzi w to jakość wykonania samej platformy (łatwość obsługi, szybkość, niezawodność itd.), darmowe analizy i sygnały, no i dostęp do dodatkowych instrumentów finansowych - wszystko się zgadza?

No i jeszcze druga - równie istotna dla mnie kwestia to to ile może być graczy, którzy na co dzień (lub co kilka dni) logują się na swój rachunek, analizują co się dzieje, składają zlecenia. Statystyki mówią o 190 tys. aktywnych rachunków na koniec ubiegłego półrocza (aktywnych, czyli takich, na których zalogowano się w przeciągu ostatniego roku). Ale ile z tych osób może grać w taki sposób jak opisałem wyżej... 10 tys., 20 tys., więcej, a może mniej? Trudno znaleźć takie statystyki, więc póki co liczę na intuicję ludzi, którzy siedzą w tym środowisku - absolutnie każda wypowiedź będzie dla mnie bardzo cenna.

Jeszcze raz dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Kos2 / 78.8.104.* / 2008-10-06 10:58
tylu ilu ludzi - tyle strategii =) jest prawie niemozliwe okreslic ile jest daytraderow, ilu swingtraderow, ilu zas gra typowo dlugoterminowo. Pozatym sa tez inwestorzy, ktorzy nie maja okreslonego czasu transakcji, tylko po prostu poluja na to co sie przydarzy.

Gdybym mial szacowac to najwiecej mamy inwestorow indywidualnych, ktorzy graja na przestrzeni 1tydz-3tyg. Na drugim miejscu bym uplasowal zwolennikow Buffeta, a na koncu daytraderow (chociaz pewnie jest ich nieznacznie mniej)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy