Forum Forum prawnePracy

Staż a praktyka absolwencka

Staż a praktyka absolwencka

dagmaraKa / 2012-02-16 14:17
Czy ktoś wie jaka jest różnica pomiędzy stażem a praktyką absolwencką? Skończyłam studia i znalazłam właśnie ogłoszenie o pracę na fajne stanowisko z informacją, że przyjmą absolwentów na staż albo praktykę, która opcja jest lepsza?
Wyświetlaj:
dublin23 / 2012-02-16 14:22 / Bywalec forum
Praktyka może był płatna albo bezpłatna, zależy od pracodawcy, natomiast staż jest płatny finansowany z UP. Musisz dopytać najpierw czy praktyka będzie płatna czy nie.
milena 1997 / 83.25.4.* / 2013-10-25 23:00
a mozna najpeierw odbyc praktyke platną a pozniej staz czy tylko jedno albo to albo to. czy mozna tez odbyc staz i prakktyke platna.
szklarek / 2013-10-28 12:40
To są kwestie niezależne. Jak już napisano staż absolwencki jest instrumentem rynku pracy, organizowanym przez PUP, a więc wymagającym rejestracji w PUP jako osoba bezrobotna, czyli spełniania warunków uzyskania statusu bezrobotnego.
ja27890 / 79.184.136.* / 2013-10-30 12:38
czyli jak skoncze ta paktyke platna to moge pozniej wybrac sie na staz praktyka jest organizaowana przez pracodawce na umowe zlecenie a staz z UP. Wiec moge pozniej odbywac normalnie staz?
szklarek / 2013-10-31 10:30
Tak.
ALE:
- trzeba spełnić warunki w ogóle uzyskania statusu bezrobotnego, np. dochodowe szczegółowo opisane na stronie www każdego PUP, albo wprost w art. 2, ust. 1, pkt. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy
- a następnie warunki posiadania statusu 'absolwenta', czyli mieć mniej niż 27 lat oraz by od ukończenia studiów (daty dyplomu) nie minął jeszcze rok- co wynika z art. 53, ust. 2 ww ustawy


Zatem wcześniejsza praktyka może przeszkadzać o tyle, o ile wpłynie na ww wymogi dotyczące wieku i czasu od dyplomu.

Najnowsze wpisy