Forum Forum prawnePracy

staż po szkoleniu?

staż po szkoleniu?

kinga0702 / 2014-01-21 11:15
Witam!

W tamtym roku skończyłam liceum, od tamtej pory jestem osobą bezrobotną.
W lipcu brałam udział w szkoleniu z unii po którym miałam egzamin czeladniczy.
Od tamtej pory poszukuję pracy bądź stażu.
Byłam w jednej z firm i zaproponowali mi staż (nawet od już byli mnie chętni wziąć), ale niestety urząd pracy teraz nie ma pieniędzy na staże oraz poinformowano mnie, że ponieważ brałam udział już ze szkolenia unijnego to mogę mieć problem aby odbyć staż również z unii?
Czy to jest prawda?
Co mogłabym zrobić, aby jednak udało mi się dostać ten staż.
Dodam jeszcze, że posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-01-21 12:09
Nie ma ustawowego (Ustawa o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy) ograniczenia w liczbie owych instrumentów (staży, szkoleń, przyuczeń do zawodu).

Jest ograniczenie czasowe trwania jednego stażu w Twoim przypadku do 12 miesięcy

Są one skierowane do bezrobotnych 'w szczególnej sytuacji na rynku pracy', a Ty taką bezrobotną jesteś z aż dwu powodów: niepełnosprawności i wieku do 25 lat.

Oczywiście brak środków na staże w danym PUP, albo niedobór pracodawców, którzy podpisują umowy ze starostą może wpływać na ograniczenia w danym PUP stosowane, takie jak dawanie pierwszeństwa tym, którzy jeszcze ze stażu/szkolenia nie korzystali, albo zaniechanie przyznawania stażu komuś, kto już dwukrotnie staż odbył, a nadal pracy nie znalazł ( na rzecz innego instrumentu ) itp.
chodzi o efektywne zdaniem PUP wykorzystanie środków/ możliwości oraz o sprawiedliwsze dzielenie tych 'dobrodziejstw' pomiędzy zarejestrowanych....

Co zrobić- aktywnie o staże zabiegać- zarówno w PUP, jeśli ten konkretny wnioski o staż przyjmuje, jak i na zewnątrz tj. u potencjalnego pracodawcy-organizatora.
kinga0702 / 2014-01-21 13:08
a w jaki sposób ja mogę złożyć ten wniosek do PUP?
W urzędzie pracy poinformowano mnie, że to firma która potrzebuje stażysty powinna złożyć taki wniosek a nie ja. (i w tym momencie i tak taki staż jest niemożliwy ponieważ nie mają środków na staże. Obecnie pieniądze na staż mają tylko dla osób po 50 roku życia)
szklarek / 2014-01-21 13:41
To prawda, ale idzie o DWA różne wnioski.

Składany przez potencjalnego pracodawcę-organizatora do PUP, i w razie posiadania środków przez PUP i dogadania zasad- podpisanie umowy ze starostą.

Składany przez bezrobotnego do PUP, że bardzo o skierowanie na staż prosi. Czy to u jakiegokolwiek pracodawcy akurat umowę ww posiadającego, czy konkretnego z taką umową.

To wszystko zależy od sytuacji w konkretnym powiecie. Są PUPy, gdzie ludzie bardzo kombinują, by na staż się...nie dostać.

W Twoim przypadku składając wniosek/prośbę o staż powinnaś wskazać, że jesteś we wspomnianej już tu szczególnej sytuacji na rynku pracy z aż DWU powodów, więc powinnaś skorzystać z preferencji w "kolejce" chętnych, lub dostać staż zamiast kogoś, spełnia tylko jeden warunek i dodatkowo lawirował np. zwolnieniami lekarskimi, w efekcie czego już na jakieś staże nie został skierowany.


Zwróciłbym uwagę jeszcze nie tyle na staż, co na regularne zatrudnienie Ciebie- pracodawca taki może skorzystać z bonusów z PFRON lub PUP ( refundacje Twojej pensji, składek, sfinansowanie stworzenia stanowiska pracy dla Ciebie ).

Wiąże się to z Twoją niepełnosprawnością, może znajdziesz pracodawcę nieświadomego takich możliwości.

Najnowsze wpisy