Forum Forum dla firmKadry

Staż pracy a prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego

Staż pracy a prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego

J88 / 217.97.212.* / 2012-10-30 16:43
Witam

Potrzebuję pomocy odnośnie zaliczenia pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

Znana jest mi treść ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, ale nie do końca wiem jaki dokument jest potrzebny aby taki staż udokumentować.

Pracownica przyniosła mi zaświadczenie z Urzędu Gminy, że od 6 marca 2006 r. posiada grunty rolne. Czy bycie właścicielem gruntów rolnych jest równoznaczne z prowadzeniem gospodarstwa rolnego? Jakich dokumentów powinnam zażądać od pracownika, aby móc wliczyć jego okresy pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?

Dziękuję za pomoc!

Odpowiedz
Cytuj
Wyświetlaj:
anetaluty / 93.154.129.* / 2014-01-12 17:31
ja mam podobny przypadek. pracownik przyniósl mi podanie o wliczenie do stażu pracy okresu kiedy on był właśnie właścicielem gospodarstwa rolnego lecz jednocześnie prowadził on działalność gospodarczą i opłacał składki ZUS. nie opłacał nigdy składek KRUS. jakie dokumenty powinnam od niego wymagać? i czy to możliwe?
szklarek / 2014-01-13 11:11
Już w tym wątku odpowiedź padła. Takie zaświadczenie to za mało, bo nie wynika z niego to, że pracownik gospodarstwo prowadził. Kwestia ubezpieczenia nie ma tu znaczenia dla uprawnień pracowniczych, ma znaczenia dla uprawnień ubezpieczeniowych tj. na potrzeby świadczeń z jednego z systemów (KRUS/ZUS) lub z obu jednocześnie.

Po pierwsze dlatego, że Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy nie wypowiada się o kwestii ubezpieczenia, po drugie dlatego, że jest możliwa sytuacja zarówno prowadzenia gospodarstwa i bycia ubezpieczonym w ZUS, jak i np. prowadzenia dz. gospodarczej i bycia nadal ubezpieczonym w KRUS.
wiwan / 2012-10-30 18:23
Podstawą zaliczenia w tym przypadku może być zaświadczenie z UG, ale nie o posiadaniu gruntów rolnych, ale o prowadzenia gospodarstwa rolnego właśnie- jak słusznie Pani zauważyła- to nie są kwestie tożsame.

Zgodnie wyrokiem NSA w Warszawie z 5 października 2001 r. sygn. akt II SA 613/00 - przez prowadzenie gospodarstwa rolnego należy rozumieć samodzielną lub przy pomocy innych osób (osób bliskich, pracowników najemnych) faktyczną pracę w gospodarstwie rolnym wykonywaną na własny rachunek w charakterze właściciela bądź posiadacza w rozumieniu art. 336 kodeksu cywilnego.

Z obecnego zaświadczenia nie wynika ani fakt pracy w gospodarstwie, ani nawet to, czy owe grunty stanowią gospodarstwo rolne.

Należy moim zdaniem je zakwestionować.

Gmina powinna sprawdzić lub ostatecznie skorzystać z zeznań świadków, jeśli sama dokumentów nie posiada- co raczej w przypadku tak świeżym (6 lat) nie ma miejsca.
Warunkiem jest przecież choćby zamieszkiwanie w takim gospodarstwie.

NIE ma niestety obowiązującego wzoru zaświadczenia- ww ustawa NIE ma żadnego aktu wykonawczego- rozporządzenia określającego np. wzór lub zawartość.

Najnowsze wpisy