Forum Polityka, aktualnościKraj

Staż pracy zamiast wieku emerytalnego. Eksperci krytykują pomysł

Staż pracy zamiast wieku emerytalnego. Eksperci krytykują pomysł

Wyświetlaj:
statystyk / 194.187.251.* / 2015-05-21 00:38
Przekręt emerytalny – przeczytaj, skopiuj, puść dalej!

W powszechnym odczuciu oficjalne dane i prognozy dotyczące czasu życia na emeryturze (a zatem – czasu pobierania świadczeń) nie odpowiadają rzeczywistości. Prognozy są zawsze wróżeniem ze szklanej kuli. Racjonalne byłoby opieranie się na danych rzeczywistych, np. z ostatnich 10 lat. W przyszłości średni czas życia może się wydłużać lub skracać, ale nie na tyle, by w perspektywie 15-20 lat były to zmiany radykalne. Budżet powinien ew. ryzyko błędu wziąć na siebie, a nie manipulować przy nieweryfikowalnych prognozach, ewidentnie preparowanych na polityczne zamówienie!

Pierwszy i podstawowy kant emerytalny to liczenie „czasu dalszego trwania życia emeryta” jednolicie, dla mężczyzn i kobiet. A przecież mężczyźni żyją statystycznie znacznie krócej, o ok. 7-8 lat! Ten prosty trick rachunkowy sprawia, że statystyczny emeryt-mężczyzna nie ma szans odebrać swojego kapitału emerytalnego! Z jego pieniędzy finansuje się emerytury bardziej długowiecznych kobiet (ale propaganda trąbi tylko o tym, ile to do ZUS-u dokłada budżet!). Tak przy okazji – czy aby w Polsce dyskryminacja ze względu na płeć nie jest przestępstwem?! Bo takie liczenie jest oczywistą dyskryminacją mężczyzn!!! I zapewne prędzej czy później ten szwindel znajdzie swój finał przed Trybunałem w Strassburgu!

Drugi kant emerytalny to podejrzanie „optymistyczne” wyliczenia. Spróbowałem zweryfikować urzędowe dane, wg których jakoby osobnik dożywający wieku emerytalnego ma jeszcze przed sobą blisko 20 lat życia (średnio!) Fałsz tego stwierdzenia jest intuicyjnie oczywisty, a jak wyglądają fakty? Otóż każdy może w prosty sposób sprawdzić to w księdze zgonów swej parafii (dane te nie podlegają ochronie GIODO i tylko od proboszcza zależy, czy je udostępni). Oczywiście, nie wszyscy są wierzący, ale już średniej wielkości parafia stanowi dobrą i miarodajną próbkę społeczną.
Oto, co wynika z prostego zestawienia danych w mojej parafii za 6 lat. W tym czasie zmarły łącznie 554 osoby w wieku powyżej 20 lat (młodsi raczej nie płacili składek ZUS-owskich; ich pominięcie zwiększa wiarygodność wyliczeń). W tej liczbie było 238 kobiet i aż 316 mężczyzn – i do tych liczb odnoszą się dalsze wyliczenia:
W badanym okresie wieku emerytalnego (dotychczasowego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) NIE DOŻYŁO:
- 19,75% kobiet (47 osób) o średniej wieku 54,75 lat,
- 50,0% mężczyzn (158 osób) o średniej wieku 55,2 lat
- Razem: 205 osób (37,0% wszystkich zmarłych w rozpatrywanym okresie).
Do wieku emerytalnego DOŻYŁO zatem tylko 63% tych, którzy płacili składki, w tym:
- 80,25% kobiet (191 osób); średnia długość ich życia to 79,2 lat, a więc czas pobierania emerytury (od ukończenia 60 lat) wyniósł dla kobiet średnio 19,2 lat (ok. 231 miesięcy).
- 50,0% mężczyzn (158 osób); średnia długość ich życia to 75,49 lat, a więc czas pobierania emerytury (od ukończenia 65 lat) wyniósł dla mężczyzn średnio 10,49 lat (ok. 126 miesięcy).
Średni ważony czas pobierania emerytury ujednolicony dla obu płci wyniósł zatem 15,26 lat, tj. ok. 184 miesięcy.
W przypadku, gdyby wiek emerytalny był jednolity i wynosił 67 lat dla obu płci, do czego dąży rząd, wyniki wyliczeń z badanej próbki rzeczywistej byłyby takie:
Wieku emerytalnego NIE DOŻYŁOBY:
- 33,19% kobiet (79 osób) o średniej wieku 58,0 lat,
- 58,54% mężczyzn (185 osób) o średniej wieku 56,77 lat
- Razem: 264 osoby (47,65% wszystkich zmarłych w rozpatrywanym okresie).
Emerytury DOŻYŁOBY zaledwie 52,35% tych, którzy płacili składki, w tym:
- 66,81% kobiet (159 osób); średnia długość ich życia to 82,51 lat, zatem czas pobierania emerytury (od ukończenia 67 lat) wyniósłby dla kobiet średnio 15,51 lat (ok. 187 miesięcy),
- 41,46% mężczyzn (131 osób); średnia długość ich życia to 77,45 lat, zatem czas pobierania emerytury (od ukończenia 67 lat) wyniósłby dla mężczyzn średnio 10,45 lat (ok. 126 miesięcy).
Średni ważony czas pobierania emerytury dla obu płci wynosiłby zatem 13,22 lat, tj. ok. 159 miesięcy, czyli znacznie mniej, niż obecnie „prognozuje” GUS.

Wnioski finansowe płynące z tych wyliczeń są oczywiste. Jesteśmy kiwani na każdym kroku, oszukiwani zarówno na wieku, którego możemy dożyć, jak i na pieniądzach, które rząd nam wydziela. W świetle twardych liczb jesteśmy ofiarami gigantycznego przekrętu finansowego w sferze emerytur! Wnioski praktyczne niech każdy wyciąga sam.
matematyk / 46.205.5.* / 2015-05-21 01:38
Wyliczenie jest ciekawe, tylko jak dla mnie pomija dwa fakty:
- historyczny: dużo więcej Polaków urodziło się w latach 1950-55 (mają teraz 60-65 lat) niż 1940-45 (teraz 70-75 lat), więc i umierających przed 70-tką jest nadproporcjonalnie dużo;
- statystyczny: nie widzę, w jaki sposób są uwzględnione osoby, które mają teraz np. 80 lat i wciąż żyjąc zwiększają średni czas pobierania emerytury. W Pańskiej statystyce śmiertelności ich nie ma, bo jak na razie nie umarły - ani w ciągu 6 ostatnich lat, ani nigdy.
iCoJeszcze / 2015-05-21 00:10
praca to nie kara?? a czym innym jest dla większości Polaków zarabiających do 1800pln, żeby coś zobaczyć w portfelu trzeba z************ po 12h 6 dni w tygodniu właściwie nie mając czasu na własne życie. 40 lat? w takim razie proponuję stworzyć nowe miejsca pracy. Aktualnie sporo młodych ludzi pracuje na czarno na budowie bo w większości firm wymagane jest doświadczenie, a skąd człowiek po szkole ma posiadać 2-5 letni staż??
Anna emerytka / 217.76.114.* / 2015-05-21 00:09
Jak można tak oszukiwać i mamić ludzi??? Naprawdę Komorowski ma nas za głupków??
Mój mąż przeżył 64 lata bo ciężko pracował.Podajecie wyniki dla biuralistów a nie ludzi ciężko pracujących.
Jeśli dla osób po studiach to kończą wykształcenie w wieku 24 lata-szukają pracy 1-2 lata i pracują 40 lat to co mają za łaskę idąc na emeryturę w wieku 67 lat. No chyba Prezydent jak zwykle nie umie liczyć,bo widać po błędach jakie robi.Śmiech ogarnia człowieka jak go słucha. Żałosne
markspider / 95.160.70.* / 2015-05-21 00:00
Sposób na wyższe emerytury jest , tylko trzeba chcieć. W pierwszej kolejności należało by obniżyć wysokość składek na ZUS i wysokość podatków które zwiększają koszty pracy. Odciążyło by to pracodawców pod kątem finansowym i przyczyniło by się do zwiększenia zatrudnienia. Wiem, mam tutaj przeciwne zdanie do rządzących, którzy utrzymują że wyższe podatki napędzają gospodarkę i tworzą nowe miejsca pracy. Faktycznie tworzą nowe miejsca pracy i napędzają gospodarkę ale niestety nie w Polsce, tylko w Anglii, Niemczech i w innych krajach zachodniej Europy. Następnym krokiem powinno być właśnie obniżenie wieku emerytalnego. Do około 60 - 62 roku życia. Wcześniejsze odejście na emeryturę oznacza wcześniejsze zwolnienie miejsca pracy. W okresie przed odejściem, przyszły emeryt szkolił by swojego następcę z firmy w której pracuje lub stażystę z urzędu pracy, który był by przyjęty na staż, opłacany przez urząd pracy, po którym pracodawca był by zobowiązany przyjąć go na etat na okres min. 3 lat. Dziś zakład pracy przyjmuje stażystę, bo nie ponosi żadnych kosztów. I gdy tylko okres stażu się kończy nie podpisuje ze stażystą umowy. Na jego miejsce przyjmuje nowego stażystę, i tak w nieskończoność. Budżet Państwa traci przez to setki milionów złotych rocznie. Zlikwidować KRUS i włączyć rolników do ZUS. Państwo zaoszczędziło by około 15 miliardów złotych rocznie, bo tyle wynosi dotacja dla tej instytucji na wypłatę emerytur. Czy jeżeli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, nie ma każdego miesiąca na zapłatę składki ZUS w wys. ponad 1000 złotych, to czy państwo daje mu jakiś bonus w postaci dotacji budżetowej? Nie! A KRUS co roku dostaje 15 mld. zł na wypłatę emerytur.
G / 37.30.41.* / 2015-05-21 00:59
Bardzo mądre słowa, proszę zgłosić się z tym do ruchu Kukiza (nawet jeśli teraz ma inne poglądy, dałby się przekabacić dla dobra narodu), bo tylko on w połączeniu z PIS (a właściwie Dudą, bo to on będzie nadawał ton, jeśli wygra i nadal będzie chciał zrobić coś dobrego) może coś zdziałać. Ja obecnie pracuję na umowę o dzieło, w jednym najgorszym miesiącu zarobię 1000 zł, w innym 5000, ale ogólnie nie narzekam. Stać mnie nawet, żeby kupić z partnerem jakieś nędzne mieszkanko w innym kraju, i tak zrobię i ucieknę, jeśli zmuszą mnie do płacenia ZUS (pracować mogę wszędzie, bo pracuję wyłącznie przez Internet), i tak będę dorabiać budżet innego państwa, w którym zresztą, zacząwszy płacić składki dopiero teraz, doczekam się nędznej emeryturki. Pewnie jest jeszcze wielu takich jak ja, i wielu ucieknie, jeśli się nic radykalnie nie zmieni. Dodam, że ja nie chcę w ogóle polskiej utopijnej emerytury, a z państwowej opieki zdrowotnej nie korzystam właściwie całe życie (mam 42 lata). Natomiast gdyby ZUS był, powiedzmy, 500 zł, płaciłabym go non-stop od 2006 r., bo od tego czasu mam może nie stałe, ale regularne zarobki. I oczywiście nie wyjechałabym wiedząc, że te grosze nie są rozkradane i pójdą rzeczywiście przynajmniej na emerytury dla moich rodaków, jak ja nie dożyję na przykład. Najważniejsze to to, żeby obywatele wreszcie zabronili PANOM politykom kraść. Jak to się dzieje, że w Anglii składki są takie małe, a emerytury są? (pomimo, że są obciążeni zasiłkami dla (czasem) nierobów zza granicy) Bo dobrze zarządza się środkami i nie wydaje na niepotrzebne gmachy, niedziałające lub niepotrzebne programy komputerowe od firmy kolesia, wycieczki i wygórowane pensje wątpliwie pracujących kolesi w różnych pożal się Boże instytucjach. Naród powinien mieć wgląd w najdroższe przetargi, a w przypadku bardzo dużych wydatków to i referendum być powinno! (czyt. wypieprzanie milionów i miliardów w błoto, z których to wydatków państwo jako państwo i naród nic nie mają)
Poza tym, gdyby ZUS był naprawdę niski, ujawniłoby się wiele osób pracujących obecnie na czarno czy takich, które wykonują jakąś działalność bez rejestracji, chcieliby mieć jakiekolwiek ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. I zapewniam, że na wszystko by starczyło, tylko bez rozkradania i oczywiście dotowania KRUS aż na taką skalę.
Pytanie jeszcze, jak zmusić Polaka, aby swoją wiedzę przekazał następcy? (bo na razie to ja obserwuję, że nie jesteśmy Narodem jednoczącym się, tylko walczącym między sobą i srającym sobie wzajemnie na głowę, czyli niewiarygodnie głupim!!) Ja mam w miarę stałą pracę, odkąd zaczęłam pracować dla siebie, z ludźmi nie dało się wytrzymać, bo nie rozumieją, że prawdziwe dobro ogółu to również ich dobro.
W Polsce jest ogólnie coraz gorzej, i nawet ja mam dosyć (kiedyś bez trudu zarobiłam 10 tys., teraz 5 tys. to szczyt marzeń), a co mają powiedzieć ci, którzy nie znają 3 języków, nie są w stanie pracować niemal 24 h na dobę jak ja? Co mają jeść i jak mają się rozmnażać?!
Na dodatek, jak czytam, że ludziom na dobrą sprawę zabrali część zarobków przy ozusowaniu zleceń, a to się nie liczy do lat pracy (!!!), to krew mnie zalewa. To po co to jest?! Dla polityków pasibrzuchów? I Ty, Narodzie, jeszcze nie wyszedłeś na ulicę? Bo jeszcze jest co do garnka włożyć? Jeśli wygra PBK, będzie bankructwo Polski i gar będzie całkowicie pusty
emerytka z najniższą krajową / 178.180.239.* / 2015-05-21 01:35
święta prawda, narodzie polski obudź się i zjednocz nie bądź niewolnikiem we własnym kraju.
gg1000000 / 46.253.218.* / 2015-05-21 00:44
Sorry, obniżenie do 60 lat hahaha Byłeś kiedyś na śląsku? Tam 40 letni emeryci mający po 3000 na rękę emerytury (górnicy) zabierają pracę młodym, bo oni mogą przyjąć 1000 na rękę skoro to tylko marny dodatek do emerytury... Myślisz, że pracodawcy nie opłacałoby się zatrudnienie takiego 60 latka? Nie Bronek Cię dyma tylko górnicy, mundurowi i krus. K..., Czy to tak trudno zrozumieć?
wicki / 217.96.23.* / 2015-05-20 23:59
niech przyjdzie na cmentarz i zobaczy w jakim wieku umierają ludzie, 50-65 czyli emerytury nie zobaczą
a głupoty sie gada o długim zyciu
Poniatowski / 80.229.57.* / 2015-05-20 23:58
Nikt politykow o zgode nie pyta. Macie zrobic tak zebsmy odpoczywali wiecej niz pracujemy. Zarabiali 2500 zl minimum, podatki max8% i emerytura po 50 tej wiosnie. Jak nie to na taczkach was wywieziemy a to co zarobiliscie oddacie !!! Jak sie nie nadajesz do polityki i problemow nie umiecie rozwiazywac to sie ie pchajcie. ROZLICZYMY WAS ZLODZIEJE !!!!!!!!
Lestek / 89.161.47.* / 2015-05-20 23:56
To, że mniej dzieci rodzi się w Polsce wcale nie oznacza, że mniej osób będzie pracować na jednego emeryta, bo pracować będzie tyle samo osób!!! Mniej będzie tylko bezrobotnych, bo mniej będzie młodych osób w wieku produkcyjnym!!! Demografia wyeliminuje bezrobocie, a politycy powiedzą, że to ich zasługa!!
koniu726 / 5.173.179.* / 2015-05-20 23:56
Jak słyszę tych wszystkich "ekspertów" się sznurek w kieszeni prostuje. Lata przeżyte nie tworzą kapitału. Co z tego, że ktoś dożyje 67 lat, ale z tego pracował całe 10? Ja obecnie mam 40 lat pracy składkowych. Gdybym jakimś cudem dożył 67 lat to będę miał 50 lat pracy. Ilu ludzi umiera tuż przed emeryturą, albo krótko po niej? Sporo. Wracając do rzeczy. Kapitał tworzą LATA SKŁADKOWE !!! Czy to tak trudno ogarnąć? Jeśli przepracuję 50 lat i przez te pół wieku odprowadzałem składki, to chyba zarobiłem sobie na 20 lat emerytury? Jednak śmiem wątpić bym tak długo żył. Chemia w jedzeniu zrobi swoje. A tak w ogóle to ZUS powinien być zlikwidowany i każdy powinien sobie na emeryturę odkładać sam. Życie to nie je bajka ani przedszkole.
Sobieski / 80.229.57.* / 2015-05-20 23:51
A co to za zycie po 65 ??? Kiedy czlowiek ma se odpoczac i gdzie ma pracowac 65 latek ???? Dajcie se siana z tym dluzszym zyciem i ze robic mamy dluzej. Czas robic postep cywilizacyjny i pracowac mniej niz odpoczywac. Prezes firmy zarabia milion rocznie a 75% obywateli miliona nie zarobi cale zycie. Gdzie tu jest logika i sprawiedliwosc.
realista / 78.8.57.* / 2015-05-20 23:49
I co ku..wa mam pracować i zdechnąć wolę przyjąć obywatelstwo innego kraju niż tak żyć gdzie patriotyzm ?? polska dla polaka?? Panie Putinie zapukaj do nas zrobimy co trzeba może w końcu umrą ci co trzeba

W 2014 roku statystyczny Polak dożył 73,8 lat, a Polka 81,6 lat. Długość naszego życia się jednak wydłuża i to z roku na rok. Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane mówiące o prognozowanej długości życia.
cena spokoju / 99.172.147.* / 2015-05-21 02:10
Szanowni prognozisci i eksperci!Prosze przejsc sie po polskich cmentarzach .Od daty smierci odjac date urodzenia . Dla ulatwienia niektorzy maja podana dlugosc zycia i zobaczycie ile z tych biedakow dozylo 67 lat . Wydluzajaca sie srednia zycia a to dobre pewnie dzieki tej wspaniale dzialajacej opiece zdrowotnej Np. moj sasiad mial termin do kardiologa na wrzesnia a juz od kwietnia kwiatuszki wacha od korzeni .Mial 66 lat . Co do 40-letniego stazu to obecnie mlodzi ludzie rzadko maja ciaglosc zatrudnienia . Zamykajace sie galezie gospodarki , upadajace firmy . Zastepy ludzi laduja na zasilkach dla bezrobotnych ( 6 miesiecy ) Niestety Urzedy Pracy nie maja dla nich propozycji . W tej sytuacji ludzie z dyplomami sa zmuszeni sie deklasowac biorac byle jaka prace by utrzymac rodzine . Czesto taka praca jest na czarno ,bo nad prywatnymi firmami nie ma zadnej kontroli . Wlasciciele placa ZUS za siebie , tatusia ,mamusi i cioci ktorym brakuje kilku lat do emerytury a w firmie nigdy nie byli natomiast do ludzi ,ktorzy musza na to wszystko wyrobic nigdy listonosz nie zapuka . Wiec o jakich 40-tu latach stazu tu mowa . Osoby ktore mialy ciaglosc zatrudnienia juz sa na emeryturze lub wkrotce przejda . Nawet w budzetowce czy urzedach wyzszego czy nizszego szczebla tez nie jest lepiej . Rzady skacza z lewa na prawo i kazdy wykorzystuje swoje 5 minut zeby rodzinke wepchnac . W wyniku tego ktos musi stracic prace . Co powiecie Panstwo o ludziach ktorzy dozyja polowy tego co publikuja : Nie umial sie szanowac?Coz nie wszyscy moga byc ekspertami bo az tylu ich nie trzeba a kto to taki " ekspert " to ktos kto potrafi wyjasnic dlaczego z naukowego punktu widzenia poprzednio sie mylil . Ta Wasza ekspertyza to kolejna kielbaska wyborcza dla naiwnych i tych co liczyc nie potrafia . Oj nie jest ladnie tak nas nie doceniac
Pkus / 80.0.28.* / 2015-05-20 23:47
Tym co nie moga doczekac sie do emerytury proponuje wyruszyc na przejazdzke na pontonie po M. Srodziemnym, jak wylowia powiedziec, ze z Afryki, dokumenty wpadly do wody, niech szukaja - dadza mieszkanie socjalne, i penizaki na zycie, a i podobno jeszcze inne darmowe swiadczenia, w tym bezplatny wi-fi. I kraj sobie mozna wybrac, gdzie sie chce mieszkac. Czy ktos wie, ktory kraj najlepsza ma oferte dla przywiezionych z Libii Afrykanczykow.
bogd# / 86.63.97.* / 2015-05-20 23:45
My ludzie po studiach i tak przejdziemy na emeryturę dopiero w wieku 67 gdyż - 25 lat to wiek gdy kończymy szkołę oraz jakieś staże. potem 40 lat pracy i mamy 65-67 lat . takie pomysły ludzi którzy nie umieją ani pisać ani liczyć. Nie ma dobrego wyboru w dniu 24-05-2015 ale wole dać kopniaka ludziom którzy okradali 8 lat nasz kraj i jeszcze mają ochotę. Jak słyszę ludzi pokroju Lewandowskiego - ministra który nie ma pojęcia że ludzie zarabiają 1200zł gdy ON taką sumę nosi w tylnej kieszeni spodni - to mnie mdli - CIEKAWE kiedy nadejdzie czas rozliczenia za ostatnie 25 lat i puszczenie wszystkich rządzących bez skarpet na wschód - za pozwoleniem PUTINA.
silver-lublin / 89.77.171.* / 2015-05-20 23:43
Bezczelność nieprzystająca do godności urzędu. Czy ten człowiek nie widzi, że takimi pomysłami tuż przed drugą turą wyborów mówi przeciętnemu Kowalskiemu: jesteś debilem! Ordynarna kiełbasa wyborcza. Prezydencie, jeśli masz jeszcze odrobinę godności to odejdź, nie ośmieszaj Rzeczpospolitej.
hha / 46.113.186.* / 2015-05-20 23:40
Instalacja w głowie komuś się spaliła
trw / 213.135.38.* / 2015-05-21 12:04
... M. Góra to ma chyba pseudonim okupacyjny PROF... dziecko w podstawówce wie, że porównywać należy
ilościowo wielkości identyczne. Inna jest statystyczna długość życia 60 letniego mężczyzny, który ma za sobą 40 lat ciężkiej pracy fizycznej, a zupełnie inna 60 letniego PROF, który nie splamił się jakąkolwiek pracą fizyczną.
Wg p. Góry zmuszani do pracy fizycznej więźniowie obozów żyli statystycznie tak samo długo jak "pracujący"
w tym obozie SS'mani.
... co za eksperci...
trw / 213.135.38.* / 2015-05-21 11:58
... M. Góra to ma chyba pseudonim okupacyjny PROF... dziecko w podstawówce wie, że porównywać należy
ilościowo wielkości identyczne. Inna jest statystyczna długość życia 60 letniego mężczyzny, który ma za sobą 40 lat ciężkiej pracy fizycznej, a zupełnie inna 60 letniego PROF, który nie splamił się jakąkolwiek pracą fizyczną.
Wg p. Góry zmuszani do pracy fizycznej więźniowie obozów żyli statystycznie tak samo długo jak "pracujący"
w tym obozie SS'mani.
... co za eksperci...
blokada gospodarcza / 109.243.79.* / 2015-05-20 23:38
Kiedy będzie można w Polsce swobodnie prowadzić działalność gospodarczą nawet z przychodem rzędu tylko 0 - 1100 zł miesięcznie? W końcu nie wszyscy są takimi zdolnymi przedsiębiorcami... W tej chwili jest to niemożliwe. Konstytucyjnie Polska jest krajem kapitalistycznym, ale ryczałt 1100 zł ZUS skutecznie blokuje drobną przedsiębiorczość. W POLSCE NIE MAMY WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ. Niech ktoś to pytanie zada Panu Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.

Najnowsze wpisy