Forum Polityka, aktualnościKraj

Staż pracy zamiast wieku emerytalnego. Eksperci krytykują pomysł

Staż pracy zamiast wieku emerytalnego. Eksperci krytykują pomysł

Wyświetlaj:
mikołłaj / 85.28.144.* / 2015-05-20 20:51
praca do śmieci emerytura dopiero po ukończeniu 100 lat !!!!. na umowach śmiećiowych>!!!!
amso / 2015-05-20 20:43 / "Małomówny"
W nowym systemie KAŻDY statystycznie odbiera to co mu się należy.
I to czy odbiera to przez statystycznie 264miesiące(dla osób w wieku 60) czy 201(dla 67) z matematycznego punktu widzenia jest bez znaczenia.
Bo jeśli np. kapitał wynosi 400tys to w pierwszym przypadku emerytura wyniesie 1532zł, w drugim 1990zł-w praktyce jeszcze więcej bo przez te 7 lat kapitał będzie waloryzowany, a gdy będziemy pracować będą zapisywane dodatkowe składki.
Jest pewien problem z tym że inaczej w czasie będą się te wypłaty kumulować-przy powrocie do poprzedniego wieku kumulacja będzie w kilku najbliższych latach.
Trzeba sobie zdawać sprawę że podniesienie wieku emerytalnego miało na celu podniesienie świadczeń szczególnie dla kobiet.
Bo w ich przypadku przy małym kapitale może nie "wyjść" nawet minimalna emerytura a w takim przypadku ZUS musi wyrównać różnicę.
Gdy takich osób będzie dużo dopłaty do systemu ZUS byłyby ogromne.
Stąd pomysł aby wydłużyć wiek do 67-wtedy ludzi którym trzeba będzie dopłacać nie będzie tak dużo.
Ponieważ w tym systemie istotna jest wysokość świadczenia to znacznie lepszym pomysłem byłoby ustalenie wieku emerytalnego w przedziale 63-67 dla wszystkich.
Przy czym możliwość przejścia w tym przedziale dać tym którym z wyliczenia wychodzi np. średnia emerytura-na dzisiaj ok.1900zł-aby w przyszłości nie byli klientami opieki społecznej
Wprowadzenie dodatkowego warunku stażu daje motywację do pracy "na biało" w nadziei że w przyszłości nie tylko będziemy mieli wyższe świadczenie ale także niższy wiek emerytalny.
amso / 2015-05-20 20:20 / "Małomówny"

ale emerytury nigdy nie dożyją. Dzięki temu jednak odciążają zusowski system.

Takie informacje na portalu finansowym!
Ludzie którzy umierają przed osiągnięciem wieku emerytalnego są już uwzględnione w tabelach życia GUS, które nawiasem mówiąc są jednakowe dla M i K.
Czyli nic tu ZUSu nie odciąża.
&&& / 109.212.120.* / 2015-05-20 20:19
Co ten Komorowski bredzi ? Jezeli nie ma zakladow pracy to gdzie ci ludzie maja wypracowac te lata ? Juz przedluzyl wiek emerytalny, zniszczyl sluzbe zdrowia i ludzie umieraja przed emerytura. Powinien budowac zaklady pracy jak Gierek a nie tarcze i bazy amerykanskie. Polacy maja go dosc. Musi odejsc.
hania60 / 94.2.176.* / 2015-05-20 21:45
Wszyscy ludzie powyżej 60-tki będą zatrudnieni przy tarczach antyrakietowych na wschodniej granicy.
Nemo283 / 89.76.93.* / 2015-05-20 21:14
Jezli nie wypracujesz 40 lat to będziesz pracował do 67 r życia czy to tak trudno zrozumieć.
Sor / 87.207.108.* / 2015-05-20 20:10
niech lepiej zrobią dziedziczenie składek jak ktoś nie dożyje jak ojciec mojej żony pracował od młodości zmarł w wieku 50 lat i co z tego mają dzieci 3 rodzeństwa dostał tylko na to by oddać grabarzowi
A co ZUS robi z taką kasą z konta zmarłego przed wiekiem emerytalnym ??????
amso / 2015-05-20 20:26 / "Małomówny"

A co ZUS robi z taką kasą z konta zmarłego przed wiekiem emerytalnym

Nic.
Ta kasa została wypłacona aktualnym emerytom.
Tak działa system emerytalny.
A ta przedwczesna śmierć, jakby to nie brzmiało okrutnie, została już uwzględniona w statystykach GUS z którego tabel korzysta ZUS.
bsf / 159.205.176.* / 2015-05-20 20:04
Trzeba mniej KRAŚĆ i pieniądze będą na EMERYTURY !
PO co te BZDURY i kłamstwa opowiadać !
Sor / 87.207.108.* / 2015-05-20 20:04
projekt ustawy po wyborach trafi do niszczarki po pierwszym czytaniu tak jak reszta projektów obywatelskich
ewa155 / 83.25.131.* / 2015-05-20 19:59
Panie Góra a może ja chcę mieć właśnie tę "głodową emeryturę" i nie chcę pracować aż do śmierci!!!! Ta propozycja Prezydenta drogi Panie daje możliwość wyboruuuuu. Jeżeli uznam, że emerytura po przepracowaniu 40 lat jest zbyt niska to wybiorę opcję drugą, czyli praca aż do śmierci.
amso / 2015-05-20 19:58 / "Małomówny"
Gwoli uściślenia.
Nie zamiast, ale to LUB to.
Poza tym 40 lat składkowych ma obowiązywać i M i K.
Zaczekajmy na szczegóły, zanim zaczniemy potępiać w czambuł.
Trzeba uczciwie przyznać że ta propozycja, niewątpliwie związana z wyborami, jest dużo bardziej bezpieczniejsza dla finansów niż propozycja Dudy.
Emerytom którzy przez taki okres opłacali składki wyliczona emerytura będzie w zdecydowanej większości wyższa niż minimalna(w przeciwnym przypadku ZUS musi wyrównać różnicę).
To co p.Fedak uważa za wadę jest zaletą tej propozycji.
Bo będzie to dodatkowy bodziec do podejmowania pracy ze składkami do ZUS.A część ludzi dostaje wybór:więcej pieniędzy teraz czy składka do ZUS.
PatriotaBudowlaniec / 87.207.83.* / 2015-05-20 21:40
Mając na utrzymaniu rodzinę, dzieci oraz żonę co wybierzesz? Dostać 1200 czy 1500 złoty? Składką w ZUS nakarmisz dzieci? A kto Ci da gwarancję że dożyjesz emerytury? Zwłaszcza patrząc na obecną służbę zdrowia. A wejdź na pierwszą lepszą budowę i zobacz po ile godzin dziennie pracują budowlańcy. To nie jest 8h tak jak w fabryce czy pani ekspedientka w sklepie, tylko minimum 10h a często nawet dłużej i do tego wszystkie soboty pracujące. Zastanów się ile godzin w miesiącu przepracuje budowlaniec a potem to przelicz przez lata, przypuszczalnie pracę zaczyna w wieku 20 lat. Następnie całą sumę podziel przez liczbę 168 bo tyle przewiduje kodeks pracy że powinniśmy pracować w miesiącu. To Ci da przybliżone lata wypracowane przez budowlańca. Ja mogę Ci już teraz udzielić odpowiedzi ile to jest lat: wychodzi około 70 lat przepracowanych.
Vukotich / 79.173.23.* / 2015-05-20 19:43
"Warto pamiętać, że do stażu pracy nie są wliczane okresy zatrudnienia na tzw. śmieciówkach."
Rewelacyjny pomysł. Czyli jeżeli przez 5 lat pracowałem na śmieciówkach, bo TAK JEST W TYM KRAJU w wielu branżach, to... rząd jeszcze mnie skopie na starość. Rewelacja. Dziękuję bardzo. Może jeszcze zdejmę spodnie i wypnę doopę by rządzącym łatwiej się mnie dymało?!?!?! Mam dla Was jedno słowo: W.Y.P.I.E.R.D.A.L.A.Ć.!!!!
trolol / 91.193.208.* / 2015-05-20 19:28
Bzdura, coraz młodsi umierają przez sztuczne jedzenie, więc te prognozy możecie sobie wsadzić między bajki. Idźcie na cmentarz i zobaczcie jaka jest prawda.
ghhrwr / 78.88.81.* / 2015-05-20 19:07
Żyjemy coraz dłużej ?? To zadziwiające....większość moich znajomych umarło i miera na raka....zaledwie 10% to ludzie którzy sa od roku, dwóch na emeryturze, reszta czynna zawodowo...więc skąd te 80 -85 lat? Co za bzdury!!!!
Jarek. / 37.31.16.* / 2015-05-20 18:45
Debile pseudo eksperci domagają się aby wcześniej zdychać !!!A gdzie są eksperci od przyznawania wcześniejszych ogromnych emerytur mundurowych, gdzie młode byki przechodzą na emerytury przed 40 rokiem życia !!!!!
zibixx / 93.105.136.* / 2015-05-20 19:00
Trzeba było iść pracować do wojska a nie leżeć bykiem a teraz jakieś animozje
pc1971 / 2.54.58.* / 2015-05-20 19:21
Każdy miał prawo wybierać pracę i profesję (górnik, policjant, żołnierz itp.).
Ale jeżeli mamy problemy to zmieniamy wszystkim i wszyscy w równym stopniu ponoszą tego skutki.
Policjant i żołnierz nie jest lepszy od inżyniera.
gośc / 80.54.72.* / 2015-05-20 18:37
Popkazuje dokument, ktory zdobyl wbrew ustawie o ochronie danych. Powinien miec zarzuty i ta osoba, ktora je udostepnila. Pytam sie gdzie jest prokuratuira. Czy nie obowiazuje ustawa o ochronie danych wszystkich czy tylko tych maluskich na dole.
?g? / 93.105.185.* / 2015-05-20 18:34
Może rząd niech zrobi coś podobnego jak z OFE. Tak jak był wybór czy część składki pozostawić OFE czy całość w ZUS to tym razem niech zrobią wybór czy ktoś chce dostawać kasę od pracodawcy płaconą do ZUS czy płacić dalej składki. Ci co wybiorą kasę którą pracodawca będzie obowiązkowo dopłacał do pensji tracą dotychczasowe składki w ZUS. Wbrew pozorom wiele osób młodych nawet po takiej stracie szybciej uzbierało by większą emeryturę do 67 życia niż ta którą im wypłaci ZUS ;)
marooo / 91.226.50.* / 2015-05-20 19:42
Tylko ze wiekszosc by ta kase przehulala i pozniej wyladowala na ulicy. Druga sprawa jest taka ze dzisiejsi emeryci by nie mieli emerytury. Super pomysly;)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Najnowsze wpisy