Forum Forum prawnePracy

staż z urzedu pracy, a chorobowe

staż z urzedu pracy, a chorobowe

kubol98 / 2011-04-29 09:29
witam, jestem na stazu i mam pytanie czy moge isc na chorobowe?czy ono jest platne wtedy i na ile moge maksymalnie dni isc?
Wyświetlaj:
Artur739 / 188.146.53.* / 2019-05-27 20:06
Skoro odbywa się staż z up, a nie ma możliwości odprowadzenia składki chorobowej to kto ma wypłacić chorobowe podczas długotrwałej choroby? . Nie oszukujmy się staż odbywa się w pelnym wymiarze godzin pracy. Czy w takiej sytuacji można zaskarżyć up lub starostę że pozostawia taka osobę bez środków do życia?.
asiulapsk / 188.191.204.* / 2012-12-13 15:13
za staz sa odprowadzane skladki chorobowe ale to zalezy jaki staz..ja mialam europejski..4 miesiace. dostalam umowe o prace na 2 miesiace. mialam ciaglosc bo 31 pazdziernika skonczyl mi sie staz a 1 listopada dostalam umowe. w polowie listopada poszlam na chorobowe i okazalo sie przy wypplacie ze nie nalzey mi sie platne chorobowe bo za staz nie sa odprowadzane skladki. otoz to jest nieprawda!!podzwonilam po roznych zusach. mowili ze mi sie nie nalezy. ale zadzwonilam w koncu do urzedu i spytalam czy za moj staz(europejski) byly odprowadzane skladki chorobowe pani powiedziala mi ze tak!!wiec zadzwonilam znow do zusu i przedstawilam sytuacje..pani zmieszana powiedziala ze mnie zle zrozumiala i stwierdzila ze mi sie nalezy!!takze ludzie dociekajcie swoich praw!!zus tylko zeruje na niewiedzy ludzi!!
szklarek / 2012-12-13 17:50
Nie mieszaj ludziom w głowach.
Skoro miałaś umowę o pracę, to nie był to staż z PUP.

Od stypendium stażowego NIE jest odprowadzana s. chorobowa, bo nie podlega ono takiemu ubezpieczeniu ani dobrowolnie, ani obowiązkowo- nie ma zatem prawa do zasiłku chorobowego. Jasno to wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

"europejskość" stażu, a konkretnie współfinansowanie stażu ze środków unijnych ma jedynie wpływ na podleganie takiego stypendium podatkowi PIT, a co za tym idzie- podleganie s. zdrowotnej.
szklarek / 2011-04-29 10:59
W czasie stażu od otrzymywanego stypendium nie jest odprowadzana składka chorobowa- za czas niezdolności do pracy- nie należy się wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, ani zasiłek chorobowy z ZUS. Natomiast z mocy przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i rozporządzenia szczegółowego- za czas choroby nie potrąca się stypendium stażowego- zatem otrzymasz je w pełnej wysokości.
Oczywiście pracodawcy musisz dostarczyć ZUS-ZLA, które on przekazuje do PUP.

Najnowsze wpisy