Forum Forum inwestycyjneForex

Stopy w Szwajcarii bliskie zera

Stopy w Szwajcarii bliskie zera

Money.pl / 2008-12-11 10:25
Komentarze do wiadomości: Stopy w Szwajcarii bliskie zera.
Wyświetlaj:
morielf / 2008-12-11 19:36 / portfel / Bywalec forum
Czy ktos potrafii wytlumaczyc co sie wlasnie dzieje z walutami?
Dolar prawie 5% w dol, euro ponad 2%, chf ponad 3%
Rider10 / 91.94.151.* / 2009-01-19 08:51
O jakich obnizkach pieszecie? Ns stronie PKO BP wszystkie waluty na zielono a FRANK w sprzedazy jest 2,95 - szlag by to trafil - za 3 dni rata bedzie naliczana i znowu 700 PLN pojdzie z piz...u tylko z powodu zmiany kursu
andowc / 83.30.118.* / 2008-12-11 18:26
"Mniej niż zero" -Lady Pank

http://satjow.wrzuta.pl/audio/1O8HMNc2fM/lady_pank-mniej_niz_zero
GrzegorzR / 62.29.164.* / 2008-12-11 15:07
Czyli podsumowując sprawy kredytowe jak masz kredyt w CHF to się ciesz :-)
Ja mam i mam marże 1% + libor 6M. aktualnie oprocentowanie mam 4,07 więc po obniżce oszczędzę naprawdę sporo....
darek2222 / 2009-01-05 18:32 / Bywalec forum
Kredyt spadł z 4,12% na 2,62%.
Spadek stóp procentowych zniwelował kurs franka.
Ygor / 89.78.141.* / 2008-12-11 15:26
A ja mam w złotych i dostaję po d.... aż huczy. Nie chciałem cwaniakować i brać w euro, chf czy cholera wie w czym jeszcze. Tymczasem WIBOR 3M stoi w miejscu, Rada Polityki Pieniężnej (opłacana z moich, nie zagranicznych podatków) działa bardzo skutecznie w utrzymywaniu wysokiego kosztu pieniądza w Polsce. Gospodarkę już prawie zarżnęli, teraz pora na kredytobiorców.
LANCER / 213.199.222.* / 2009-01-19 07:20
RACJA , W CZYIM INTERESIE DZIAŁA RADA POLITYKI PIENIĘŻNEJ???????
Kwachs / 89.74.170.* / 2008-12-14 21:40
NBP za Twoje pieniądze pożycza franki z zagranicznych banków, aby ulżyć kredytobiorcom w CHF. W Polsce zawsze stopy były najwyższe. Ale przyjdzie taki moment, że się zesrają.
wuj leon / 2008-12-11 13:45 / portfel / Bywalec forum
"Dzisiejsza decyzja SNB zbliża Szwajcarię do bycia pierwszym w Europie krajem, w którym stopy procentowe osiągną psychologiczną granicę 0 procent. "

Pozwolę sobie jedynie zauważyć, że to jest granica FIZYCZNA a nie psychologiczna. Niższe stopy w naturze fizycznie nie występują.
o. / 80.55.124.* / 2008-12-12 14:05
japonia miała już ujemne stopy procentowe kiedys
dre / 83.29.192.* / 2008-12-13 18:11
Ujemne były stopy realne, nie nominalne. Różnica st zasadnicza. Skończyło się to deflacją i prawie dziesięcioletnim załamaniem gospodarczym.
Miś K / 83.18.30.* / 2008-12-11 13:48
a czemu nie :? jeśli BAAARDZO chcesz żeby ludzie pożyczali możesz im dopłacać za to że pożyczają :D i proszę ujemne stopy procentowe :)
blond_milionerka / 86.138.38.* / 2008-12-11 11:34
z recesja jak z pogoda -jedna i druga jest dla bogatych lub myslacych. Biedni oszczedzaja, bogaci kupuja.Za 5 lat biedni lub niemyslacy znowu beda wyklinac bogatszych i zastanwiac sie dlaczego on ma a ja nie, manna kumus leci z nieba ,nie..?
fin@ncialPeople Londyn / 86.138.38.* / 2008-12-11 11:30
Szwajcaria to mądry i dlatego bogaty kraj, ktory nie tylko ułatwia życie obywatelom,ale wykorzystuje tego typu okazje jak recesja,żeby dać im sie wzbogacic. Podatki w szwajcarii sa b. niskie od sredniej pensji w CHF 65000 rocznie placi sie tylko 7-9% zależnie od kantonu (razem 3 poziomy podatku) oraz 8% ubezpieczen spolecznych.Polowa ludzi zarabia powyzej CHF65000 rocznie, a ceny nieruchomosci sa takie jak w Warszawie, ceny wynajmu tez, tyle,ze tam wynajmuje sie conajmniej 90m2 za jakies 1500-2800 CHF miesiecznie. Przy takiej recesji i takich stopach kazdy przecietniach w Szwajcarii jest w stanie zakupic nieruchomość,ktore sa wysokiej jakości, przy tych pesnjach bowiem nietrudno odlożyc na depozyt nawet te 30%.

aw Polsce antypolska rada beztalenci robi wszystko,aby podwyzszyc koszt dostepu do kapitalu dla malych i srednich firm oraz obywatela,zeby przypadkiem nie wzbogacil sie bardziej!

DNO a nie rada, dno a nie warunki, przy takich roznicach w dostepie do kapitalu zarowno administracyjnych jak i czysto finansowych polskie produkty i firmy nie beda konkurencyjne ani w eksporcie ani na rynku krajowym, co oznacza poszukiwanie oszczednosci inaczej -tansze surowce gorszej jakosci, tansi pracownicy, zero podwyzek oraz bezrobocie.

RPP nie sluzy interesom polskiej gospodarki ani polskiemu obywatelowi.
edeq / 213.158.199.* / 2008-12-11 17:38
Ceny nieruchomości są takie jak w Warszawie? :D
Mieszkanie 60m2, Zurrich, Genewa, Berno - obrzeża miasta - 800tys-1mln CHF, Dom 120m2 - 5km od Zurrichu - 1,2mln CHF. Oczywiście schrony atomowe w cenie. Wynajem mieszkania Zurrich, Genewa, Berno - 60m2 - od 1800CHF/miesiąc. Gdzie można wynająć 90m2 za 1500CHF? Co Ty wogóle za bzdury wypisujesz odnośnie zakupu mieszkań przez Szwajcarów? 80% mieszkań jest własnością banków i nie są na sprzedaż. 90% Szwajcarów wynajmuje mieszkania i nigdy żadnego nie kupuje.
Andre7 / 2008-12-11 13:15 / Tysiącznik na forum
Też podobają mi się szwajcarskie stopy, nawet kredyt mam w CHF ;-), ale nie zmienia to faktu że w Szwajcarii inflacja zeszła prawie do zera, co uzasadnia taką obnizke stóp procentowych, a u nas nie.
W PLN stopy tez spadną, tyle że nie aż tak. Poniewaz nie mamy i nie będziemy mieć takiej marki/waluty jak Szwajcaria najlepszym sposobem na obniżenie stóp w Polsce jest wejście do strefy euro.
scoroop / 2008-12-11 11:59 / portfel
nie wystarczyl ci przyklad tygrysow baltyckich i ich inflacji wyniklej ze zlej polityki monetarnej zeby zmienic zdanie? mieli wzrosty pensji na poziomie 30% i inflacje na poziomie 20%, a jakie sa negatywne skutki inflacji poza utrata wartosci pienaidza to chyba nie musze mowic... niestety nasza gospodarka jest w troche innym punkcie niz szwajcarska to i inne sa stopy. nie mowie ze rpp jest idealna, ale jej zadaniem ejst trzymanie inflacji w ryzach, a jaka ona byla jeszcze rok temu statystycznie, a jaka byla naprawde tez chyba nie musze mowic... oczywiscie zgadzam sie ze wiele czynnikow powodujacych inflacje w polsce nie mozna bylo zniwelowac restrykcyjna polityka monetarna, ale czesc z pewnoscia tak i to sie udalo, bo obecnie (takze dzieki globalnym trendom - nie przecze) ceny wracaja do normalnej dynamiki. dlatego psow bym nie wieszal na rpp, bo przykald naszych polnocno wschodnich sasiadow pokazuje ze nie mozna bezkarnie tworzyc milionow i miliardow :)
Kwachs / 91.198.194.* / 2008-12-11 15:32
Chodzi o to, że sposób liczenia inflacji w Polsce (tej inflacji, którą bierze pod uwagę RPP przy ustalaniu stóp %) jest absurdalny. Jak mieszkania drożały o 100% rocznie, to oficjalna inflacja była 1,2%. Czyli RPP nie miała powodu do podwyższania stóp, więc tani kredyt nakręcał ceny mieszkań jeszcze bardziej. A przecież wiadomo, że opłaty związane z mieszkaniem - rata kredytu - to jest największy wydatek w budżecie gospodarstwa domowego. Teraz ceny mieszkań spadają, ale oficjalna inflacja to 4%, więc RPP podwyższa stopy (do niedawna podwyższała i wicąż utrzymuje na wysokim poziomie), czym doprowadza do jeszcze większego podbicia rat kredytu, co w konsekwencji doprowadzi do kryzysu takiego jak w USA, bo ludzie przestaną płacić raty kredytów złotowych, a wtedy zaczną bankrutować banki i dalej już z górki. Tyle, że Polsce nikt nie wyłoży miliardów na "plan ratunkowy", tylko na ulicach poleje się krew.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-12-11 10:50
Szwajcaria to nie druga Japonia. Czy oni się zastanowili nad konsekwencją obniżenia stopy referencyjnej do 0 dla swojego banku centralnego? Ja tam jestem za jak najniższymi stopami, także w Polsce, ale 0 to wartość przy której właściwości ekonomiczne gospodarki zupełnie się zmieniają. Czy ktoś w Szwajcarii pamięta jeszcze takie proste równanie - bardzo uogólnione ale prawdziwe, że w gospodarce inwestycje=oszczędnościom?
scoroop / 2008-12-11 11:13 / portfel
tak ale w czasach kryzysu sklonnosc do oszczedzania rosnie wiec nawet przy niskich stopach ludzie beda woleli trzymac srodki niz konsumowac. inna rzecz ze przy dzisiejszym sposobie kreacji pieniadze inwestycje = oszczednosci * n, gdzie n to mnozniczek jaki sobie moga dorzucac banki np 9 :D i wyczarowuja pieniadze nieistniejace z kosmosu i dopisuja ludziom i firmom na konta.
niestety teraz zeby wzmoc akcje kredytowa banki centralne musza bardzo obnizac stopy, bo moze sie okazac ze zagrozi nam deflacja, a wtedy popyt wewnetrzny spadnie jeszcze bardziej, ze wzgledu na antycypacje jeszcze nizszych cen w przyszlosci. takie bledne kolo bylo przez kilka lat w japonii i tego sie boi europa... stad te obnizki. z drugiej strony w japonii z tego co wiem, ale glowy uciac sobie nie dam, stopy zawsze byly na poziomie np 0,01% ;). ogolnei to ciekawe zagadnienie, ale ogolnie zgadzam sie z toba ze to igranie z ogniem
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-12-11 12:33
Z jednej strony masz rację - tak ten mechanizm funkcjonuje. Ja po prostu rozważyłem to w taki sposób, że bałbym się na miejscu Szwajcarów, iż ta skłonność do oszczędzania którą wywoła kryzys może odpłynąć wraz kapitałem poza granice kraju. Prawdę mówiąc nie wiem czy tak się może stać. Szwajcaria jest w środku Europy - niskie stopy spowodują wypompowanie kapitału do sąsiadów, albo europejski popyt i inwestycje ruszą szwajcarską gospodarkę. Japonia jest odległą wyspą i myślę, że to jest powód ich deflacji i stagnacji gospodarczej. I masz rację - stopa nigdy nie była równa 0,00, zostawiali coś tam na plusie - ale chyba tylko po to, żeby dało się przemnażać i dzielić :)
scoroop / 2008-12-11 13:44 / portfel
zgadzam sie ze japonia to troche inna bajka i ciezko brac ich za przyklad bo nijak sie to ma do europy. zgadzam sie ze kapital moze odplynac ze szwajcarii nich co nieco (albo i wiecej), ale z drugiej strony szwajcarskie konserwatywne i hermetyczne (w sensie przeplywu informacji i pewnosci) banki zawsze nawet mimo niskich stop beda necic roznej masci ludzi do trzymania tam pieniedzy. tak czy siak pienidz ciagle plywa poza granicami i trudno przewidziec w dobie kryzysu i bezprecedensowych problemow gospodarczych swiata cos sie stanie... stopy w polsce sa wysokie, sytuacja stabilna w stosunku do innych krajow - swietne miejsce do inwestowania z duzym zwrotem i co? odplyw kapitalu gigantyczny, oslabienie waluty wrecz paniczne przez kilka dni, gielda zanurkowala niesamowicie - mocniej niz w podobnych nam krajach... a wplyw na to mialo znowu wiele czynnikow, tylko nie nasze stopy... no pewnie gdyby byly nizsze byloby jeszcze gorzej.

dla nas to tak czy siak dobrze bo frank powinien sie oslabic, a oprocentowanie kredytow spadnie i to sporo :).
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-12-11 15:21
No cóż, zgadzam się. Rzeczywiście - Szwajcaria ma własne, renomowane banki. U nas pewnie zejście ze stopami do zera i tak by za bardzo nie obniżyło WIBOR-u... zresztą Polska to jeszcze inniejsza ekonomia :) Co do kredytów w CHF - faktycznie mamy teraz bajkowo. Ja niestety brałem kredyt, kiedy nie był czas na franka i jak na razie mam złotówkę, więc nie skorzystam z dobrodziejstw kryzysu - chyba że w końcu przewalutuję :)
scoroop / 2008-12-11 15:33 / portfel
teraz ciezko z przewalutowaniem bo kredyty we frankach teraz leca z duzymi obostrzeniami i z marza wyzsza niz przy kredytach zlotowkowych... ale pewno i od tego ebdzie odwrot ;) wahadlo cykli w gospodarce nieublaganie leci z jednej na druga strone ;) wiec kto wie keidy przyjdzie pora na przewalutowanie.

PS dobrodziejstwa kryzysu to dobre okreslenie ;). dla osob ktore nie boja sie specjalnie utraty pracy ten kryzys w zasadzie przynosi duzo dobrego i duzo szans na dobre w przyszlosci ;) - nizsze stopy, tanie paliwo, duze przeceny samochodow, obnizki cen nieruchomosci, obnizki cen akcji, obnizki albo stagnacja cen w sklepach a co za tym idzie nizsze lub przynajmniej stabilne koszty utrzymania... a pensje jak to pensje - sztywne w dol, a elastyczne do gory w niektorych branzach bez wzgledu na aktualna sytuacje. branza IT, chemiczna, spozywcza i pewnie kilka innych nie maja specjalnego bolu glowy z powodu kryzysu...
coz - ekonomia to fascynujaca sprawa :D
pozdr
morielf / 2008-12-11 12:02 / portfel / Bywalec forum
W wiekszosci krajow to n jest powyzej 10. Wystarczy ze bank ma 1000 zl zeby pozyczyc komus 10000zl
scoroop / 2008-12-11 12:10 / portfel
tak sobie strzelilem :) nie wiem dokladnie na ile banki sie wyklocily... co nie zmienia faktu, ze wlasnie wysokosc tego n przyczynila sie do obecnego kryzysu...
laikkk / 157.25.31.* / 2008-12-11 10:36
wlasnie, wraz z rodzicami mamy kredyt we frankach, płacimy 750 CHF miesiecznie na 25 lat.czy ktos moze opisac mi w prostych slowach jak to wpływa na raty kredytu? oraz w ogóle na co wpływa ...
adam0605 / 83.28.121.* / 2008-12-11 10:58
Płacisz 750 CHF.Podaj ile z tego wynosi część kapitałowa, a ile odsetkowa!! Jeżeli jest to kredyt na 25 lat to wnioskuję, że kredyt wynosi ok.140tyś CHF, przy oprocentowaniu ok.4,2% na dzień dzisiejszy.Jeżeli masz np. marżę np. 1,25%, to od stycznia oprocentowanie powinno wynieść 1,25% marży + libor trzymiesięczny na dzień 31.12.2008, który będzie wynosił pewnie ok. 0,85% czyli razem 2,1%.To oznacza że będziesz płacił ok 610 CHF od nowego roku, optymistyczne jest też to,że część kapitałowa zawarta w tej racie wyraźnie się zwiększy, czyli rata będzie mniejsza, a dodatkowo kapitał będzie się szybciej spłacał.Alleluja:-)
laikkk / 157.25.31.* / 2008-12-11 11:03
dzieki:) to znakomita informacja. alleluja Tobie też hehe
..,,, / 79.69.9.* / 2008-12-11 10:25
o ile zatem spadnie oprocentowanie kredytu? czy ktos potrafi tak mniej wiecej powiedziec jesli place rate 400 fraknow miesiecznie to po korekcie Liboru ile gdzies spadnie? Libor bedzie aktualizowany w styczniu tak?
blond_milionerka / 86.138.38.* / 2008-12-11 11:36
nic cie nie spadnie, bo Polskie banki chca sie nachapac i nie obnizaja tylko podwyzszaja, a dowody na to sa,rok temu marze byly nizsze niz obecnie.Obecnie kredyty w CHF zaczynaja sie od 4% a w pln od 8% to jest rozboj w baly dzien,powinni ich zamkac.
rereer / 2008-12-11 21:15
Jak to nic nie spadnie??? Przeczytaj uwaznie: kolega MA JUZ kredyt. Wnioskuje, ze ze STAŁĄ marżą. Więc jego problem wzrastających marż dla nowych kredytow nie dotyczy. Wraz ze zmianą LIBORU przez bank (robia to co 3 miesiace) bedzie placil ustaloną marżę + LIBOR 3M. Czyli jesli ma dotychczas 1% marzy a ustalony 3 miesiące LIBOR to jakies 2,7% to roczne oprocentowanie jego kredytu w tej chwili to 3,7%. Za chwilę LIBOR spadnie do jakichs 0,8% co daje laczne nowe oprocentowanie ...1,8%!!! (Spadek oprocentowania 2x!!!). Oczywiscie jeszcze pytanie ile z jego raty stanowią odsetki. Jesli to poczatek splaty kredytu to na pewno zdecydowana większość - to ta kwota (samych odsetek) spadnie około dwukrotnie, wiec spadek raty liczonej w CHF powinien byc znaczny (i powinien zrekompensowac wzrost kursu CHF/PLN). Najlepiej to sprawdzic w harmonogramie - sprawdz część ODSETKOWĄ raty i podziel ją +/- na 2. Dodaj część kapitałową i w przyblizeniu zobaczysz swoją nową ratę (w CHF).

Pytanie a propos czy ktos rozumie co sie dzieje od dzisiaj popoludnia z walutami (dolar spadl z 3,03 na 2,90!) To samo z CHF. O co kaman???
scoroop / 2008-12-11 10:47 / portfel
zalezy od banku kiedy odczujesz skutki. ja mam w millennium i styczniowa rata bedzie juz liczona wg nowego oprocentowania libor chf 3m z ostatniego dnai roboczego poprzedniego kwartalu, czyli tu: 31 grudnia + marza znajdujaca sie w umowie). powinienes moc podejrzec przez internet ile w twojej racie 400 frankow stanowi rata kapitalowa, a ile odsetkowa. kapitalowa pozostanie bez zmian, natomaist odsetkowa spadnie dosc zancznie. jesli masz kredyt na 30-35 lat to zapewne z 400 frankow jakies 300 to odsetkowa. zakladajac ze teraz masz oprocentowanie np 4%, to po obnizce powinno ono oscylowac w granicach 1-2 w zaleznosci od marzy. z tego wniosek ze twoja rata odsetkowa spadnie 2-4krotnie. czyli bedzie wynosila 75-150 frankow. do tego dodaj 100 frankow raty kapitalowej to powinienes miec rate w granicach 175-250 frankow. oczywiscie w szczegolach to sam powinienes sobie wyliczyc z proporcji. mzoe wyjsc ci nieco mniej albo nieco wiecej - bardzo duzo zalezy od twoich warunkow zawartych w umowie.
najbardziej aktualny libor chf 3m znajdziesz na stronie snb.ch :)
pozdrawiam i ciesze sie z toba bo jestem w tej samej sytuacji :]

PS dodajmy do tegoprognozy pj morgans ze zlotowka przez 4 miesiace umocni sie do euro o 16% (zatem do franka tez) i mamy piekny obraz rzeczywistosci ;) ale w taka zmiane kursu walut akurat nie wierze - nie teraz... to raczej wynika z poboznych zyczen tego banku ktory ma wtopione duzo pieniedzy w waluty ;)
Sikorr / 195.42.249.* / 2008-12-11 11:58
scoroop, bardzo ładnie to wyliczyłeś, ale aż tak pięknie to chyba nie będzie, żeby rata odsetkowa spadła aż 2-4 krotnie. ..,,, powinieneś zajrzeć koniecznie do umowy i tam jest wszystko napisane, czyli jak często zmieniane jest oprocentowanie kredytu, z jakiego dnia bierzemy Libor w CHF i jaki to jest Libor (3M, 6M?), no i jaka jest marża banku. Jeśli masz Libor 3M (plus marża 1,5%) to jego fixing 2,9550% notowany był 30 września. Jeśli oprocentowanie Twojego kredytu jeszcze się nie zmieniło, to może masz zmiany oprocentowania raz na kwartał i następna zmiana będzie dopiero 31 grudnia? Jeśli wtedy Libor wyniesie 0,85% (strzelam, ale jest to prawdopodobne) to od 100tys CHF kredytu zapłacisz w styczniu odsetki w wysokości około:
100000*(0,85+1,5)/100/12 = 195CHF
Do tego dodaj ratę kapitałową, która chyba w Twoim przypadku jest bardzo niska, pewnie ze 25CHF i masz w sumie ratę 220CHF, czyli dużo niższą niż obecnie.

Co do kursu CHF, to ciężko mi coś powiedzieć. Zapomnijmy o prognozach JP Morgana. Dodam tylko, że żaden bank nie utrzymuje, a przynajmniej nie powinien, dużej pozycji walutowej, bo to rodzi ogromne ryzyko straty w przypadku gdy kurs zmieni się w "złą stronę". Bank zabezpiecza kredyty walutowe instrumentami pochodnymi i zarabia na różnicy pomiędzy marżą, którą otrzymuje a tą którą płaci.
scoroop / 2008-12-11 12:04 / portfel
jezeli obecnie masz stopke bazowa libora kolo 2,9 plus marze 1,1 to razem masz 4. po zmianie mozesz miec 0,5 + 1,1 = 2,6. ale mozesz tez miec zmieniany libor co miesiac i wtedy roznica bedzie wieksza. wyliczylem hipotetycznie ile moze wynosic rata kolegi nie majac pelnej informacji :). wiesz sa osoby ktore maja zmiane libora bazowego co 6 miesiecy i maja marze 0,8 , a sa osoby ktorym zmienia sie to co miesiac a marze maja 2%... dlatego takei wyliczanie jest bardzo zgrubne :)
..,,, / 79.69.9.* / 2008-12-11 11:33
hmmm rate mam dokladnie 409,63 CHF, kapitalowa 114,09 CHF, odsetkowa 295,54 CHF... kurde to zarypiscie duzo spadnie nawet jak mi 1/4 odsetkowej odleci, jeszcze jakby kurs CHF troszke spadl to byla by gitara, tylko wtedy to pewnie BC w Szwajcarii podniesie stopy %...
Sikorr / 195.42.249.* / 2008-12-11 12:08
Hmmm..., korekta: przyznałem Ci za dużo kredytu :D. Nowa rata w styczniu będzie wynosiła około 153CHF (odsetki) + 114CHF = 267CHF

:D
laikkk / 157.25.31.* / 2008-12-11 10:46
mi tez pomóż :) z góry wielkie dzieki
useful store / 92.40.89.* / 2008-12-11 10:36
No na podstawie wysokości raty to Ci nie wywróżę. Aktualne oprocentowanie i wysokość marży poproszę.
..,,, / 79.69.9.* / 2008-12-11 10:42
aktualne % to 4,45% marza nie wiem ale aktualna stopa referencyjna dla LIBOR 3M wynosi 2,9550% wiec marza chyba 1,5% tak? nie wiem jak to sie liczy a w papierach nie moge teraz sprawdzic ile jest marzy dokladnie. mozesz pomoc i obliczyc? dzieki
laikkk / 157.25.31.* / 2008-12-11 10:41
marza 0,85 plus libor 3m
kacu / 80.51.98.* / 2008-12-11 10:48
http://www.baseciq.org/tools/kk
tam znajdziecie odpowiedź
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy