Forum Forum inwestycyjneFundusze

Strata 16% na FI, sprzedawać fundusze czy poczekac?? Proszę o radę.

Strata 16% na FI, sprzedawać fundusze czy poczekac?? Proszę o radę.

jaroNSZ / 2009-06-24 12:23
Mój portfel inwestycyjny TFI stanowią następujące fundusze:

Arka BZ WBK Zrównoważony FIO
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Amerykańskiego Rynku Akcji
Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Małych Spółek Japońskich (JPY)
PKO/CS Bezpieczna Lokata I FIZ
Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO
PKO/Credit Suisse Zrównoważony - FIO
PKO/Credit Suisse Stabilnego Wzrostu - FIO
PKO/Credit Suisse Strategicznej Alokacji - SFIO
PKO/Credit Suisse Obligacji - FIO

Od początku inwestowania w sumie odniosłem stratę około 16%
teraz jak czytam różne wypowiedzi i opinie to mam mętlik w głowie co robić, czy pogodzić się ze strata i wycofać pieniądze, czy czekać dalej i patrzeć jak lecą w dół dalej i czekać nie wiadomo ile na odbicie??
Jeżeli bym teraz wycofał wszystkie pieniądze z funduszy i założył lokaty, bądź kupił obligacje skarbowe to ta strata jaką odniosłem jest według moich kalkulacji do odrobienia w przeciągu 3 lat .
Stąd moje pytanie co robić sprzedać FI i otworzyć bezpieczne lokaty i w ciagu 3 lat odrobić stratę czy trzymać FI ????
Wyświetlaj:
ventulier1 / 2009-06-24 21:37 / portfel / Swieżak na forum
ja robię tak że część trzymam w bezpiecznym funduszu resztą żongluje dowolnie kupując to co rośnie i sprzedawać w odpowiednim momencie czasami na tym tracę coś ale w sumie co miesiąc mam zyski :P
na twoim miejscy powywalałbym kilka stabilnych i dał na akcje a część na bezpieczniejsze16% strat to mało jak dobrze trafisz w to 2 miesiące i odrobisz wszystko
ja miałem 50% strat zanim zacząłem aktywnie się tym zajmować
zainwestowałem jeszcze drugie tyle i teraz są efekty :)
Marcel B. / 80.53.136.* / 2009-06-24 21:29
Witam Jesli moge cos doradzic to polecalbym zwiekszyc udzial agresyfnych funduszy Najlepiej poprzez wklad swiezej gotowki aby usrednic ceny Prosze sobie to przekalkulowac
mfundusz.pl / 79.163.0.* / 2009-06-24 13:26
Ciekaw jestem w jakich proporcjach jest ten portfel. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to najlepiej. Nie ze względu na sytuacje rynkową, a na dobór portfela. W zasadzie brak dywersyfikacji. I czy będzie rosło czy będzie spadać to ten portfel nie będzie efektywny. Na funduszach zapewne da się szybciej odrobić tą stratę, ale trzeba aktywnie zarządzać tym portfelem.
jaroNSZ / 2009-06-24 13:48 / portfel
Dodałem swój portfel do publicznego
nik: jaroNSZ data aktywacji 2009-06-06
wiec może PAN/PANI przejrzeć procentowe udziały i może mi coś doradzić.

Z góry dziękuję z odpowiedz.
mfundusz.pl / 79.163.19.* / 2009-06-24 17:00
Rozumiem, że te fundusze były dobierane z jakimś konkretnym pomysłem. Uwzględniono Pana preferencje dotyczące poziomu ryzyka i planowany horyzont czasowy inwestycji? Posiada Pan portfel 60-40 to jest to dość dynamiczne rozwiązanie i takie portfele stosuje się przy inwestorach, którzy akceptują nawet dość znaczne straty.

W mojej opinii jest zbyt wiele ulokowane w funduszach o zbliżonej polityce inwestycyjnej. Raczej ograniczyłbym cały portfel do kilku funduszy. Wtedy łatwiej jest zarządzać portfelem.

Przy inwestycjach jest wiele ważnych czynników, które decydują o jakości danej inwestycji, dlatego powstrzymam się od wydawania konkretnych rekomendacji.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Najlepiej pisać na maila kontakt@mfundusz.pl.
jaroNSZ / 2009-06-25 09:57 / portfel
Zawartość portfela nie była jakoś szczególnie dobierana, głównie chodziło o to żeby ulokować jakoś bezpiecznie środki, a wyszło jak widać całkiem inaczej, tak naprawdę to chciałbym tylko wyciągnąć z tych funduszy to co zainwestowałem, tak jak pisałem na funduszach obecna moja strata to około 15,7 % i nadal tracę. Zastanawiałam się nad tym żeby wszystko wycofać i włożyć na lokaty albo kopić obligacje i tą stratę miałbym do odrobienia w przeciągu 3 lat. :( ale nie wiem czy to dobra decyzja. Czy lepiej trzymać to co jest i tak jak piszą ludzie na niektórych postach sprawdzić stan za 2 lata albo za 4 lata ?? Czy jakoś poprzerzucać te fundusze na inne. Głównie chodzi mi o to żeby nie pozwolić na dalsze straty i odpracować to co się straciło.
Dodam że niektóre zakupy FI były dokonywane w takim wszech ogarniającym ludzi boomie na fundusze, co było nie rozważną decyzją, no ale cóż do błędów się trzeba przyznać i wyciągnąć z nich wnioski.
Najważniejsze dla mnie teraz to jest wyciągnąć z tych funduszy to co zainwestowałem.

Z góry dziękuję za pomoc.
Jarek
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy