Forum Forum emerytalneInne

studia a staż pracy

studia a staż pracy

polinka / 2011-08-31 09:14
Jeżeli zakończyliśmy studia, zdobyliśmy tytuł, to czy liczą się one faktycznie do naszego stażu pracy? czy ktoś mógłby mi wyjaśnić ową kwestię? czy w takim wypadku mamy wliczone 5 lat studiów do stażu pracy od którego zależna jest nasza emerytura? bo rozumiem że poza osiągnięciem wieku emerytalnego należy mieć też wypracowaną odpowiednią ilość lat, bodajże 30 lat dla mężczyzn i 25 dla kobiet? jeśli jestem w błędzie to proszę mnie poprawić.
wiwan / 2011-08-31 11:40
No to poprawiamy.
1.Mamy tu dwie kwestie zaliczania studiów
a) pracowniczą, gdzie studia zalicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Np. wymiar u. wypoczynkowego. ( i tu liczą się one jak 8 lat )
b) ubezpieczeniową- rentowo-emerytalną.
2. W tej drugiej kwestii studia są okresem nieskładkowym zaliczanym wg. programowego wymiaru lat trwania- np. medyczne 6 lat. Zalicza się tylko jeden kierunek studiów, bez względu na tryb, faktyczny czas ( czyli bez powtarzania roku, dziekanek )i uzyskanie dyplomu- wystarczy absolutorium.
Ale:
a) wszystkie okresy nieskładkowe mogą być zaliczone w wymiarze maks. 1/3 okresów składkowych
b) okresy te nie są brane pod uwagę w przypadku osób urodzonych po 1948 roku, które nie miały ich przed 1999 r.- dla nich studia już są pod względem emerytalnym bezużyteczne, bo ich emerytura w całości zależeć będzie już jedynie od faktycznie odprowadzonych składek.
Nadal są one jednak brane pod uwagę w przypadku tych osób na potrzeby renty z tyt. niezdolności do pracy.
3. Warunek minimalnego stażu ubezpieczeniowego dotyczy osób z roczników starszych niż 1949 r. i wynosi 25/20 lat ( M/K ) z powyższym zastrzeżeniem, że okresy nieskładkowe mogą w nim stanowić maks. 1/3 okresów składkowych.

Najnowsze wpisy