Stypendium

popu21 / 2016-03-18 21:21
Witam chciałbym się spytać czy stypendia też podlegają kwocie wolnej od podatku? Jak piszą na drugiej stronie regulaminu (link niżej) że kwoty są kwotami brutto i zostanie od nich odciągnięty podatek lecz nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. Za pomoc z góry dziękuje.

Regulamin: http://www.plk-sa.pl/files/public/user_upload/pdf/Edukacja/uchw_1072_2013_Regulamin_stypendialny_szkoly_srednie.pdf
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-03-18 21:37
Mylisz chyba tzw. kwotę wolną od podatku, która jest jednakowa dla każdego podatnika PIT (dotyczy dochodów opodatkowanych wg. skali) ze zwolnieniem części stypendiów z PIT, a więc tym, że ich część nie wejdzie w ogóle do dochodu.

Na moje oko z regulaminu stypendium nie wynika, żeby korzystało ono z jakiegoś zwolnienia ( art. 21, ust. 1, pkt. 39, 40 i 40 a ustawy o PIT ). Zatem cała ich wartość wypłacona w roku podatkowym wchodzi do przychodu. To zresztą wynika pewnie z uzyskanego od PLK-i czyli Fundatora.

No chyba, że chodzi Ci o to, czy w zaliczce miesięcznej Fundator miał uwzględniać miesięczną kwotę zmniejszającą podatek (46,33 zł) czy nie.
popu21 / 2016-03-19 01:05
Chodzi mi o to że jak dostane stypendium 300 zł miesięcznie przez 5 miesięcy czyli 1,500 zł a kwota wolna od podatku wynosi 3,091 zł. Czyli wychodzi na to że chyba nic nie powinienem odprowadzić podatku od 1,500 zł a z regulaminu wynika że od 300 zł będzie odprowadzony podatek, przynajmniej ja to tak zrozumiałem.
wiwan / 2016-03-19 07:59
Tak. Jeśli to będzie/był jedyny przychód w roku, to TY nie powinieneś odprowadzać podatku, a więc w rozliczeniu rocznym uzyskasz ZWROT tych pobranych zaliczek podatku. Ale fundator jako płatnik z poboru zaliczek nie jest zwolniony.

Byłby, gdyby było to jedno ze stypendiów z PIT zwolnionych z mocy ustawy (zapis przywołałem), a Ty złożyłbyś mu oświadczenie, że jest to jedyny Twój przychód roczny.

Ogólną zasadą jest, że każdy płatnik potrąca zaliczki jeśli wypłaca coś, co nie jest z PIT zwolnione. Bo podatnik może mieć 17 różnych przychodów. Temu służy rozliczenie roczne by ostatecznie ustalić saldo (co do 1 zł) pomiędzy podatnikiem a fiskusem.

Najnowsze wpisy