Forum Forum inwestycyjneFundusze

Super Duet w Millenium

Super Duet w Millenium

Dotta / 83.17.118.* / 2007-07-17 09:53
Jakie jest wasze zdanie na temat inwestowania w fundusze w ofercie banku Millenium?
Wyświetlaj:
sebastian.drutowski / 2007-07-17 11:57 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Od tego kiedyś zaczynałem przygodę z funduszami. Jak na początek nie jest to głupie rozwiązanie, tym bardziej że można zrobić nawet proporcję 75% fundusz i 25% lokata i tą lokatę już można zlikwidować drugiego dnia i nie ponosi się z tego tytułu żadnych kosztów. Z oprocentowaniem lokaty też trochę kręcą. Jeżeli piszą, że jest np 10% to tylko przez np. trzy miesiące, a potem już jakieś standardowe 3,5% (nie znam dokładnych danych, piszę z głowy, było tak było jeszcze kilka miesięcy temu). Minusem jest to że zobowiązujesz się do trzymania pieniędzy w funduszu przez rok. Jeśli chcesz wycofać kasę wcześniej trzeba zapłacić chyba 2 lub 3% prowizji (od tej kwoty która była ulokowana na funduszu inewstycyjnym). No, ale jeśli po sześciu miesiącach, powiedzmy jesteś do przodu jakieś 15-20%, to można te 2 lub 3% poświęcić. Kolejny minus to fakt, że to akurat towarzystwo nie należy do szczególnych orłów i mają bardzo dobry w zasadzie tylko jeden produkt. Ale akurat fundusz małych i średnich spółek (sam mam w nim trochę kasy) nie jest dostępny w super duecie i do tego jest bardzo ryzykowny. Ostatnio zmienił się w Millennnium zarządzający funduszami i poprawili trochę wyniki, ale dalej fundusze najpopularniejsze czyli akcji, zrównoważone i stabilne wyraźnie odstają od konkurencji.
Raczej polecał bym ci mbank i inwestycję bezpośrednie, możesz co nieco poczytać sobie o tym na forum. Wszystko jest bezpłatne (nie ma prowizji od zakupu jednostek). Wchodzisz kiedy chcesz, wychodzisz kiedy chcesz bezkosztowo :)) (pod warunkiem że się wcześniej zarobiło). Poza tym nie ładujesz wszystkiego w jeden fundusz, a to jest podstawa bezpieczeństwa twojej inwestycji. W mbanku możesz dowolnie rozkładać poszczególne ryzyka inwestycji i to nie tylko jeśli chodzi o poszczególne grupy funduszy, ale również rynki (np. rynek akcji tradycyjnych i nieruchomości), a nawet kontynenty.
Pozdrawiam
Dotta / 83.17.118.* / 2007-07-17 12:48
Dziękuje za informacje. Nie byłam zorientowana w temacie ale musiałam coś zrobić z gotówką. Włożyłam 30 tyś. na zrównoważony. Teraz żałuję bo jednak ryzyko nie jest małe. Myślałam żeby to wycofać ale chcąc zrezygnować musiałabym zapłacić, jak piszesz 2-3% prowizji a tj. ok. 600-900,- zł. Jestem w kropce.
sebastian.drutowski / 2007-07-17 14:03 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Ryzyko jest, ale nie aż tak duże. Zerknij sobie do prospektu emisyjnego tego funduszu (jest na stronie towarzystwa inwestycyjnego Millennium). Jest to fundusz mieszany, czyli maksymalnie inwestuje do 70% w akcje, reszta to bezpieczne instrumenty dłużne (obligacje, depozyty). Teraz generalnie na giełdzie jest zwałka od jakiegoś tygodnia i trzeba liczyć się z przejściowym spadkiem wartości inwestycji. Ale gdyby sytuacja była na dłuższą metę niekorzystna fundusz będzie minimalizował straty i zejdą z zaangażowania w akcje do maksymalnie 40%. Jeśli na przyszłość chciałabyś inwestować i nie ponosić zbyt dużego ryzyka zawsze wybieraj fundusze tzw. aktywnej alokacji. Dają zarobić nieco mniej od zrównoważonych, ale więcej od większości funduszy stabilnego wzrostu. I są bezpieczniejsze, bo w czasie dobrej koniunktury inwestują w akcje, a w czasie długotrwałych spadków całkowicie wychodzą z akcji (tego niestety nie mogą zrobić fundusze stabilnego wzrostu, ani zrównoważone) przerzucają się w bezpieczne instrumenty dłużne. Bardzo dobrą renomą cieszy się tu dwa fundusze: UniAktywna Alokacja - dostępna w mBanku bez prowizji (Tow. Union Investment) i ING Selektywny Plus (tu niestety trzeba zapłacić prowizję od wpłacanej kwoty - przy 30tyś to było by 2,5%), ale fundusz wart jest tych pieniędzy.
Głowa do góry. Nic nie trwa wiecznie (spadki na giełdzie). Fundusz to inwestycja kilkuletnia.
Dotta / 83.17.118.* / 2007-07-19 07:38
Dzięki za optymistyczny komentarz. Zależy mi na tej kasie i nie chciałabym stracić, co już niestety się dzieje. Mam nadzieję że będzie lepiej.
dotta / 83.17.118.* / 2007-07-26 13:15
Proszę poradzcie co robić??? Problem jak wyżej i kwestia podjęcia decyzji - czy wybierac czy nie. Fundusze w Super Duecie lecą w dół - już ponad 4 zł na jednostce w zrównoważonym. Zastanawiam sie nad tym czy wybrać - moje straty to już ponad 500 zł na 30 tys.
TaS / 2007-07-27 00:12 / Tysiącznik na forum
500 zł na 30tysiacach?

PFFFFFFFFFFFFFIIIII :)

to smiech na sali! całe 1,6%! Koleżanko Ty sie przygotuj na spadek rzędu 3000 :) bo 10% to dopiero jest nurek :)

ja tak miałem z bphem :)


wszyscy jestescie w gorącej wodzie kompani :) dobrze,ze sa i rozsadni ludzie jeszcze...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy