Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

swiadczenia po zmarłym męzy

swiadczenia po zmarłym męzy

Kuba__ / 78.8.115.* / 2009-07-23 14:59
a jak zona nie pracuje zawodowo i i prowadzi dom, opiekuje sie dziecmi i schorowanymi rodzicami to czy dostanie po mnie rente rodzinna, wrazie mojej smierci...?A jak osiagnie swoj wiek emerytalny to czy tez bedzie mogla takie swiadczenie pobierac... Pracuje ciezko czesto na wyjezdzie mamy 4 malych dzieci i bardzo sie o to martwie jak oni w razie czego poradza sobie beze mnie...szukalem na roznych forach i stronach o dziedziczeniu emerytur ale nie moze sie w tym polapac- co i jak..pracuje na czas nieokresony na normalna umowe o prace, place skladki itp... Bardzo prosze kogos o odpowiedz...czy niepracuja zona bedzie mogly miec jakies pieniadze po mojej smierci ??
Wyświetlaj:
wysoki komisarz / 94.42.11.* / 2009-07-28 23:09
Żeby mówić o rencie rodzinnej dla Twojej żony czy dzieci, musiałbyś być uprawniony do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, ewentualnie pobierać zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne albo, będąc ubezpieczonym (w Twoim wypadku - zatrudnionym) umrzeć wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. W tym ostatnim przypadku Twojej rodzinie przysługiwałoby ponadto jednorazowe odszkodowanie w wys. co najmniej 18-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Niezależnie od powyższego, osobie, która pokryła koszty pogrzebu, ZUS standardowo wypłaca zasiłek pogrzebowy (obecnie 6 371,22 zł) (trzeba się jednak o niego zwrócić).
andy2024 / 83.18.109.* / 2009-07-31 14:32
wydaje mi się że mówisz nieprawdę - na pewno przysługuje renta dla dzieci - jednak jest to kwota 80% na jedno dziecko i rośnie o 5% na każde następne i niestety jest liczona od renty jaka ci przysługiwałaby w danym momencie więc wiele tego nie będzie.
Na żonę chyba nie przysługuje, przysługiwałoby gdybyś miał emeryturę to wtedy po twojej śmierci mogłaby przejść na twoją ale też byłby to jakiś procent z kwoty jaką by zus wyliczył.
To jest właśnie problem żony niepracującej, że jedyne co dostanie to może jakiś zasiłek.
wysoki komisarz / 94.42.11.* / 2009-07-28 23:08
Żeby mówić o rencie rodzinnej dla Twojej żony czy dzieci, musiałbyś być uprawniony do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, ewentualnie pobierać zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne albo, będąc ubezpieczonym (w Twoim wypadku - zatrudnionym) umrzeć wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. W tym ostatnim przypadku Twojej rodzinie przysługiwałoby ponadto jednorazowe odszkodowanie w wys. co najmniej 18-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Niezależnie od powyższego, osobie, która pokryła koszty pogrzebu, ZUS standardowo wypłaca zasiłek pogrzebowy (obecnie 6 371,22 zł) (trzeba się jednak o niego zwrócić).

Najnowsze wpisy