Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Świadczenie przed emerytalne czy co dalej mam robić

Świadczenie przed emerytalne czy co dalej mam robić

raskolnikow / 2013-01-05 22:31
Witam

Sytuacja jest taka mam 54 lata, okresy składkowe:
ZUS 18-lat
KRUS 15-lat

Co ja mogę dalej z tym zrobić ? na wcześniejszą emeryturę jak się zorientowałem nie mogę iść, mogę się starać o świadczenie przed emerytalne.. tylko, że jak i na jakich zasadach. Na googlach znalazłem lecz jest to napisane nie zbyt dla mnie zrozumiałym językiem. Pytanie drugie, wiem, że KRUS nie wlicza okresów składkowych ZUSu, ale za to już ZUS wlicza okresy składkowe KRUS'u, Wiec w jakich proporcjach lub jak ZUS wlicza te okresy składkowe z KRUS'u

Proszę o odpowiedz i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
emik84 / 2013-01-09 19:27
Mam obecnie 25 lat stażu pracy (składkowe i nieskładkowe), urodziłam się 02.05.1965, czy należy mi się świadczenie emerytalne z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. W chwili obecnej pobieram jeszcze świadczenie pielęgnacyjne na to dziecko.
wiwan / 2013-01-10 14:00
Ma Pani na myśli wcześniejszą emeryturę z tego tytułu.
Byłoby to możliwe tylko w sytuacji, gdy:
- na koniec roku 1998 miała Pani min. 20 lat stażu ubezpieczeniowego
- ostatnim ubezpieczeniem przed 1999 rokiem było ubezpieczenie z tyt. zatrudnienia
- oraz - tu już cytat ze strony ZUS:

'opiekują się dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych wymienionych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się wymagającymi stałej opieki'

czyli osoby te muszą opiekować się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) albo też całkowicie niezdolnym do pracy (dawna II grupa inwalidzka). W pierwszym przypadku nie miał znaczenia rodzaj choroby powodującej niezdolność, w drugim zaś niezdolność do pracy musiała być spowodowana określonymi w rozporządzeniu z dnia 15 maja 1989r. schorzeniami (m.in. dysfunkcją kończyn, niedowładem, porażeniami, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną). W obydwu przypadkach istnieje wymóg, aby niezdolność dziecka istniała od urodzenia lub też powstała przed ukończeniem 18 roku życia. Należy podkreślić, że w przypadku, gdy niezdolność do pracy dziecka została stwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS wydanym po dniu 31 grudnia 1998r. powinno ono zawierać stwierdzenie, że niezdolność ta istniała przed 1 stycznia 1999r. oraz istnieje nadal.

Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub też orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające u dziecka niezdolność do pracy może być wydane zarówno przed końcem 1999r. jak też i po tej dacie. Jeśli zaświadczenie lekarskie zostało wydane po dniu 31 grudnia 1998r. wymaga się, aby wynikało z niego, że dziecko wymagało opieki przed dniem 1 stycznia 1998r. i nadal wymaga opieki ze względu na jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu z dnia 15 maja 1989r.

Warunek ostatniego ubezpieczenia z zatrudnienia obejmuje również sytuację, gdy Pani pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną,
opłacała składkę na ubezpieczenie społeczne (zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25.11.1986r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych),
ośrodek pomocy społecznej opłacał za nią składki na podstawie art. 31b ustawy z dnia 29.11.1990r. o pomocy społecznej.


Ostatnim warunkiem jest rezygnacja z OFE.
wiwan / 2013-01-07 13:38
Najkrócej:
1. świadczenie przedemerytalne jest dla tych, którzy stracili źródło dochodu, a co za tym idzie tytułu do ubezpieczenia w związku z utratą pracy, renty, zamknięciem DG.
Ale oprócz warunków wiekowo- stażowych wymaga to rejestracji w PUP i pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez minimum 6 miesięcy.
Jest więc to taka 'przechowalnia' po bezrobociu, a przed emeryturą.

Tu zasady:

http://www.money.pl/emerytury/swiadczenia_przedemerytalne/

Nie spełnia Pan jak widać warunków.
2. Zbyt mało napisał Pan o obecnej sytuacji.
Można uzyskać kolejne okresy KRUS przejść na e. krus + e. zus.

ZUS nie wlicza okresów KRUS, jeśli dają one prawo do e. z KRUS.

3. Zakładając przejście na e. z ZUS w wieku powszechnym ( dla Pana najwcześniej w wieku 67 lat ) przy ustaleniu jej wysokości są dwa sposoby uwzględnienia.

Jeśli okresów ZUS-owych brakuje do 25 lat (prawo do gwarancji e. minimalnej)- zalicza się okresy KRUS jako uzupełniające. W Pana przypadku już teraz wiec wiadomo, że z tej gwarancji Pan skorzysta.

Ale w związku z tym, że okresów ZUS może też jeszcze przybyć- ostatecznie możliwe są dwie drogi/sposoby uwzględniania KRUS w wymiarze e. ZUS- zgodnie z art. 56 Ustawy emerytalnej.

W tym pierwszym wypadku będzie to :
ustalenie wysokości emerytury na zasadach ogólnych; ZUS uwzględnia w tym przypadku również okresy uzupełniające (rolne); są one traktowane tak samo jak okresy składkowe,
ustalenie proporcji; ZUS oblicza proporcję uwzględnionych okresów składkowych i nieskładkowych do wszystkich okresów, które zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury,
obliczenie podstawowej wysokości emerytury; uzyskaną proporcję ZUS mnoży przez wysokość emerytury obliczoną na zasadach ogólnych,
ustalenie części rolniczej; ZUS oblicza tzw. część składkową emerytury rolniczej według zasad określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
W tym drugim zwiększenie emerytury-mnożąc po 1 proc. najniższej emerytury obowiązującej w dniu powstania prawa do emerytury przez każdy pełny rok podlegania ubezpieczeniu KRUS. Z zachowaniem proporcji kwartalnej, za rok niepełny.
raskolnikow / 2013-01-07 15:50
Rozumie i dziękuje za wyczerpująca wypowiedz, i tutaj następne pytanie. Opisze dokładnie jak to u mnie teraz jest

54 lata
1. ZUS 18-lat składkowych
2. KRUS 15-lat składkowych
3. Od czerwca do początku grudnia byłem na stażu z urzędu pracy - pół roku, po czym dostałem na miesiąc umowę jako wymóg umowy który był zawarty w tym stażu. Staż europejski.
4. Przed stażem byłem na bezrobotnym - pobierałem zasiłek
5. Teraz jestem znów zarejestrowany jako bezrobotny w urzędzie pracy.
(staż mogę uzyskać ponownie do trzech razy, jeszcze mogę dwa razy- takie są zasady)

Dowiedziałem się o świadczeniu przedemerytalnym, że można je uzyskać po utracie stanowiska powodem likwidacji stanowiska pracy u danego pracodawcy. Wymagane okresy składkowe 30 lat.

Proszę o wypowiedz. Pozdrawiam.
wiwan / 2013-01-08 22:33
Zalinkowałem Panu warunki uzyskania ś.p.
Jest ich 6 opcji. Żadna nie mówi o warunku 30 lat składkowych.

Po ostatniej utracie pracy nie spełni ( poza warunkami ubezpieczeniowymi ) Pan przecież ani warunku pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez 6 miesięcy, ani warunku bycia w tym ostatnim zatrudnieniu min. 6 miesięcy.

Obecnie więc na to świadczenie nie ma Pan szansy.
Warto "brać" te staże z PUP- stanowią okres składkowy- składki mimo, że nie potrącane ze stypendium są odprowadzane z budżetu poprzez PUP. Staż zwiększa więc przyszłą emeryturę.
raskolnikow / 2013-01-09 20:06
a co będzie w takim samym wypadku jeśli chodzi o kobiete z takimi warunaki jak opisałem ?
wiwan / 2013-01-10 13:31
Kobieta mimo wymaganych niższych staży również nie spełni teraz warunku 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych ani warunku, by w ostatniej pracy być min. 6 miesięcy przecież.

Najnowsze wpisy