Forum Forum emerytalneZUS

swiadczenie przedemerytalne

swiadczenie przedemerytalne

henrykWOJTAS / 2014-06-26 00:06
Witam,

W 2008 roku w decyzji odmownej przyznania renty z ZUS-u miałem udokumentowane 38 lat, 1 miesiąc i siedem dni pracy,
po tym okresie pracowałem ponad cztery lata. W 2013 roku moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane,
wtedy zacząłem sie starac o swiadczenie przedemerytalne.
Pobrałem szcześc pełnych zasiłków dla bezrobotnych i nie odmowiłem pracy.
Z dokumentów z ZUS-s (z 2008 roku) którymi sie kierowałem wynikało że przepracowałem 42 lata.
Po złożeniu wniosku o świadczenie przedemerytalne w dniu 9.05.2014 roku
ZUS wyliczył udokumentowanych, przepracowanych 39 lat 10 miesięcy i 12 dni - wydał decyzję odmowną uzyskania świadczenia przedemerytlanego.
Jak się dziś okazuje po przeanalizowaniu dokumentów z ZUS-u z 2008 roku - ZUS źle wyliczył moje lata pracy do roku 2008,
co wprowadziło mnie w znaczący błąd. Aktualnie nie posiadam żadnych środków do życia.
Brakuje mi niecałych dwóch miesięcy do 40 lat pracy i mam możliwośc udokumentowania 3 mięsięcy pracy w gospodarstwie rolnym w 1974 roku,
Jakie dokumenty muszę zdobyc i przedstawic w ZUS-eie żeby ZUS zaliczył okres tych 3 miesiecy do stazu pracy ?
W jaki sposób mogę wykorzysta błąd popełniony przez ZUS ?

PILNIE PROSZĘ O PPORADĘ !
wiwan / 2014-06-27 13:21
Zwracam uwagę, że okres tzw. rolny wlicza się tylko na potrzeby renty, emerytury. Na potrzeby świadczenia przedemerytalnego wlicza się okres rolny, ale taki za jaki opłacono składki (tych zdaje się przed lipcem 1977 nie było).

Wynika to z art. 2, ust. 2 Ustawy o św. przedemerytalnych w nawiązaniu do art. 10 ustawy emerytalnej.

Więc najprawdopodobniej o to chodzi, czyli nie o błąd rachunkowy ZUS, przeoczenie udokumentowania okresu rolnego, ale o nieuznanie tego okresu.

Jeśli jednak z Pana wyliczeń staż ma Pan wymagany- należy odwołać się od decyzji, jeśli się jeszcze nie uprawomocniła. Jeśli uprawomocniła- złożyć wniosek jeszcze raz. Jeśli niemożliwy jest powtórny wniosek, bo już nie ma pan statusu bezrobotnego- pozew do sądu pracy/ub. społecznych.

Najnowsze wpisy