Forum Forum emerytalneZUS

Sz.P.wiwan proszę o komentarz-co tu jest "grane"

Sz.P.wiwan proszę o komentarz-co tu jest "grane"

benz / 89.231.248.* / 2014-02-22 10:09
Gazeta Prawna-p M.Kuźniar ...pisze...można wybrać korzystniejsze świadczenie emerytalne...opisując przypadek pani Mirosławy urodzonej w marcu 1953 i pracującej na wcześniejszej emeryturze...i tejże Pani podobno przesłano dwie decyzje do wyboru z ZUS
ja jestem z rocznika 1949,kobieta,pracująca na emeryturze wcześniejszej i w 2012r(by uciec przed obniżeniem kapitału początkowego sumą wypłacanej emerytury wcześniejszej)wyliczono mi emeryturę nową z kapitału początkowego...czy ja również mogę prosić ZUS w następnym roku(ciągle pracując)o doliczenie mi stażu pracy do emerytury obecnej i wyliczanej na starych zasadach? bo obecnie dwóch decyzji do wyboru mi odmówiono!
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-24 12:52
Nie wiem o co z p. Kuźniar chodzi. Jedyna 'podwójność' jaka mi bez podania szczegółów przychodzi do głowy to, to że jako będąc na e. wcześniejszej pracowała- nabyła nowe okresy składkowe, nie była to emerytura z art. 184 ustawy emerytalnej i jednocześnie uzyskała powszechny wiek emerytalny. Mogła więc zarówno wystąpić o przeliczenie obecnej e. wcześniejszej ORAZ o ustalenie e. powszechnej. Ta druga, liczona na nowych zasadach, ale już w 2013 r., czyli z pomniejszeniem o kwoty pobranej e. wcześniejszej.

Tyle, że aby ZUS wydał dwie decyzje jednocześnie- moim zdaniem potrzebne były dwa odrębne wnioski- tj. o przeliczenie dotychczasowego świadczenia + wniosek o ustalenie e. w wieku powszechnym.

Pani sytuacja zależy od tego, czy wniosek o e. powszechną przed uprawomocnieniem Pani wycofała.
Jeśli tak- nadal jest Pani na e. wcześniejszej, można ją przeliczać.
Jeśli nie- jest Pani na e. powszechnej, w pełni na nowych zasadach, można ją przeliczać, ale bez powrotu do starych zasad wyliczania wysokości.
benz / 89.231.248.* / 2014-02-24 14:50
To jest logiczne i mogłabym się z tym zgodzić ,że skoro mam emeryturę wyliczoną na nowych zasadach ,to przeliczanie jej po przepracowaniu kolejnego roku też powinno być na nowych zasadach -ale sama spotkałam się z sugestią informatora ZUS(telefonicznego!)że możliwe jest napisanie wniosku o doliczenie stażu pracy do emerytury wcześniejszej i powrót na emeryturę wcześniejszą gdy będzie korzystniejsza....a gdy zgłosiłam się do informacji swojego ZUS z taką prośbą to mi odmówiono j.w.
Stąd artykuł w Gazecie Prawnej-że "można WYBRAĆ korzystniejsze świadczenie emerytalne "( do tego z zabezpieczeniem=kłódka) tak mnie zaintrygował bo tak samo jak ja p Mirosława pierwszy wniosek o emeryture w powszechnym wieku emerytalnym złożyła w 2012r a już w 2013 miała te dwie propozycje...to jak to jest?
benz / 89.231.254.* / 2014-02-25 15:04
Dziękuję za "pogrzebanie" i odpowiedź:)....co do szumu informacyjnego w pełni się zgadzam :)....i skorzystam z dorady ....wysyłając prośbę o doliczenie okresów składkowych do emerytury wcześniejszej i przesłanie mi drugiej decyzji skoro przyjąć osobiście prośby nie chcą....serdecznie pozdrawiam dziękując raz jeszcze!
wiwan / 2014-02-25 12:53
Trochę jeszcze pogrzebałem i muszę odszczekać. Za fiksowałem się na tym, że po uzyskaniu wieku powszechnego nie można przejść na e. wcześniejszą. Tyle, że Pani na niej była, uzyskała prawo. Zatem wniosek o przeliczenie ze ze względu na nowe składki, jedna skutkuje przeliczeniem wg. zasad dla e. wcześniejszej jak i powszechnej i możliwością wyboru świadczenia wyższego.

Co do szumu informacyjnego ZUS.

- ustawa jest skomplikowana, ostatnie nowelizacje temu nie pomagają.
- zcentralizowana infolinia bazuje w pierwszej linii obecnie w znacznej części na stażystach, którzy jedynie referują nasze pytania specjalistom, a potem na odpowiedź. Powstaje efekt zabawy w głuchy telefon
- zmienia się orzecznictwo SN i NSA
- dlatego najlepiej po prostu w takich sytuacjach składać wnioski, uzyskiwać decyzje i mając je na piśmie podejmować decyzję o ewentualnym odwołaniu.

Przykład związany z Pani przypadkiem. E. powszechna przyznana przed 2013 r., a więc bez pomniejszenia o sumę emerytur wcześniejszych przed nią pobranych. Przeliczenie owej emerytury po nowych okresach składkowych- literalnie wg. obecnych zapisów ustawy (brak przepisu przejściowego) skutkuje owszem doliczeniem nowych składek, ale odliczeniem e. wcześniejszych- bo przeliczenie odbywa się jak naliczenie, dochodzi do niego po 2012 r. A wedle infolinii- jednak bez odliczenia, na zasadzie prawa nabytego, bez wskazania jednak zapisu w ustawie po nowelizacji jak i w samej nowelizacji.

Za zamieszanie przepraszam.

Najnowsze wpisy