Forum PodForum TYLKO dla "Uznanych Graczy Giełdowych"

SZKÓŁKA DLA CHCĄCYCH LENIUCHÓW- temat OPCJE NA WIG20 :-)

SZKÓŁKA DLA CHCĄCYCH LENIUCHÓW- temat OPCJE NA WIG20 :-)

gabrik / 2007-03-02 17:42
będzie łopatologicznie aby było jak najprościej :-)

Przy pomocy opcji obstawiamy kierunek ruchu indeksu. Mamy więc opcje kupna(call) wzrost indeksu i opcje sprzedaży (put) spadek indeksu.
Są cztery terminy wygasania opcji marzec (C i O) - czerwiec( F i R) - wrzesień (I i U) - grudzień(L i X).

Oznaczenie czerwcowych opcji to F-opcje kupna R-opcje sprzedazy.
Opcje ze względu na kurs wykonania maja wartości co 100 punktów czyli 3000,3100,3200,3300,3400 itd i w dół 3000,2900,2800,2700 itd

najprostrzy sposób gry opcjami to kupić i sprzedać drożej

PRZYKŁAD1 W dniu dzisiejszym wig20 ma poziom 3250 punktów a my zakładamy że w czerwcu osiągnie wartość powiedzmy 3800 ,kupujemy zatem opcję kupna F(wykonanie w czerwcu) np o wartości 3700 cena tej opcji to 30 (mnożnik*10)czyli 300 PLN i teraz w następnym tygodniu indeks osiąga wartosć np.3400 a cena naszej opcji 45(*10) 450 PLN i aby zrealizować zysk nie musimy wcale czekać do czerwca tylko najzwyczajniej sprzedajemy tą opcję i zarabiamy 150 PLN oczywiście im bliżej wartości jaką obstawiliśmy tym nasza opcja będzie więcej warta. Analogicznie jeśli rynek pójdzie odwrotnie nasza opcja będzie traciła na wartości ale maksymalna strata jaką mozna ponieść to tylko wartość za jaką kupilismy naszą opcję a zarobek teoretycznie nieograniczony.

Na pierwszy raz tyle bo nie wiem czy jest to dosć jasno pisane :-) jeśli będzie OK to rozwinę temat i oczywiście odpowiem na pytania.
Wyświetlaj:
Doxon / 2007-06-06 21:37 / Tysiącznik na forum
Coś mało uczniów w tej szkółce :))Coż oby nauczyciel był.
Mam pytanko.Jak można kupić kosz w20 czyli index. Mniemam że samemu można sobie ułożyć algorytm ale intuicja mówi że są prostsze sposoby?
A co do algorytmu popraw mnie jak się mylę.Bierzemy powiedzmy 1000 akcji i spośród 20 stu społek kupujemy po tyle akcji ile wynosi ich procentowy udział?Tylko wtedy to sie skoczy tak ze będzie trzeba kupic 10 000 szt akcji bo nie kupimy np 1,31 akcji agory.To duże koszty więc na pewno jest inny sposób?
Doxon / 2007-06-29 15:42 / Tysiącznik na forum
Spoko loko zaczęły się wakacje. Na pytanie już znam odpowiedź także dziekuję za ten rok szkolny do zobaczenia moze w przyszłym chociaż teraz ten wątek jest prawie nie do znalezienia gdybym nie miał go w komentarza ch
Doxon / 2007-05-10 13:46 / Tysiącznik na forum
Witam nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz ale mam pytanko.

1, Co właściwie decyduje o cenie wystawianej opcji.Czy jest tu zupełna dowolność i fantazja wystawiającego? Jeżeli OW20R280 kosztuje 2,00 (kurs otwarcia) to znaczy ze zapłacę za nią ca 20zł i mniemam ze niemiłosiernie musiała się ona wcześniej zdeprecjonować lub ktoś pewny siebie rozdaje je za pół darmo żeby poubierać ludzi w opcje które w momencie rozliczenia kwartalnego dadzą mu potencjalnie kupe kasy?
Czy obczaiłeś kiedyś po ile ludzie wystawiają opcje (podaj spread)??
2, Kupując opcje jedynym moim zarobkiem/stratą jest rożnica w cenie rynkowej czy w momencie zamkniecia pozycji jest ona rozliczana wedlug aktualnych poziomów indexow (tak jak kontrakty?)
3, Otwieram S na kontraktach Ty kupujesz ode mnie czyli otwierasz długą.Jest nas dwóch czy LOP = 1? Ja bym strzelał ze dwa ale chyba byłem w błędzie co?

No to na razie tyle dzięki i pozdrawiam
gabrik / 2007-05-21 00:41 / portfel / Wierny Forumowicz
1-blisko coraz bliżej
2-trochę nie jasno zadane pytanie-jeśli czekaszdto wygaśnięcia to zarabiasz tylko jeśli opcja przekroczy wartosć wykonania jeśli wcześniej to oczywiście różnica w cenie rynkowej
3-oczywiście że 1 bo jeden otwarty kontrakt składa się z dwóch przeciwnych pozycji
Doxon / 2007-05-21 20:47 / Tysiącznik na forum
Dzięki!!
P.s Ad.2 Właśnie o to chodziło. Powinno być "...kupując opcje i potem sprzedając przed wygaśnięciem..."
Doxon / 2007-04-04 11:00 / Tysiącznik na forum
Interesuje mnie temat opcji, moja wiedzy powiedzmy że jest podstawowa.Czytałem o spredach byka i niedźwiedzia i różnych taktykach. Jest to ciekawe ale chciałbym usłyszeć od praktyka że to jest stosowana praktyka i ewentualnie czy opłacalna.Wiesz czasem Ci co to piszą mają czysto teoretyczne pojęcie lub są to tłumaczenia z angielskiego i nie mają przełożenia na polską giełdę bo myśmy nie dojrzeli jeszcze.Jeśli można to ciekawi mnie np. czy kupujesz opcje drogie nominalnie czyli takie na ostatnią chwilę (ewidentnie in-the-money)czy kupują je wystawcy w celu cięcia strat?W sumie to pytanie brzmi czy lepiej zaryzykować i kupić teraz tanio coś na wrzesień lub grudzień (sdywersyfikować to jakoś) czy bardziej się opłaca spekulować, dużo przed terminem wygaśnięcia?Strasznie komplikuje mam wrażenie wiec może jakbyś miał ochotę to opisz w paru słowach jak się opłaca pogrywać z tymi opcjami żeby było dobrze i zeby ryzyko nie było nadmierne.Dziexi i pozdro
gabrik / 2007-04-04 22:38 / portfel / Wierny Forumowicz
wiesz to wszystko jest prawda o tych strategiach ,co do czy lepiej kupować te czy inne to juz sprawa indywidualna każdy ma inne doświadczenia i podejście generalnie to jak na rynku najlepiej jest obstawić prawidłowy kierunek w oparciu a AT,przeczucie,informacje czy co tam jeszcze to czy kupisz np.f3500 czy f3800 to kwestia jakie ryzyko podejmujesz i jak widzisz rynek
Doxon / 2007-04-04 23:46 / Tysiącznik na forum
Oki przyczaję się na jakąś opcyje zobacze jak jest i dam znać w razie kłopotu.
kazelot nielogo / 83.142.72.* / 2007-03-05 11:34
Cenę opcji ustala rynek.Czy mnożnik jest stały(10)
gabrik / 2007-03-05 20:27 / portfel / Wierny Forumowicz
mnożnik na opcje wig20 jest stały *10,teoretyczną wartość opcji można wyliczyć samemu ale oczywiście to rynek decyduje jaka ona jest w realu

Najnowsze wpisy