Forum Forum prawneZmiany w prawie

Tajemnice użytkowania wieczystego

Tajemnice użytkowania wieczystego

Money.pl / 2009-01-19 23:51
Komentarze do wiadomości: Tajemnice użytkowania wieczystego .
Wyświetlaj:
Atena_tg / 77.253.224.* / 2010-12-15 08:49
Witam. Z mężem chcemy kupić działkę, której właściciel ma prawo użytkowania wieczystego i tutaj moje pytanie czy cena tej działki może być taka sama jak cena działek własnościowych, i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?
szklarek / 2010-12-16 12:36
Proszę przeczytać art. przewodni do tego wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/tajemnice;uzytkowania;wieczystego,221,-1,241117.html

Cenę sprzedający może oczywiście taką podać, ale powinna być ona niższa gdyż
1. u.w. jest jednak prawem ograniczonym i wygasającym
2. opłaty roczne za u.w. wnoszone do gminy bywają wyższe niż podatek od nieruchomości- o czym głośno ostatnio- z powodu ich rewaloryzacji, a tym samym drastycznej podwyżki zwłaszcza w maistach.
3. u.w. bywa obciążone sposobem i terminem zagospodarowania, które to obciążenie przechodzi na kupującego.

Neleży więc przede wszystkim sprawdzić KW działki, czy takich obciążeń nie ma. Nieco więcej o tym pisałem na forum tu, poniżej, w dyskusji z "goskaą" :

http://www.money.pl/forum/temat,42,1415608,1415608,15,0,tajemnice;uzytkowania;wieczystego.html
Atena_tg / 77.253.224.* / 2010-12-20 13:37
Dziękuje, artykuł wiele wyjaśnia.
goskaa / 2010-12-02 15:21
Witam. Mam złożone pytanie odnośnie umowy o oddanie w UW nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Po pierwsze - czy jeśli kupuję UW działki od kogoś, komu to prawo wcześniej przysługowało, to umowa o oddanie nieruchomości w UW jest aneksowana ( tzn. czy jestem w tej umowie wprowadzony jako nowy użytkownik wieczysty?). Czy poprzedni użytkownik wieczysty ma obowiązek pokazania mi swojej kopii umowy o ustanowienie UW?

Po drugie- czy w przypadku, kiedy w księdze wieczystej nie ma żadnych zapisów co do sposobu i terminu zagospodarownia takiej działki, to znaczy że w umowie nie zostały one zprecyzowane? Ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi o tym, że " Postanowienia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w UW dotyczącej sposobu korzystania z tej nieruchomości podlegają ujawnieniu w ksiedze". Czy niesprecyzowanie takich rzeczy w umowie ma miejsce tylko w jakiś szczególnych przypadkach, czy może się zdarzyć tak, że po prostu nie zostało to ustalone i tyle? Tak bez przyczyny?
szklarek / 2010-12-02 17:32
1. Nie umowy użytkowania wieczystego się nie aneksuje z powodu zbycia. Jest ona wprowadzona w odpowiedni dział KW. Sprzedający okazuje się tą umową i aktualnym odpisem z KW. Oczywiście przy założeniu, że jest on pierwotnym użytkownikiem wieczystym tej działki, który zawarł umowę z gminą np. wskutek wygranego przetargu. Każdy następny nabywca będzie tak jak Pani dysponował już tylko aktem notarialnym sprzedaży i kolejnym odpisem z KW.
2. Nie zostało ustalone np. z powodu braku w momencie spisywania umowy użytkowania planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu gminy/ miasta, ale z chwilą jego (planu) powstania każdoczesny użytkownik wieczysty jest zobowiązany do użytkowania zgodnie z tym planem.
goskaa / 2010-12-03 09:56
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. A jak jest z terminami zabudowy? Czy jeśli są one wyraźnie sprecyzowane w umowie UW a potem w akcie notarialnym, to są one również ujawniane w KW? Albo inaczej- czy jeżeli w księdze wieczystej ani w ewidencji gruntów nie ma żadnej wzmianki o terminach zabudowy, to można przyjąć założenie, że nie zostały one określone?
Czy w praktyce zdarza się taka sytuacja, że określa się funkcję terenu ( zabudowa mieszkaniowa) ale z jakiś względów nie ustala się terminów zabudowy?
szklarek / 2010-12-03 11:21
Co do zasady zapisy z notarialnej umowy użytkowania wieczystego są wpisane do KW. Te ograniczenia w użytkowaniu gruntu, o których mówimy ( sposób użytkowania, terminy przewidzianych inwestycji ) są ujawniane w dziale III łamie 3 KW, a ewentualnych zmian tego obciążenia w łamie 5 tego działu. Reguluje to art.42 i 43Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów.
Brak wpisu co do zasady świadczy, że go w umowie nie było. Poza tym obowiązuje "zasada domniemania zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym" oraz "rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych" sprowadzające się do tego, że właściwie to co w KW jest ważniejsze od stanu faktycznego, o ile jest w nich jakaś rozbieżność. Mogła być też sytuacja wykreślenia tego obciążenia. Zapis taki jest w KW, ale zwykły odpis pokazuje tylko stan aktualny tj. brak obciążenia.

I już tak ze zwykłego rozsądku- te terminy, które tak Panią nurtują są w UW rzadkością. Stosuje się je tylko w przypadku nieruchomości w ważnych częściach miast, cieszących się publicznym zainteresowaniem, głośnych przetargów itp. Np. główna ulica i działka po wyburzeniu kamienicy- wiadomo, że określa się termin zabudowy plomby, żeby nie straszyło w centrum.
Natomiast określanie takich terminów na peryferiach jest wręcz nie na rękę miastu czasem- bo zmuszałoby np. do uzbrojenia tego terenu w podobnym terminie, tak by użytkownik wieczysty dotrzymujący terminu zabudowy miał jak legalną nieruchomość do mediów przyłączyć.

Rozporządzenie:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;sprawiedliwosci;z;dnia,dziennik,ustaw,2001,102,1122.html

i nowela:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;sprawiedliwosci;z;dnia,dziennik,ustaw,2003,176,1721.html
goskaa / 2010-12-03 11:23
serdecznie Panu dziękuję. Jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy Pana. Pozdrawiam
goskaa / 2010-12-03 13:11
Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie. Czy może dojść do sytuacji, kiedy sposób zagospodarowania nieruchomości wskazany w umowie jest sprzeczny z postanowieniami miejscowego planu? Który zapis jest w takiej sytuacji wiążący?
bozena7 / 85.222.86.* / 2010-03-31 08:41
Zgodnie z art.71 Ustawy o gospodarce nieruchomościami pkt6.." W razie wygasniecia użytkowania wieczystego opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego za rok, w którym prawo wygasło, podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.".
Na początku stycznia sprzedałam mieszkanie, złożyłam do Urzedu Dzielnicy wniosek o proporcjonalne naliczenie opłat, dostałam tylko decyzje co do podatku od nieruchomosci, natomiast nie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.
Z kolei nowi własciciele zgodnie z tym samym artykułem powinni być zwolnieni z opłaty.
I tu jest sprzeczność - dlaczego mam płacic za grunt, który miałam 1 stycznia danego roku - jeżeli prawo użytkowania wygasło i powinnam zaplacic proporcjonalnie do stanu posiadania w danym roku.
fdbdfb / 195.140.236.* / 2010-04-26 14:12
Nie wygasło tylko je sprzedałaś....
H Szatkowski / 2010-03-31 12:17
Mylisz pojęcia
Prawo wieczystego użytkowania gruntu wygasa w dniu do którego zostało ustalone. Np. zostało ustalone w dniu 30 kwietnia 1960 na 60 lat- zatem za rok 2020 powinno być naliczone w wysokości 4/12 lub kiedy zostało przekształcone w pełną własność- grunt został nabyty na własność.
W ww przypadku sprzedaży mieszkania ono nie wygasa - zostaje sprzedane wraz z mieszkaniem.
Najprawdopodobniej jest tak, że w związku z tym, że jest ono naliczane raz w roku i płatne raz w roku ( w przeciwieństwie do podatku od nieruchomości- 4 raty ) to opłaca je ten, kto był jego właścicielem w momencie naliczania- nowi właściciele dostaną naliczenie na swoje nazwisko dopiero za rok 2011.
Ewentualnie trzeba było z nimi ustalić zwrot "nadpłaty".
kasiaimirek / 2009-07-16 14:26
witam
moj problem polega na tym iz po slubie wprowadzilam sie do meza. dostalismy dom wraz z gruntem od tesciow narazie tylko umownie bez zadnych papierow.
chcac sie zameldowac napotkalam nie mila przeszkode, gdyz tescie nie posiadaja aktu wlasnosci. z tego co mi tesciowa mowila wynika iz grunt jest w uzytkowaniu wieczystym na dziadka meza ktory niezyje juz 27 lat, w ksiedze wieczystej tesc figuruje jako spadkobierca. tescie kiedys probowali wykupic grunt ale przegapili moment kiedy mona to bylo zrobic za grosze i stwierdzaja ze przeciez nikt ich stamtad nie wyrzuci dalej nie drazyli sprawy. my z mezem chcemy byc wlasnicielami zarowno gruntu jak i budynku, chcemy wyjasnic cala sprawe. grunt jest w uzytkowaniu a budynek stawial dziadek meza. co mam zrobic, gdzie sie ruszyc, co moge zalatwic?prosze o rady! dziekuje
PŻ / 213.184.21.* / 2009-01-19 23:51
"W przypadku przeniesienia prawa użytkowania wieczystego na inny podmiot w trakcie danego roku kalendarzowego, przyjmuje się, że opłatę roczną za ten rok powinien zapłacić ten, kto był użytkownikiem wieczystym w dniu 31 marca tego roku." Jaka jest podstawa prawna tej zasady? Obowiązek uiszczenia opłaty rocznej powstaje 1 stycznia za dany rok z góry, więc czemu nie powinien płacić jej ten, kto jest użytkownikiem wieczystym 1 stycznia?
Danuta50 / 78.154.86.* / 2009-01-31 21:14
Oczywiście, że powinien płacic ten kto jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej w dniu 1 stycznia. Opłata roczna jest płatna z góry za cały rok., tylko termin wniesienia tej opłaty jest przesunięty do końca marca. Opłata roczna za to prawo jest niepodzielna i należy ją uiścić za cały rok, niezależnie od tego, w którym miesiącu nastapiło przeniesienie tego prawa na inny podmiot.
maarysia / 83.29.83.* / 2009-07-13 18:47
A my z mężem w czerwcu br. nabyliśmy mieszkanie na odrębną własność i w Sądzie została założona księga wieczysta dla tego lokalu. W urzędzie miasta będziemy płacić podatek od nieruchomości / złożyliśmy deklaracje/ , a w czynszu spółdzielnia naliczyła nam od lipca br. opłatę za wieczyste użykowanie gruntu/ mienie spółdzielni/ - wydaje mi się, że niesłusznie. Również naliczono nam podatek od nier./ mienie spółdzielni/.
To chyba podwójnie będziemy płacić teraz ten podatek?
W spółdzielni powiedziano mi, że nie wiedzą co to są za grunty, od których naliczają nam opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu.
Może mi ktoś wyjaśni o co tu może chodzić?
Nie wiemy, gdzie jest w takim razie nasze mienie, bo wszędzie w dalszym ciągu mienie spółdzielni.
Danuta50. / 78.154.93.* / 2009-07-14 00:27
Zgadza się, że państwo nabyliście odrębną własność mieszkania. Ale poza tym nabyliście państwo ułamkowy udział w częściach wspólnych budynku i ułamkowy udział w gruncie , na którym stoi budynek. Problem jest w tym, że najprawdopodobniej spółdzielnia nie jest właścicielem gruntu, tylko użytkownikiem wieczystym. Więc sprzedała państwu ułamkowy udział w prawie uzytkowania wieczystego gruntu (tak powinna) . Ale w takiej sytuacji powinniście państwo po zawarciu aktu notarialnego te 2 opłaty tj. podatek + opłatę za użytkowanie wieczyste płacić w wysokości proporcjonalnej do Urzędu Miasta. Nie rozumiem odpowiedzi spółdzielni. W akcie powinno pisać co państwo nabyliście i na końcu aktu co wnioskujecie państwo aby wpisać do księgi wieczystej. Do gruntu powinna być odrębna księga . I w niej będą wpisani wszyscy współużytkownicy ułamkowych części tej działki , na której stoi budynek. Wyodrębnione lokale muszą mieć odrębne księgi. Pozdrawiam.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy